InstalirajteCROdolphin_little aplikaciju, javljajte svoje susrete s morskim sisavcima i na taj način pomognite očuvanju zaštićenih vrsta u Jadranu
Foto: Veterinarski fakultet Zagreb
S početkom nove nautičarske i turističke sezone došlo je vrijeme da građane putem medija podsjetimo na aplikaciju za mobilne telefone CROdolphin_little za dojavljivanje opažanja morskih sisavaca.
Sustav praćenja CROdolphin_little osmišljen je u svrhu praćenja brojnosti, kretanjima i navikama morskih sisavaca kako bismo ih što bolje zaštitili. Naime, od 1995. godine svi morski sisavci u Hrvatskoj su strogo zaštićene životinjske vrste, a Hrvatska je ujedno i potpisnica mnogih međunarodnih ugovora i njena je obaveza sustavno pratiti stanje morskih sisavaca. Aplikacija je pokrenuta prošle godine i otad je zabilježeno više od stotine dojava o viđenjima ovih zaštićenih vrsta, a ove godine nadamo se još većem odazivu.
Aplikaciju možete preuzeti ovdje:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tools.CroDolphin&hl=hr
Sustav je zamišljen tako da građani koji su vidjeli morske sisavce na jednostavan način mogu dojaviti svoje opažanje. Kad se dojavljivač nalazi u prisutnosti morskih sisavaca, putem mobilne aplikacije pošalje SMS poruku s podacima o viđenju te se ti podaci automatski spreme u bazu podataka na internetu dostupnu svima.
Sva viđenja mogu se vidjeti na karti na http://geoserver.geof.unizg.hr/crodolphin_little ili putem mobilne aplikacije. Aplikaciju je moguće instalirati na iPhone i telefone s Android sustavom i to s iTunes ili Google play servisa.
Inicijator pokretanja aplikacije CROdolphin_little je dr. Tomislav Gomerčić, docent na Zavodu za biologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji se dugi niz godinama bavi istraživanjima i zaštitom morskih sisavaca – dupina, kitova i sredozemne medvjedice – u Jadranskom moru. Stručni tim dr. Gomerčića zaslužan je za prošlogodišnje spašavanje dupina pokraj otoka Rave, a akcija spašavanja pokrenuta je na temelju dojave građana koji je primijetio dupina zapletenog u konope na koje je bio pričvršćen kanister. Stradali dupin tako nije mogao plivati ni zaranjati i da nije poduzeta akcija spašavanja, životinja bi uginula za svega nekoliko dana. Sudionici akcije uspjeli su se gumenim čamcem približiti već vidno iscrpljenoj životinji i osloboditi je od konopa i kanistera.
Kako bismo i ubuduće mogli pravovremeno reagirati upomoć ugroženih i zaštićenih životinja, pozivamo građane da se odazovu i doprinesu ovom projektu. Instalirajte aplikaciju, javljajte svoje susrete s morskim sisavcima i na taj način pomognite očuvanju zaštićenih vrsta u Jadranu.
Svaki neuobičajeni događaj, a posebno nalaz ranjenog, nasukanog ili mrtvog dupina dojavite u bilo koje doba dana ili noći na 095/9022-610 ili 095/9022-613 .
Veterinarski fakultet Zagreb