Otkad je prije nepunih godinu dana otvorena obnovljena Olive Island marina u Sutomišćici, kalendarska pred i posezona na otoku Ugljanu produljila se barem za dva mjeseca
Foto: Andrina Luić
Zimsko zatišje, barem kad je o turistima riječ, na otocima ponekad traje i do kraja svibnja. Ono malo vikendaške užurbanosti oko Uskrsa tek je nagovještaj rane predsezone. Otkad je prije nepunih godinu dana otvorena obnovljena Olive Island marina u Sutomišćici, kalendarska pred i posezona na otoku Ugljanu produljila se barem za dva mjeseca. U prilog tome govori i podatak da je ovih dana u sutomiškoj vali užurbano kao na početku sezone. “Mi smo prvi vjesnici proljeća”, u šali komentira Toni Antišin, direktor Olive Island marine, koji s najbližim suradnicima dovršava posljednje pripreme prije sutrašnjeg otvorenja Olive Garden restorana.
„Iako je lanjska sezona službeno završila u studenome, mi zapravo nismo predahnuli, osim nekoliko tjedana nužnih za odmor u prosincu i prvim danima siječnja. Otvaramo ranije nego što je možda uobičajeno na otocima, a sve kako bismo se što više približili dugoročnom cilju da restoran u budućnosti radi cijelu godinu i da ne ovisi jedino i isključivo o nautičkoj sezoni. Kada smo prošle godine otvarali, željeli smo da Olive Garden restoran postane nezaobilazno mjesto za uživanje u kvalitetnoj i pristupačnoj gastronomskoj ponudi našim, domaćim ljudima s otoka. Danas možemo biti i te kako zadovoljni jer se upravo to i dogodilo, a u prilog tome govore i brojke. Među stalnim gostima restorana i bara 50 posto bilo je stalnih gostiju marine, 25 posto otpada na domaće ljude, a 25 na turiste“ objašnjava Antišin. Restoran Olive Garden, koji na terasi može primiti 86 gostiju, a u unutarnjem, grijanom dijelu 40, bit će otvoren od 13 do 23 sata, a bar od 8.30 do 23, ali, napominje direktor, ako ima gostiju nikoga se neće tjerati van točno u 23 sata.
Prisjeća se kako su lani u srcu sezone bilježili porast prometa od čak 300 posto u odnosu na prethodnu godinu, a vikendom se redovito tražio stol više. S Vladislavom Poljakom, šefom restorana, i Antom Lončarom, novim šefom kuhinje, definirao je jelovnik koji će se i u ovoj sezoni temeljiti na domaćoj, mediteranskoj kuhinji, uz dodatak popularnih internacionalnih mesnih jela, a svaki dan na meniju će biti barem dva tzv. domaća jela po popularnim cijenama.
„Jelovnik će ostati više-manje isti, ono što će se mijenjati odnosi se ponajprije na neke sitnice, jela će biti začinjena nekim dodacima, s drukčijom dekoracijom… I cijene će za većinu jela biti na lanjskoj razini, osim nekih specijaliteta, poput, recimo, bifteka koji je lani bio 110, a ove će sezone stajati 130 kuna. Među najpopularnijim i najtraženijim jelima lani su bili riblja plata za dvije osobe i pašta s jastogom, među predjelima plata Sutomiška užanca, a od jednostavnijih jela najtraženija je bila pizza. Na vinskoj karti imat ćemo zastupljene sve hrvatske regije te nekoliko poznatih austrijskih vinara. Petkom i subotom goste će zabavljati klapa i saksofonist, a, evo, drago mi je što mogu najaviti da će sutra na otvorenju nastupiti klapa Boduli“ kaže prvi čovjek marine koja je lani dobila najveće strukovno priznanje – proglašena je najboljom malom marinom u Hrvatskoj.
Kako je imperativ vlasnika Hane i Petera Dermote te cjelokupne uprave bio stalni rast kvalitete, Olive Island marina u novoj će sezoni gostima ponuditi bazen s barom, novouređeno sunčalište iznad restorana, malu plažu i trgovinu s nautičkom opremom. Bazen će moći koristiti nautičari te stalni gosti restorana i bara.
„Od početka smo željeli da naši gosti što duže borave u marini, da imaju što više sadržaja i da osjete tu jednu domaćinsku atmosferu i mirno okruženje. Predstavljajući se ove zime na velikim specijaliziranim sajmovima u Tullinu i Düsseldorfu primijetili smo i da je upravo to trend u nautičkom turizmu, što su prepoznali i novi klijenti koji ovih dana dolaze s novim brodovima. Utoliko je i nagrada koju smo dobili prepoznata kao dodana vrijednost i ljudi nas sada gledaju drukčije, manje se pita za cijenu jer iza nas stoji priznanje bez lažnih marketinških trikova“ zaključuje Antišin.
Andrina Luić / Zadarski list