By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
Nautica PortalNautica Portal
  • Vijesti
    • Aktualnosti
    • N-Sport
    • N-Dizajn
    • Klupske vijesti
    • Kratke vijesti
    • Razno
    • Kanoćal
    • Slane tehnike
    • Slane knjige
    • Rotator
  • Forum
  • Plovila
  • Brodska oprema
  • Blog
  • Kolumne
Pretraga
© NAUTICA PORTAL - Sva prava pridržana
Reading: Zaobilaženjem propisa ugrožavaju se životi čarteraša!
Podijeli
Notification Show More
Posljednje Vijesti
prognoza vremena za zimu 23/24
Dugoročna prognoza vremena za zimu 23/24
Blog
sezona lova na lignje
Koliko traje sezona lova na lignje – 2024.
Blog
podvodni ribolov zimi
Gdje na podvodni ribolov zimi?
Blog
Mađarska Dalmatie Grupa obogatila je ponudu primoštenskog Kampa Adriatik
Aktualnosti
Plava zastavica
Što znači plava zastavica na plažama?
Blog
Aa
Nautica PortalNautica Portal
Aa
Pretraga
  • Vijesti
    • Aktualnosti
    • N-Sport
    • N-Dizajn
    • Klupske vijesti
    • Kratke vijesti
    • Razno
    • Kanoćal
    • Slane tehnike
    • Slane knjige
    • Rotator
  • Forum
  • Plovila
  • Brodska oprema
  • Blog
  • Kolumne
Pratite nas
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
images
Nautica Portal > Kanoćal > Zaobilaženjem propisa ugrožavaju se životi čarteraša!
Kanoćal

Zaobilaženjem propisa ugrožavaju se životi čarteraša!

Tihomir
Last updated: 2013/04/23 at 4:38 PM
Tihomir
Podijeli
9 Min Read
Podijeli

 

Među jednim dijelom charter kompanija sve raširenija pojava smanjenja troškova popravaka plovila na štetu sigurnosti klijenata

Na upravo završenom 15. Croatia Boat Showu, koji je u nedjelju zatvoren u Splitu, održan je zanimljiv okrugli stol na temu osiguranja plovila, na kojemu je između ostaloga spomenuta i sve raširenijna pojava među dijelom charter kompanija koje se bave iznajmljivanjem polovila na Jadranu, a koje nastoje smanjiti troškove popravaka i održavanja plovila na štetu sigurnosti svojih klijenata. Na tu smo temu porazgovarali sa ing. Sinišom Bacaljom, ovlaštenim sudskim vještakom za brodostrojarstvo i brodogradnju i vlasnikom tvrtke „Maritimus Consultant“, koji ima dugogodišnje iskustvo u procjenama šteta na plovilima.

Većina osiguravajućih društava, tvrdi Bacalja, poštuje precizno određenu proceduru u slučajevima prijave štete na plovilu, a s tom je procedurom upoznat i vlasnik brodice ili jahte – bez obzira radi li se o privatnoj osobi ili charter kompaniji – kada prihvati policu osiguranja za svoje plovilo. Prema važećim hrvatskim zakonima i propisima, u trenutku havarije broda (sudara, nasukavanja, kvara motora ili oštećenja bilo koje vrste) vlasnik plovila je odmah dužan o događaju obavijestiti nadležnu lučku kapetaniju i prijaviti štetu, a predstavnik lučke kapetanije, odnosno lučki inspektor će potom pregledom broda preliminarno procijeniti radi li se o značajnijoj šteti ili se pak radi o manjem problemu, te ocijeniti je li brod sposoban nastaviti plovidbu.

