Navede li vas put brodom do Podvelebitskog kanala, odvojite malo vremena i spustite se prema Novigradskom moru, jer tamo vas očekuje ljepota od koje zastaje dah
Foto: Nautica Portal
Navede li vas koja od „đita“ do Podvelebitskog kanala, odvojite malo vremena i spustite se prema jugoistoku, uz golet sjevernog dijela otoka Paga i sure stijene Starigrad Paklenice. Zavucite se potom kroz Novigradsko ždrilo, šmugnite ispod Masleničkog mosta do Novigradskog mora, jer tamo vas očekuje ljepota od koje zastaje dah. Kanjon rijeke Zrmanje, koji se proteže od gradića Obrovca u zaleđu Zadra pa do ušća u Novigradsko more, fascinantno je djelo snage prirode i vodenog toka rijeke koja je milijunima godina probijala put kroz stijene krša i pritom stvarala neopisive prirodne reljefe i umjetnička djela u kamenu.
Kanjon Zrmanje jedan je od prirodnih bisera koji nije toliko popularan niti razvikan među nautičarima, no plovidba od ušća prema Obrovcu slobodna je za manja plovila, jedrilice s plićim gazom, glisere i turističke brodove. Kanjon je zaštićeni krajobraz, a riječni tok od Obrovca uzvodno prema izvoru sastavni je dio Parka prirode Velebit. Odlučite li zaploviti tim remek djelom prirode, dočekat će vas okomite stijene koje se u tišini penju u nebo, ostavljajući vam iznad glave tek malu krpicu nebeskog plavetnila koju ćete slijediti riječnim tokom uzvodno sve do Obrovca. Ploveći među tim stijenama ne možete izbjeći osjećaj strahopoštovanja prema prirodi. Jedan od pogleda uperenih prema visinama, na jednoj uzvisini otkrit će vam malu okruglu kamenu građevinu – „Pržunac“. Povijesni nalazi tvrde da je to bila zadnja tamnica hrvatske kraljice Jelene. Ulazeći sve dublje u unutrašnjost kanjona i udaljavajući se od ušća, sa svakim prijeđenim kablom krajobraz se mijenja, postaje pitomiji i zeleniji.
Uz rubove riječne obale pojavljuju se trstika i riječno bilje, a strme obale postaju sve blaže, sve do laganih strmina pred samim Obrovcem u kojem završava šest nautičkih milja dugo putovanje kroz geološku povijest dalmatinskog krasa. A na samom ulazu u gradić dočekat će vas obrovačko gradsko groblje podignuto na ostacima benediktinskog samostana, opasano starim kamenim zidom i urešeno visokim čempresima. Posebna prirodna zanimljivost donjeg toka Zrmanje jest sloj morske vode koji se zadržava na dnu riječnog korita i seže praktički sve do Obrovca. Sloj slatke vode na površini, u kombinaciji sa slanom vodom na dnu tvori iznimno prirodno stanište brojnih vrsta riba koje se mrijeste u riječnom koritu, te je zbog toga posebno zaštićeni krajobraz.
Za sve one koji namjeravaju posjetiti kanjon – što toplo preporučujemo! – korisno je znati da je plovidba cijelim riječnim tokom moguća, no potrebno je pridržavati se oznaka za plovni put koje su postavljene duž cijele rute. Rendžer Javne ustanove Park prirode Velebit, koji će vas dočekati na ulazu u kanjon i koji će vam naplatiti ulaznicu – 25 kuna po osobi, za plovilo se ulaznica ne naplaćuje – dat će vam precizne upute za plovidbu. Kroz cijeli kanjon, odnosno na plovnom putu, zabranjeno je sidrenje i vezivanje brodova, a vezati se možete jedino u samom Obrovcu. Također su zabranjeni lov, ribolov, ronjenje i ostale podvodne aktivnosti bez posebne dozvole Javne ustanove koja upravlja parkom prirode, te naročito uznemiravanje ptica i ostalih životinja koje žive uz rijeku i uništavanje njihovih staništa. Odmah na ulazu u kanjon, nekih 500-tinjak metara od ušća, presrest će vas rendžer. Brzina plovidbe Zrmanjom ograničena je na 8 NM.
Nautica Portal