Author Topic: Ratne mornarice drugih zemalja  (Read 15707 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Ratne mornarice drugih zemalja
« Reply #150 on: November 26, 2020, 11:42:12 AM »
Osim samo kratko napisati o čemu je riječ, danas vidjeh da i „Slobodna Dalmacija“ piše o slučaju, pa ako je netko slučajno znatiželjan može to u novinama pročitati, a ja bih samo dodao da se tu radi o američkom razaraču na kojeg je prije 3 godine naletio tanker i oštetio ga (to je vjerujem svima poznato), poginulo deset mornara, pa ga privremeno zakrpali nakrcali na specijalni brod i prevezli iz Perzijskog zaljeva (?) do Filipina gdje je popravljen.
Razarač je „USS John S. McCain“

Tanker udara u razarač

Razarač nakon sudara

privremeno „zakrpan“

Nakrcan za prijevoz

« Last Edit: November 27, 2020, 03:44:34 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #151 on: November 27, 2020, 07:25:30 PM »
Naime ruski protupodmornički razarač (ali naravno naoružan i protubrodskim raketama) „Admiral Vinogradov“:

presreo je američki:

u po Rusima svom morskom teritoriju, (o pravu na teritorij se spori) i međunarodnim komunikacijskim radiokanalom zaprijetio amerikanskom razaraču da će ga „abordažom“ udariti i tako ga otjerati iz ruskih voda.
Udariti ga jer je znao da taj razarač ima loše iskustvo sa sudaranjem :laughing7:, pa je „USS_John_S._McCain“ odmah napustio ruske vode, praćen "Admiral Vinogradov"-om. :thumbsup:
Inače oba Admiraliteta taj susret tumače svako po svome, ali ja to spominjem iz sasvim drugog aspekta.
Ruski razarač slikano s pramčanog topa, a za vrijeme presretanja (ima dva pramčana topa):

Američki razarač u to vrijeme slikano s pramca:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #152 on: November 28, 2020, 11:50:14 AM »

Samo šturo prepričavanje malog dijela izvještaja komisije, koje možete sami i ovdje pročitati:

https://en.wikipedia.org/wiki/USS_John_S._McCain_and_Alnic_MC_collision

...sudar se dogodio 21. kolovoza 2017g u o524 h po lokalnom vremenu.
Većina posade je još spavala. (Slično je bilo kao u sudaru „USS Fitzgerald“ s kontejnerskim brodom „ACX Christal“ mjesec dana prije).
Na livom boku  su nastala masovna oštećenja iznad i ispod vodene linije.
Poplavljeno je nekoliko odjela, uključujući salone posade, strojarnica i kabina za komunikaciju. Posada je zaustavila prodor mora i privremeno sanirala oštećenja…

…nesreća se dogodila kao rezultat mješavine samovoljstva, prekomjernog samopouzdanja i nedostatka pridržavanja propisanih postupaka.
A glavni je uzrok nedostatak znanja potrebnog za upravljanje brodskom upravljačkom sistemom…

Pa kad oni tako sami o sebi, pa da im se ne vjeruje?

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #153 on: November 29, 2020, 06:07:24 PM »
Samo jedan od detalja nalaza komisije, a nakon što je komandant naredio da se smanji brzina broda manjim okretajima propelera:

… komandant je primijetio da kormilar nije u stanju održavati kurs i naredio je da se kontrola brzine (valjda kormilarenje?) prebaci sa stanice prethodnog kormilara na stanicu drugog kormilara…

Pa si sad zamislite tko i kako upravlja brodovima često načičkanim i nuklearnim oružjima, pa ću opetovati već od te komisije napisano:

… a glavni je uzrok sudara je nedostatak znanja potrebnog za upravljanje brodskom upravljačkom sistemom…

Grozno od kakvih zavisimo svi na na ovoj kugli zemaljskoj, a ako neće od takvih krenuti, Kovidom isplanirano(?) bi se moglo lako obistiniti.
 :icon_scratch:
« Last Edit: November 29, 2020, 07:50:49 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #154 on: December 11, 2020, 11:55:45 PM »

U Sredozemlju, točnije istočnom se poznato kuha, odnosno je dobro zakuhalo, Naravno da znate; Grčka i Turska, i da je napeto opasno, a za NATO Savez kojeg su obje zemlje članice, oni ne haju.
Spominjao sam narogušavanje Francuza kad je njihova elektronika otkrila da je turska krstarica "naciljala" na njihov brod, vojni koji je morao kontrolirati trgovački, očito nakrcan oružjem za Libiju kojoj su nametnute sankcije (kao onomad nama kad smo bili razoružani), a turska krstarica ga je kao "poučavala"  :laughing7:ruti da ne bi skrenuli i zalutali.  Francuski ratni brod zatražio kontrolu, itd.

