Sajam je nakon nekoliko godina stagnacije još jednom rastao u svim segmentima, vrijednim je organizatorima vratio osmjeh na lice, a u hale doveo 1800 izlagača iz svih krajeva svijeta i rekordnu posjetu ljubitelja nautike
Foto: Drago Dešpalj
Sajam nautike Boot Dusseldorf 2016 zatvorio je svoja vrata u nedjelju 31. siječnja, a ove je godine po tko zna koji put dokazao da je po svim parametrima najveći sajam nautičke industrije u svijetu kojem nedostaje jedino more. Sajam je nakon nekoliko godina lagane stagnacije još jednom rastao u svim segmentima te je vrijednim organizatorima vratio osmjeh na lice. Rekordna posjeta, 1800 izlagača iz svih krajeva svijeta te nebrojene premijere nautičkih postignuća čini ovaj sajam uistinu neizbježnim mjestom za sve ozbiljne izlagače, a samim time i za sve ljubitelje mora i plovidbe.
Odmah na početku nemoguće je ne dotaknuti se nekih tema i pothvata koji su vezani uz Boot. Počnimo opis sajma sa jednim od najvećih pothvata vezanih za ovaj sajam, a to je dovođenje plovila Princess 30M u halu 6 Dusseldorfskog sajma koji se odigravao punim intenzitetom 4 tjedna prije otvaranja sajamskih vrata za posjetitelje. Brod dug 30 m nemoguće je transportirati duboko u njemačko kopno niti cestom niti morem pa ostaje samo rijeka Rajna kao opcija. Brod je prvo ukrcan na teglenicu te rijekom dotegljen u Dusseldorf. Sa teglenice do hale br. 6 pravi je organizacijski pothvat bio unijeti ga u halu i pripremiti za izložbu, što je trajalo spomenutih 4 tjedana.
Na štandu brodograditelja Princess brodova vladala je neopisiva gužva te je bila nemoguća misija posjetiti spomenuti model 30M. Posjet je bio moguć jedino uz online rezervacije i to značajno unaprijed. Ovaj prestižni proizvođač plovila lanjske je godine proslavio 50 godina od osnutka i prve ikad izgrađene princeze pod nazivom Project 31. Prekrasan lobster koji bi po svemu što smo vidjeli bilo jako dobro imati i danas.
I na štandu Arcaria, poznatog po vrlo neobičnom dizajnu, bilo je nemoguće posjetiti unutrašnjost broda bez prethodne on-line rezervacije (ili dokaza da ste neki od šeikova). Neki od izlagača zaposjeli su i po pola hale kako bi predstavili svoju gamu proizvoda, a kada je u pitanju Bavaria tada ni tih pola hale nije dovoljno za sve jedrilice i motornjake koji su u ponudi.
I ove je godine BOOT obilovao šarolikom ponudom za posjetitelje, a posebno se treba osvrnuti na brojne zanimljivosti i atrakcije ponuđene djeci kao budućim nautičarima. Prije 5 godina umjetničke slike na sajmu bile su tek jedan mali štand, dok je ove godine to cijela hala 7, a djela vezana za more i nautički turizam fascinantna su. Ono što posebno oduševljava je prostor i program koji je namjenjen edukaciji i zabavi djece. Ono što još više oduševljava je ogroman broj djece koja u školskim grupama na sajam dolaze organizirano. Cijeli trud i entuzijazam koji organizator ulaže u dječji program ovu nautičku feštu može vremenom dovesti do neslućenih razmjera. Školska djeca u pratnji svojih razrednika dolaze na sajam u razgledavanje, na zabavu i pohađanje raznih temeljnih tečajeva. Prostora ima dovoljno da se cijela jedna škola dnevno educira i zabavi djecu.
Na malom jezeru izgrađenom unutar jedne od hala simuliran je vjetar uz pomoć jakih ventilatora. Trener obilazi polaznike klase Optimist sa kopna i daje im upute kako upotrijebiti vjetar da bi se kretali po vodenoj površini. Oduševljenju malih učenika nema kraja. Na drugom kraju iste hale improvizirana je prava mala rijeka gdje smo zatekli djecu, a ponegdje i njihove roditelje, kako veslaju u krug i stječu svoja prva iskustva na vodi. Kad su Nijemci u pitanju, sigurnost plovidbe je na prvom mjestu, pa djeca na sebi nose zaštitne prsluke čak i na improviziranoj rijeci gdje je dubina nešto veća od pola metra.
Boot je mjesto gdje se vrlo lako mogu prepoznati budući trendovi, odnosno kamo ide nautička industrija, a ono što je ove godine upadalo u oči na svakom koraku je okretanje prema gradnji aluminijskih plovila. Posebno je to primjetno u proizvodnji gumenjaka, fishermana i SAR plovila (traganje i spašavanje). Iako kao materijal gradnje još prevladava plastika, aluminij je u tome dostigao već visoku zastupljenost. Jedan je od takvih gumenjaka pod radnim nazivom Revolt. Sva raskoš i svi noviteti koji su prikazani samo na ovom modelu fasciniraju, a više o samom projektu čitajte uskoro na stranicama gumenjaci.com.
U proizvodnji fishermana puno je novih modela i ono što je dobro za buduće vlasnike da se konkurencija trudi biti bolja ili barem za isti novac dati nešto više. Dizajneri slijede trend uspješnih modela bez obzira ukoliko se poneka ideja i kopira od konkurencije. Tako je sve više fishermana počelo ličiti na Boston Whaler-a, a sam Boston Whaler iz te situacije u kojoj biva kopiran jednostavno ljestvicu diže na slijedeću razinu i donosi nam novi tip Whalera koji košta 346.851 USA dolara.
Pilothouse trend koji je pokrenuo QuickSilver prihvačen je i kod konkurencije kao novi trend pa sada imamo cijele serije plovila raznih proizvođača fisherman-a u tom smjeru. Meni se osobno jako sviđa ovakav izgled, a čini se da je i jako praktičan. Kad su vanbrodski motori u pitanju zamječujemo zaokret prema radikalnom dizajnu kod motora velike snage pa u toj maškaradi svi imaju svoga predstavnika, ali Evinrudeov dizajn izgleda najbrutalnije te je po pitanju dizajna (prema mom sudu) najljepša viđena penta.
Ovaj tek mali sažetak svega što je izloženo i prezentirano završit ćemo jednom zanimljivom atrakcijom. Vanbrodski motor od 627 KS bio je usko vezan uz projekt Revolt. Ovaj na izgled po performansama jedinstveni proizvod napravila je firma Seven 7 Marine. Revolt od 11 metara ima ovakva 2 stroja na krmi, a zajedno teže skoro 800 kg. U ovom vrlo kratkom izvještaju sa sajma donijeli smo vam dio zanimljivosti koje nećete nači na ostalim sajmovima nautike, a posebno ne na sajmovima u Hrvatskoj. Zaključimo još samo to da je Nijemac svojom marljivošću dokazao da se svaki trud isplati. Ja bih rekao za Njemce da ne postoji tako mala stvar koja njima nije važna.
Tekst i fotografije: Drago Dešpalj / Gumenjaci.com
{gallery}BOOT.2016{/gallery}