Roboat, autonomno plovilo koje su razvili Amsterdamski institut za napredna metropolitanska rješenja (AMS) i MIT Senseable City Lab, korak je bliže potpunoj operativnosti.
U travnju 2021. u Marineterrein Amsterdam podignuta je nova okretna dizalica, što je omogućilo lansiranje i testiranje prototipa robota na vodi u njegovoj punoj veličini. Sljedeći korak projekta je isprobavanje električnih plovila i u drugim dijelovima grada, gdje će naučiti kako se kretati poznatim amsterdamskim kanalima.
„Zahvaljujući dizalici možemo početi redovito provoditi eksperimente s robotom“, komentira Ynse Hendrik Deinema, programer pametne urbane mobilnosti u AMS-u. “Za sada će se testovi odvijati u unutarnjoj luci Marineterrein Amsterdam, no u budućnosti se nadamo da ćemo naše testove proširiti na druge dijelove grada.”.
Svaki robot dugačak je 4 metra, ne treba mu vozač, a pokreće ga struja. Plovila su također modularna, što znači da bi se flota jedinica mogla povezati kako bi se stvorio privremeni most ili plutajuća pozornica. Osim izgradnje fleksibilne infrastrukture, autonomni brodovi se razvijaju za širok raspon namjena: od odvoza smeća do dostave i prijevoza hrane.
“U projektu robota istražujemo različite slučajeve upotrebe za primjenu autonomnog transporta preko kanala u Amsterdamu. Mogli bismo koristiti robote za sakupljanje otpada u centru grada i za prijevoz ljudi. Za gradove bogate vodom poput Amsterdama, autonomni vodeni prijevoz nudi zanimljive mogućnosti za poboljšanje urbane infrastrukture”, objašnjava Stephan Van Dijk, direktor inovacija u AMS-u.
“Kako se nositi s oskudnim prostorom pitanje je za mnoge gradove, a to se svakako odnosi i na Amsterdam”, kaže Victor Everhardt, zamjenik gradonačelnika grada Amsterdama. „Veliki dio grada čini vodena površina, pa je logično iskoristiti to. Stoga je sjajno što se u Marineterreinu provode eksperimenti s inovacijama poput robota i što se ovdje istražuje je li moguć autonomni transport na kanalima.”.
Više detalja o samovozećim plovilima možete pronaći na www.roboat.org.
Nautica portal