Ali ja bi o drugom, tojest da se Turska i Grčka ubrzano jače naoružavaju :fucyc:.
Ovdje spominjem Tursku kojoj je isporučen ili će po planu uskoro biti "nosač aviona"; ustvari kako se to danas naziva "amfibijski napadni brod" to onakav kakav je Amerima prije par mjeseci izgorio, a oni na dan početka požara uveli u službu novi. (da se nije slučajno zapalio :laughing7:).
Taj da rečemo mini nosač aviona, kako čitam je upitno dal će uopće imati avione, jer su oni računali  F-35B Lightning. Ali vojna i politička ljubav se ohladila, jer su Turci šurovali s Rusima, s kojima se (zadnje) opet više i ne gledaju baš dobro. Ukratko Turci imaju gotov mini nosač, ali nemaju i avione koji mogu s njega polijetati/slijetati, nego samo helikoptere.
Moje je mišljenje da se takav brod kad proba isploviti iz Turske lako može spriječiti da uopće isplovi u otvorene vode, obzirom kako ih je Grčka "zagradila" svojim (svojatanjem) okolonaokolnog mora i ja koliko god da nisam oduševljen Turskom politikom ih razumijem.

Evo tog delije koji je ili bi upravo trebao biti predan turskoj mornarici ili je upravo sad:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #155 on: December 23, 2020, 09:33:46 PM »
Pratim što se piše o turskom nosaču aviona; ustvari kako neki kažu "lakom" nosaču aviona, ustvari onakvom tipu broda koji je nekoliko dana gorio u San Diegu, "TCG Anadol"-u (LHD 408), a brod je adaptirana vrlo uspješna replika španjolske klase Juan Carlos I. kog Turci sami grade. :thumbsup:
Koliko je poznato, trebao bi biti gotov i uveden u flotu do kraja godine, a to bi značilo upravo u sadašnje vrijeme. :icon_scratch:
No Turci ni slova, ali zato poneki drugi izvori.
Pa tako navodim ne prevodim bombastično pisalo:
Krajem 2020 god. Turska će biti ponosnoj skupini država koje posjeduju nosač zrakoplova!!!
Malo morgen; pa se nastavlja: Prestiž ili sramota: može li se turski nosač zrakoplova pojaviti u floti bez borbenih zrakoplova?
Naime brodovi su kao što znamo "polunosači", za poletjeti možda, ali za sletjeti "malo morgen", pa su naručili američke avione one koji slijeću ko helikopteri, F-35B.
No turska nije poslušnik kao dosada, već provodi isto kao i gazda svojevoljnu politiku, agresivno nezgodnu, pa su Ameri prekrižili milijardersku narudžbu i od aviona nema ništa. :laughing7:
U obzir bi za silu došli i helikopter avioni  Bell-Boeing V-22 OSPREY,

ali to nije to, a i njih delaju Ameri pa ništ od toga. :laughing7:
 Britanski Harrier je zastario, Rusija imaju S 400, ali nema usporedivih zrakoplova i upitno je može li se koristiti kineski model?.
Tako je "Prestiž ili sramota" Šekspirovsko pitanje je sad.
Opet napominjem: ne volim tu "gvožđuriju" ali se divim tehnikom na tim brodovima k tome znatiželjan ko svraka.
« Last Edit: December 23, 2020, 09:49:52 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #156 on: December 24, 2020, 07:37:47 PM »
Upadam fotografijom ovog aviona jer mi se dopada, odnosno kut slikanja (isto moj hobi), a iskreno kad bi se odlučili za ove, nebih imao ništa protiv. :icon_scratch:

Tu bih se svrstao s našim biračima, odnosno ".....icama" (ne svih, ali starije generacije) kojima nema veze kvaliteta i moralnost ali vanjski izgled. :laughing7:
Ipak pored "seksi" izgleda kako za taj avion bar iz te perspekrive neki rekoše, ja potvrđujem, ali tvrdim da pored izgleda ima i kvalitete, a stavljam ovdje ne u "hobije" jer se i tu pominju avioni, upravo kod nas aktualna tema. :icon_joker:

Inače foto je uslikao poznati fotograf aviona, posebno vojnih: Kedar Karmarkar, a ako netko voli vidjeti savršeno uslikane avione evo mu adrese:

https://kedar.smugmug.com/
« Last Edit: December 24, 2020, 07:54:50 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #157 on: December 25, 2020, 03:53:17 PM »
Nije da Turci nemaju aviona. Imaju i to zabrinjavajuće mnogo :sad10:; samo nemaju onih koji slijeću ko helikopteri, a taj polunosač je premali za one koje imaju.