Ovlašteni servis HRB-a – garancija za kvalitetno izvršen popravak štete

U slučajevima kada se procijeni da je šteta na brodu veća i da traži ozbiljniji popravak ili sanaciju, slučaj se prijavljuje Hrvatskom registru brodova (HRB), a lučka kapetanija privremeno suspendira brodsku dokumentaciju i plovidbenu dozvolu, te brod proglašava nesposobnim za plovidbu. Plovilo se potom upućuje na popravak isključivo u servise odobrene i ovlaštene od strane HRB-a. Ovlašteni servisi, koji imaju odobrenje HRB-a za popravak brodova, svojevrsna su garancija da će plovilo biti popravljeno i osposobljeno za plovidbu po prihvaćenim servisnim kriterijima, te je HRB, u trenutku kada je oštećeno plovilo prepustio ovlaštenom servisu, na njega prenio i kompletnu kontrolu kvalitete obavljene usluge popravka, a servis je dužan HRB sustavno obavještavati o proceduri popravka. Po dovršenom popravku i sanaciji štete HRB će pregledati brod, ustanoviti da je popravak obavljen po propisima i odrediti da je plovilo spremno za plovidbu. Lučka će kapetanija, koja je nakon prijavljene štete privremeno suspendirala brodsku dokumentaciju, na prijedlog HRB-a, istu tu dokumentaciju i plovidbenu dozvolu vratiti vlasniku, brod se proglašava sposobnim za plovidbu te može ponovno isploviti.

Sve do prije nekoliko godina, dok ovlaštenih servisa koji su radili uz odobrenje HRB-a nije bilo mnogo, Registar nije inzistirao da se svaki oštećeni brod mora popravljati u olaštenom servisu, već je tolerirao da se popravak može obaviti i u radionicama koje nisu na popisu ovlaštenih kako bi se ubrzao popravak, što je bilo posebno važno charter kompanijama koje su nastojale skratiti vrijeme popravka kako bi se pbrod što prije vratio u najam. No u to su vrijeme predstavnici HRB-a pojačano kontrolirali proces servisiranja oštećenih brodova, kaže Bacalja. Njegova tvrtka „Maritimus Consultant“ je prije nekoliko godina, uz podršku nekoliko inozemnih osiguravajućih tvrtki, u nastojanju da podigne kvalitetu pružanja usluga servisa brodica i jahti na Jadranu, u suradnji sa Hrvatskim registrom brodova radionicama i nautičkim servisima ponudila objedinjeni paket usluga certificiranja servisne djelatnosti i dobivanja međunarodnog certifikata kvalitete ISO 9001.

Brojni servisi i radionice uz obalu prepoznali su svoju priliku, prihvatili ponuđeni paket i samo unazad dvije i pol ili tri godine 20-ak servisa je dobilo certifikat HRB-a i ISO 9001, čime su ušli na popis ovlaštenih servisa Registra. Tako je u relativno kratkom vremenu stvoren dovoljan broj servisnih radionica ovlaštenih za popravak brodova po standardima HRB-a, koji su pokrili čitav prostor Jadrana, te je usluga popravka podignuta na daleko veću razinu od dotadašnje.

Kriza motivirala dio charter kompanija da zaobiđu propise

Nastupom ekonomske krize i globalne recesije, koja traje već petu godinu i koja je značajno zahvatila i nautički sektor, jedan dio charter kompanija je u nastojanju da maksimalno smanji troškove poslovanja pokušao pronaći načine da zaobiđu dodatni trošak prijave štete lučkim kapetanijama i kontrole HRB-a. Drugim riječima, jedan dio charter kompanija, u slučajevima kada dođe do oštećenja iznajmljenog plovila, ne prijavljuje štetu nadležnoj lučkoj kapetaniji i ne čeka procjenu Registra o nesposobnosti broda za plovidbu, već nastalu štetu sanira samoinicijativno, najčešće uz pomoć vlastitih djelatnika ili u neovlaštenim radionicama i servisima kako bi smanjio trošak popravka na najmanju moguću mjeru. Ispočetka su se na taj način sanirala samo manja oštećenja i kvarovi, no „galopiranjem“ krize dobar dio charter kompanija odlučio je na taj način sanirati i one veće, ozbiljnije štetete, a u međuvremenu sa na „crnom servisnom tržištu“ pojavio i čitav niz „stručnjaka“ sumnjive kvalitete i znanja koji su spremni ponuditi charter kompanijama brz popravak brodova po izuzetno niskim cijenama, a za odrađeni posao ne mogu pružiti garanciju kvalitete.

No problem nastaje u trenutku kada charter kompanija od osiguravajućeg društva zatraži naknadu štete na temelju police osiguranja, a da prethodno nije poštivala redovnu proceduru prijave štete na plovilu lučkoj kapetaniji. U normalnim okolnostima niti jedna osiguravajuća tvrtka neće isplatiti policu osiguranja ako klijent (charter kompanija) nije prethodno ispoštovao uobičajenu proceduru prijave štete lučkoj kapetaniji. No dio charter kompanija je, koristeći činjenicu da je kriza poslovanja jednako zahvatila i osiguravajuća društva koja u lošim poslovnim godinama nastoje zadržati svakog klijenta, počela vršiti pritisak na osiguravajuće kompanije prijeteći im raskidom suradnje, te su tako, tvrdi Bacalja, neke od tih društava pritiscima prisilili na isplatu naknade štete bez obzira na nepoštivanje obavezne procedure.

