Ravnatelj NP Kornati Robert Bobinac apeilira na Vladu da surađuje sa nacionalnim parkovima kako bi se na vrijeme pripremili za sve opasne scenarije
Foto: Nautica Portal
„Kornati su ugroženi“ komentar je ravnatelja Nacionalnog parka „Kornati“ Roberta Bobinca na podatak da će američki Marathon Oil i austrijski OMV tragati za naftom u „istražnim poljima 8, 10 i 11“, što znači – pored jednoga od najljepših dijelova Jadrana, Nacionalnog parka „Kornati“.
„Naoružavamo se gumenim barijerama za slučaj da se nasuče brodica, a zamislite što bi se dogodilo u slučaju havarije naftne platforme“ kazao je Bobinac za Novi list, komentirajući dodjelu koncesija za istraživanje u moru koje graniči s Kornatima. „Kornati su ugroženi čak i prolaženjem brodova. Prošle godine u zaštićenom se području nasukala koćarica, pa smo morali preventivno djelovati da ne bude zagađenja. A tek naftne platforme, tako blizu…“ komentira Bobinac. Premda mu je posao čuvati Kornate nezagađenima, nitko ga ništa nije pitao. „To je, ruku na srce, malo čudno, ali tako je to kod nas“ kaže. Svjestan je da ga zapošljava vlada koja istodobno u rizičnome morskom području želi crpiti naftu. „Kao ravnatelj Nacionalnog parka nemam mehanizme da spriječim taj posao. Plin je, istina, manje opasan. Nemam ni dovoljno informacija: kojim smjerom i intenzitetom cijeli taj posao ide, jesu li napravljene studije zaštite okoliša… Osobno mislim da bi država morala raditi u suradnji s nama, koji smo plaćeni da čuvamo prirodu, kako bismo svi zajedno preventivno djelovali i pripremili se za sve scenarije“ govori Bobinac.
Načelnik Mljeta Đivo Market: Nas nitko ništa nije pitao
Vlada je koncesije dodijelila i za istraživanja blizu Dubrovnika i Nacionalnog parka „Mljet“. U tekstu koji je Novi list objavio početkom studenoga prošle godine, gradonačelnik Dubrovnika Andro Vlahušić kazao je kako naftne platforme, „budu li daleko od obale, neće biti problem, ali ako budu blizu, tada to jest problem“. Načelnik Mljeta Đivo Market u istom je tekstu upozorio kako „opasnost uvijek postoji, naročito na otocima kojima je isključivi prihod turizam, ta jako osjetljiva gospodarska grana“. „No opasno je i za ribarstvo. Ako bi se bilo što radilo, cijeli posao mora biti visoko osiguran i zaštićen najvišom razinom ekološke zaštite“ kaže Market. Dodao je kako njega, načelnika jednog od najljepših pučinskih otoka Mediterana, nitko nije pitao za mišljenje o eksploataciji nafte oko mljetskih obala. Nije ni stručnjake Nacionalnog parka „Mljet“.
„U slučaju najgoreg scenarija – da netko stvarno nađe naftu i da je odluči eksploatirati – opasnost za mljetski nacionalni park ovisila bi o tome gdje bi platforma bila stacionirana s obzirom na morske struje oko Mljeta te s koje se dubine nafta crpi, jer je manji rizik što je dubina crpljenja plića“ objasnio je Osvin Pečar, viši stručni savjetnik za biologiju i ekologiju u Nacionalnom parku „Mljet“. „Ukoliko bi platforma bila u južnom Jadranu, naravno da bi i rizik za naš otok i turizam bio velik i za nas neprihvatljiv“ kaže Pečar. Vladini uvjeti propisuju da naftne platforme moraju biti locirane najmanje deset kilometara od obale i šest kilometara od otoka.