Evo jednog dijela njihove eskadrile:

samo manji dio!!!

A zašto sam napisao "zabrinjavajuće mnogo" leži i na ovoj karti:

plava crta je granica

a ovdje crvena
Pa ih donekle i razumijem :icon_scratch:.

Offline pelig

• Barba
« Reply #158 on: December 27, 2020, 05:56:10 PM »
Ti si Strici svojim zadnjim opisom ustvari lijepo pojasnio zašto za Turke nemogućnost dobivanja F35B i nije neki veliki gubitak. Naime Turska svojim fantastičnim zemljopisnim položajem lako nadomješta nedostatak aviona s nosača. Njen središnji položaj kako u istočnom Sredozemlju, tako i na Crnom moru čini je jednim velikim suhim "nosačem", čiji avioni lako mogu doprijeti do svih neuralgičnih točaka, kako istočnog Sredozemlja, tako i Crnog mora. A to su sve područja njihovog interesa (Cipar, Sirija, Gaza, Grčka...). Jedini problem ostaje Libija, koja je izvan dosega efektivnog djelovanja. Ali i tu Turska ima konja za utrku. Naime, pored par stotina aviona F16, ona posjeduje i više zračnih tankera, pa samim time ima sposobnost da parira Egiptu u slučaju sukoba oko Libije. Francuskoj to već ne bi mogla, ali toga su svjesni, pa neće niti pokušavati.
Zaključno, za Tursku je puno bitnije da je taj desantni nosač naoružan dobrim helikopterima, nego avionima. Sada svaki neprijatelj zna da je Turska sposobna u najkračem roku izvršiti desant značajnog broja vojnika bilo gdje u Sredozemlju i Perzijskom zaljevu. A ono što je još puno važnije, to su vojnici visoke kvalitete, voljni da se bore za interese domovine. Daleko kvalitetniji od potencijalnih arapskih (pa i grčkih) suparnika.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #159 on: December 27, 2020, 10:04:42 PM »

Ustvari me nije baš i zanimalo sve oko Turske, opet ja ne da ne znam, ali se nisam posebno trudio detaljnije biti tom problematikom upoznat.
Moje mišljenje, je da su Turci uglavnom svemu krivi što se dešava na Balkanu, pa tako i ovo zadnje „zuluma“ što nam se desilo (i taj je izraz ostao od njih). I može meni biti tumačeno ovo ili ono, prilike i neprilike, ja tako mislim i to me odbija da promijenim mišljenje.
Tako bilo kako je bilo, i svatko mora nositi svoj križ.
Ali da ih po nekim drugim karakteristikama cijenim i to stoji, a jedna je da su marljivi usporedivo s nama puno marljiviji, te da napreduju izgradnjom i proizvodnjom, a da su ratnici, doduše bili, a sad uz veliku silu i nije toliko teško „povlačiti obarač“, ali im je vjerojatno ostalo i u genima.

Ja sam samo mislim napomenuo (o tom univerzalnom brodu?) da zašto uopće Turci pa nosač aviona, ne misleći na to da je za mnogostruko više namjena.
Prvo to „bezobrazno“ grčko imperijsko imanje otoka, nekih i na milju pred njihovom obalom, to frustrira, koliko god bilo opravdano ili neopravdano.
Ja uvijek mislim i na nas, na Italiane, kojima nikad i nikako ne vjerujem da i oni ne bi, kao što su uvijek i pokušavali, ili im netko naš prije par desetaka godina „prepustio“-
E zato ih razumijem, ne da i podržavam u agresorskom smislu, ali ja imam dovoljno svojih problema da time ne razbijam glavu, a oni su svima nama stoljećima pravili „belaja“, pa da kažem i nije me briga.
Inače strateški misliš vrlo dobro, naravno po meni, i ja sam potpuno istog mišljenja, uz dodatak da ih Grci mogu tako zatvoriti da oni tim brodom uopće i ne bi mogli isploviti,, a da ne bi bio teško oštećen ili potopljen. A oštećenim brodom, kud u vražju mater se berlati po Sredozemlju?
Oni su to napravili čisto da imaju, da pokazuju mišiće;
 mislim. A avionima kako i sam kažeš dohvaćaju sve okolo naokolo.