Niski troškovi popravka – niska sigurnost plovila!

Ne treba posebno niti napominjati da nastojanje charter kompanija da na ovakav način smanje troškove poslovanja neminovno ide na štetu sigurnosti plovila, koje je nestručno, a nerijetko i „na crno“ popravljeno, a time i na štetu sigurnosti klijenata koji će unajmiti brod nakon sumnjivo odrađenog popravka. Posebnu štetu trpe i one tvrtke i servisne radionice koje su potrošile nemala sredstva u podizanje kvalitete vlastitih usluga, nabavku opreme i alata, edukaciju osoblja, zadovoljavanje standarda i nabavku međunarodnih certifikata kako bi dobile ovlaštenje Hrvatskog registra brodova, a kojima poluilegalni serviseri oduzimaju posao.

„Kotač“ nepoštivanja propisa tako se nepovratno zavrtio i vrlo ga je teško zaustaviti, a svaka nova krizna godina daje mu dodatni zamah. Nije teško zaključiti da je u cijeloj toj „igri“ zaiobilaženja propisa najviše oštećen upravo krajnji korisnik – nautičar koji dolazi na Jadran kako bi na unajmljenom plovilu bezbrižno proveo svoj odmor, a koji nije svjestan da možda plovi na potencijalno opasnom brodu na kojem je ugrožena njegova sigurnost, a koju mu je charter kompanija, čije usluge koristi i plaća, dužna zagarantirati i osigurati. Vrlo je vjerojatno da će se ovakvo ponašanje nekih charter kompanija – a ovdje svakako treba naglasiti da ovo nije pravilo kod svih kompanija, već samo jednog dijela njih! – na kraju obiti o glavu njima samima, no opravdano je pritom postaviti pitanje kolikim brojem žrtava će biti plaćena takva „škola“ u kojoj se uči nužnost poslovanja po pozitivnim i opće prihvaćenim propisima sigurnosti i uzajamnog povjerenja.

Nautica Portal

Foto: Maritimus Consultant

Povezano

ACI-jeve koncesije za marinu Slano i sidrište u Skradinu pravno su sumnjive!

Istražili smo: Mogu li naftne platforme otjerati nautičare iz Jadrana?

Još o koncesijskim sidrištima: Previše anarhije i nejasnoća, šaroliko tumačenje propisa!

NP Kornati: Stižu bove, uskoro više neće biti slobodnog sidrenja!!!

Koncesijska sidrišta: Što sve imamo obraza naplatiti kao sigurno sidrište?

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.

By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Tihomir 23/04/2013
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Podijeli
Previous Article images Zoll-und Steuervorteile für Besitzer von ausländischen Schiffen
Next Article images Najbolje od domaće male brodogradnje
Leave a comment Leave a comment

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

- Oglas -
Ad imageAd image

Novosti

Mađarska Dalmatie Grupa obogatila je ponudu primoštenskog Kampa Adriatik
Aktualnosti 07/09/2023
“Južna Dalmacija ima izuzetne nautičke atribute i kapacitete, ali i prostor za dodatne iskorake”
Aktualnosti 30/06/2023
Održana velika konferencija Ministarstva turizma i sporta „Održivi nautički turizam”
Aktualnosti 22/06/2023
MMPI Dodjela ugovora i sporazuma
Nastavak velikih ulaganja u lučku infrastrukturu diljem Jadrana
Aktualnosti 21/03/2023

FB

//

…jer ploviti se mora…

Top Kategorije

  • Aktualnosti
  • Vijesti
  • Plovila
  • Slane tehnike

Nautica Portal

  • Kontakt
  • Opći uvjeti i zaštita privatnosti

Newsletter

Pretplatite se na Nautica Portal newsletter

Nautica PortalNautica Portal
Pratite nas

© NAUTICA PORTAL - Sva prava pridržana

Elida Sailing Forward Credit Jolan Kieschke
Primajte Nautica Portal Newsletter

Pretplatite se naš newsletter i primajte najnovije novosti, potpuno besplatno

Sigurno i brzo, odjava bilo kad

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?