Na 19. Riječku regatu radio-upravljanih jedrilica koja će se održati ovoga vikenda, prijavljeno 14 jedrilica
Tradicionalna Riječka regata radio-upravljanih jedrilica, koju već 19. godinu zaredom organizira Riječki jedriličarski klub, održat će se u subotu 2. i nedjelju 3. ožujka na Gatu Karoline riječke. Za regatu je prijavljeno 14 natjecatelja, među kojima svi najbolji hrvatski jedriličari u klasi One Metre, te gost iz Mađarske. Regata se boduje za Hrvatsku rang-ljestvicu klase One Metre i Hrvatski kup za klasu One Metre.
Regata će se održati u samom centru Rijeke, na Gatu Karoline riječke u subotu od 12 do 17 sati i u nedjelju od 10 do 15 sati, a zbog svoje atraktivnosti i mogućnosti praćenja regate na regatnom području u akvatoriju do 100 metera ispred Gata, vjerujemo da će regata i ove godine privući veliki broj gledatelja.
Hrvatski jedriličari zadnjih godina postižu izvrsne rezultate u jedrenju radio-upravljanim jedrilicama, a upravo je u Cresu u studenom 2012. održano IOM Europsko prvenstvo na kojemu je Zvonko Jelačić iz JK Zenta, Split osvojio srebrnu medalju uz četiri hrvatska natjecatelja plasiranih među prvih sedam, odnosno šest među prvih 13. Među natjecateljima u Rijeci je i Robert Matulja, sportaš Grada Opatije za 2012. i šesti s IOM Europskog prvenstva u Cresu.
Klasa IOM (Intrenational One Metre) je najrasprostranjenija međunarodna klasa radio upravljanih jedrilica u svijetu. Prva pravila klase izdana su 1988. godine. U svijetu ima oko 15 000 vlasnika radio upravljanih jedrilica klase “One Metre”, a u Hrvatskoj ih je na rang-ljestvici trenutno rangirano 32. Regate radio-upravljanih jedrilica ne razlikuju se značajnije od regata ostalih klasa. Jedina razlika je u tome što kormilari nisu na samoj jedrilici već putem radio uređaja upravljaju jedrilicama na regatnom području blizu obale gdje se regate mogu pratiti od početka do kraja i gdje je poznavanje jedriličarske taktike, trimanja jedrilica, prepoznavanja promjena smjera i jačine vjetra jednako važno za uspjeh kao i kod ostalih „velikih“ jedrilica.
Glavne značajke klase su duljina trupa preko svega od 1000 mm, najveći gaz od 420 mm, masa balasta od 2,2 do 2,5 kg, istisnina veća od 4,0 kg, točno određeni opis dozvoljene opreme, jeftini materijali izrade cijelog modela (trup mora biti izrađen od staklom ojačane plastičnbe smole ili drveta, „egzotični“ materijali poput karbona, kevlara i sličnih mofgu se koristiti samo za izradu peraje i kormila, a jarbol i bumovi moraju biti izrađeni od aluminija ili drva), uporaba samo tri snasti točno propisanih dimenzija, te uporaba samo dvije radio upravljane funkcije – jedne za kontrolu kormila, a druge za kontrolu škota glavnog i prednjeg jedra.
Riječka regata je najdugotrajnija hrvatska regata radio-upravljanih jedrilica koja će sljedeće godine obilježiti svoje jubilarno 20. izdanje, a pripreme za tu regatu počinju odmah po završetku ovogodišnje. Cilj organizatora iz Riječkog jedriličarskog kluba je sljedeće godine okupiti sve pobjednike dosadašnjih riječkih regata što će zasigurno dodatno podignuti kvalitetu i privući još veći broj stranih natjecatelja. U dosadašnjih 18 izdanja na riječkoj regati je sudjelovalo 106 jedriličara iz Češke, Francuske, Hrvatske, Italije, Mađarske, Rumunjske, Slovenije, Španjolske i Velike Britanije. Upravo je ova regata bila prva koju je organizirao Riječki jedriličarski klub nakon čega je u proteklih 18 godina uslijedila organizacija nekoliko svjetskih, europskih, mediteranskih, državnih prvenstava različitih klasa i tipova jedrilica.
Tekst i foto: Riječki jedriličarski klub