Sve više nautičara ima onečišćenje u spremnicima dizelskog goriva na svojim plovilima, a da to ni ne znaju
Foto: mikrofiltertechnik.de/Sea Help
Sve više nautičara ima onečišćenje u spremnicima dizelskog goriva na svojim plovilima, a da to ni ne znaju. Prvi pregled spomenutih spremnika u Europi pokrenuo je SeaHelp u suradnji s časopisom „Wassersport“, njemačkom tvrtkom za čišćenje spremnika MFT Mikrofiltertechnik, te hrvatskom marinom Olive Island.
Potkraj minule godine na našoj obali su besplatno pregledani spremnici 29 brodova pomoću endoskopske kamere, od kojih je u 25 utvrđeno onečišćenje bakterijama. Kod 21 plovila razina onečišćenja je toliko visoka da bi kod jačih valova najvjerojatnije došlo do začepljenja filtera goriva, a time i do prestanka rada motora. Kod još četiri plovila utvrđeno je onečišćenje goriva, dok su četiri motorne jahte imale čiste spremnike.
Naime, prelijevanjem goriva u spremniku dolazi do uzburkanosti crne muljevite bakterijske mase, nataložene na njegovom dnu. Tako zaprljan dizel začepi filtere, pa motor iznenada stane. Plovilo pluta bez kontrole, a o popravku se u tom trenutku ne može ni razmišljati. Prije se takvo zatajenje motora podvodilo pod „tehnički kvar“. Plovilo bi se doteglilo u servis, gdje bi se očistili filteri, a „slučaj zatvorio“. Muljevito onečišćenje ponovno bi se sleglo na dno spremnika čekajući novo uzburkano more.
Sea Help je inicijator istraživanja, jer je prvi primijetio povećan broj zastoja motora, pogotovo u predsezoni. Početkom nautičke sezone uvijek je povećan broj intervencija zbog zastoja motora. Kod višemjesečnog nekorištenja plovila nakupine algi se natalože i u nemalom broju slučajeva kod prve plovidbe dođe do začepljenja filtera nafte. Nakon što bi plovilo bilo dotegljeno u servis i zamijenjen filter problem nije bio do kraja riješen, jer se isti kvar znao ponovit na istom plovilu u vrlo kratkom razdoblju.
Začepljenje filtera zbog bakterijskog onečišćenja uzrokovalo je kod Malog Lošinja nalet jedrilice na hrid, pri čemu je jedna članica posade teže, a četvorica nautičara lakše ozljeđena. Pomorsku nesreću trajekta „Wittdün“ kod otoka Amrum, u kojoj je ozlijeđeno 30 školaraca, također je uzrokovalo začepljenje filtera goriva. Iz tog razloga i stručnjaci procjenjuju da je siva brojka slučajeva u kojima je onečišćenje dizela dovelo do havarija s djelomično težim posljedicama puno veća nego što se pretpostavljalo. Ova procjena je dodatno potkrijepljena rezultatima opisanog istraživanja provedenog u marini Olive Island na Ugljanu.
Svakom vlasniku pregledanih plovila dostavljeno je detaljno izvješće o stanju goriva u njihovim spremnicima. Sada je na njima da se sami pobrinu za rješavanje utvrđenih problema ili da za to angažiraju stručnjake. Stručnjaci za gorivo se slažu da je za uklanjanje navedenog problema potrebno obaviti čišćenje i dubinsku dezinfekciju spremnika goriva. Ako je spremnik jednom onečišćen bakterijama, jedino pomaže ispumpavanje goriva. Potom se unutarnje površine spremnika kao i sustav goriva moraju dubinski dezinficirati. Pri ponovnom punjenju spremnika preporučuje se uz dizel gorivo preventivno dodati i aditiv koji sprječava ponovno onečišćenje. Kasnije se gorivo može s aditivima dodatno zaštiti od ponovnog onečišćenja.
Uzrok bakterijskog onečišćenja dizelskih goriva koja koristi sve veći broj nautičara leži u zakonima EU. Direktiva o obnovljivim izvorima energije (EG, RL 2009/28/EG) većini zemalja članica EU trenutno propisuje da fosilnom dizel gorivu dodaju do 7 posto dizel goriva iz obnovljivih sirovina. Do 2020. godine taj bi se udio za sve zemlje članice trebao povećati na 10 posto. Dok je to za cestovna vozila još donekle prihvatljivo, za sezonski korištena prometna sredstva kao što su plovila donosi velike probleme. Dodavanje biodizelskog goriva pogoduje zadržavanju vode u gorivu što dovodi do velikog porasta mikroba u spremniku, odnosno do bakterijskog onečišćenju spremnika. Zato vodeći proizvođači naftnih derivata u posljednje vrijeme s razlogom preporučuju da se dizelsko gorivo po mogućnosti potroši unutar pola godine.
Jedno je sigurno: problem s dizelskim gorivom, kako potvrđuje istraživanje, upravo je u plovilima za sport i razonodu prisutan više nego ikad. A s budućim porastom biodizelskog udjela mogao bi se još i pogoršati. Dugoročno pomaže samo jedno: gorivo mora opet postati prikladno za nautičare.
Sea Help