Najduža i najzahtjevnija offshore regata na Mediteranu, na ruti dugoj čak 1050 milja, ove je godine okupila 12 posada, a među njima i jednu hrvatsku
Foto: riminicorfurimini.com
U subotu 4. srpnja točno u 16 sati iz akvatorija ispred marine Rimini na istočnoj obali Italije na put dug oko 1050 nautičkih milja kreće 12 posada prijavljenih na ovogodišnju offshore regatu Rimini – Krf – Rimini. Jedna od najzahtjevnijih regata, a ujedno i najdulja na Mediteranu, ne samo po dužini rute već i po uvjetima za plovidbu, ima izuzetno zanimljivu povijest, a posebno intrigira činjenica da se regata u velikom stilu vraća na nautičku scenu nakon punih 14 godina pauze. No nama je upravo ova regata posebno zanimljiva zbog činjenice da u njoj sudjeluje i iskusni splitski offshore dvojac Damir Čargo – Miljenko Nikolić na „Waypointu“.
Regata Rimini – Krf – Rimini krenula je sa svojim prvim izdanjem 1984. godine, kada su na startnoj listi bile 24 jedrilice, a u godinama koje su dolazile – sve do posljednjeg izdanja 2001. – regata je postala mjesto na kojem su se, unatoč zahtjevnosti, okušavale brojne mlade posade. Utrka je vrlo brzo postala svojevrsni simbol i sinonim za Rimini, a regatu su osim lokalnih vlasti podržavali i brojni jaki sponzori.
No kako nam je objasnila koordinatorica regate Federica Gattei, nakon odjedrenih 18 regata organizacija se pomalo „razvodnila“, sponzori su postepeno izgubili zanimanje za regatu i okrenuli se nekim novim nautičkim doađanjima – prije svega regati BluRimini Match Race, koja je s vremenom postala medijski zanimljivija, ali i nekim novim regatama – i natjecanje je 2001. godine prekinuto. „Teško je odrediti samo jedan razlog koji je organizacijski odbor motivirao na dugu pauzu. Osim gubitka sponzora veliku ulogu je odigrao i svojevrsni ‘zamor materijala’ organizacijskog odbora. Treba znati da je u organizaciji regate praktički sudjelovao cijeli grad i to je zahtijevalo dosta angažmana i truda u organizaciji. Dijelom je tu i financijski faktor. Naime, regata se jedrila u klasi „Free“ i pobjeđivao je onaj tko je prvi stigao na cilj. Stoga su brojni sudionici gradili brodove isključivo za regatu Rimini – Krf – Rimini, a pad financijske moći brojne je jedriličare iz tog kruga sudionika natjerao na odustajanje. Osim toga, nemalu ulogu je odigrao i rat na Balkanu 1998. i 1999. godine, kada je zbog sigurnosti jedriličara promijenjena i regatna ruta“ tumači Gattei.
No unatoč novim i „svježijim“ natjecanjima, Rimini – Krf – Rimini je i dalje ostala najdulja mediteranska regata koja se upravo ovih dana, nakon 14 godina pauze, vraća na scenu i ponovno okuplja najiskusnije offshore posade. Jedrilice dužine preko devet metara razvrstane su po IRC i ORC skupinama, posade su dvočlane ili višečlane, a izuzetak čine dvije posade u klasi Mini 6.50. Ruta je duga 1050 milja, a vremensko ograničenje regate je u subotu 18. srpnja u 12 sati, što znači da posade imaju točno dva tjedna da prijeđu ovu zahtjevnu rutu i vrate se u polaznu luku.
OVOGODIŠNJI SUDIONICI REGATE RIMINI – KRF – RIMINI – PREKO 30 ft:
- TENERAMENTE (ITA) – skiper Giovanni Zavatta
- SAILING 44 (ITA) – skiepr Luigi Zennaro
- WAYPOINT (CRO) – skiper Damir Čargo
- ALMIC (ITA) – skiper Pietro Vecchi
- BIG SPEED (GER) – skiper Thomas Rauch
- ARIMINUM (ITA) – skiper Aristide Calbucci
- ATAME (GBR) – skiper Beppe Bisotto
- KIKA GREEN CHALLENGE (ITA) – skiper Cristiano Verarda
- ALTAMAREA (ITA) – skiper Mauro Serra
- POKEKIAKKERE (ITA) – skiper Alberto De Rossi
KLASA MINI 6.50:
- JEANS&JEANS (ITA) – skiper Piergiorgio Battistini
- ANTIGUA (ITA) – skiper Manuel Polo
Tijek regate u realnom vremenu i točne pozicije svih posada možete pratiti OVDJE.
Nautica Portal