Author Topic: Yamaha (Mariner) 8 ks 2t - '80  (Read 17291 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline loncart

• Mali od palube
  • *
Yamaha (Mariner) 8 ks 2t - '80
« on: November 28, 2015, 08:54:54 PM »
Pozdrav,

molio bih savjet i mišljenje znalaca.

Imam priliku kupiti Mariner 8ks 2t iz 1989 godine od čovjeka koji ga je koristio isključivo na jezeru.
Motor je u jako očuvanom stanju, ali sam skeptičan jer se radi o nešto manje od 30 godina starom motoru.
Ovo je fotografija dotičnog motora:

Zaista izgleda kao nov! Vlasnik kaže da je to u stvari legendarna Yamaha 8ks 2t ?! Malo sam googlao i ispada da je tako!

Ima li dijelova za taj motor i danas? Jesu li skupi ti dijelovi? Pri čemu kod rada tog motora pri kupnji moram biti pažljiv?
Koliko realno vrijedi taj motor - ima papire, odnosno račun, motor nikada nije bio prijavljen na čamac..

Djeluje mi da je taj motor idealna mjera za Amon Big Six jedirlicu, 6 metara dužine?

Unaprijed hvala na savjetima!
« Last Edit: November 30, 2015, 09:36:03 PM by loncart »

Offline loncart

• Mali od palube
  • *
Re: Mariner/ Yamaha 8 ks 2t
« Reply #1 on: November 30, 2015, 08:52:11 PM »
Penta je doma, pali na zub..i za sada je sve OK. :icon_salut:

Trebao bih zamijeniti impeler, ulje u peti ...i semering na osovini propelera?
Ima li još nešto što bih trebao napraviti sada, kroz zimu, da budem koliko toliko siguran od iznenađenja na ljeto?

E da: nekome je penta pala na vijak kojom se pričvršćuje penta na krmeno zrcalo.  ::)
Ne bih to išao ravnati da ne zeznem navoj...gdje u Zagrebu kupiti dijelove za Yamahu?

Ima li možda netko s foruma - može i rabljeno poštom?

Radi se ovome:

vanjski promjer navoja je 11,7 mm, a duljina vijka par mm preko 8 cm.

Zahvalan za svaki dobronamjeran savjet! :)
« Last Edit: November 30, 2015, 08:53:44 PM by loncart »

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Yamaha (Mariner) 8 ks 2t - '80
« Reply #2 on: December 01, 2015, 05:06:53 PM »
Stavi dva mekana metala ispod i gore isto pa odmjereno zvekni teškim batom, olovo je najbolje. :icon_scratch:
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline pija mali

• Chief
« Reply #3 on: December 01, 2015, 07:00:40 PM »
Odnesi tondin tokaru i napravi dva nova vijka tong47
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline loncart

• Mali od palube
  • *
« Reply #4 on: December 01, 2015, 10:18:58 PM »
Mislio sam da je to neki poseban "yamahin" navoj, a ono isti navoj na Fiatovom šarafu od kotača.  ^-^

Inače, original Yamahin na eBayu je najjeftiniji 180 kn?!?
Očito će ovo netko onda narezati jer nareznicu valjda nije problem naći...
« Last Edit: December 01, 2015, 10:51:04 PM by loncart »

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #5 on: December 02, 2015, 05:06:51 AM »
Napravi kako  ti je napisao srici izravnaj ga i eventualno popravi sa nareznicom navoj. Jer stanga ti je od inoxa moras ju istokariti na mjere (tko ce ti prodati 10 cm inoxa) moras iskovati za monirati leptir. ili odnesi nekom tokaru da je izravna i popravi navoj nakon ravnanja.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline loncart

• Mali od palube
  • *
« Reply #6 on: December 02, 2015, 09:25:15 AM »
Slažem se. Išao sam to ravnati i nije mi uspjelo. Debelo je to...mada se sada više golim okom ne vidi zakrivljenost.
Trebalo bi to precizno izravnati do kraja i popraviti nareznicom.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: December 02, 2015, 12:57:19 PM »
Ma ne pravi priblem gdje ga nema. Izravnaj koliko se da, olovom, kao prenosnikom udarca. I navoji se neče oštetiti, a ako da ne tražiš navojnicu (mislim da je milimetarska dvanaestica, ali bi ona eventualno "pojela" puno više nego je potrebno) ti uzmu one male fine turpijice i eventualno natučeni vrh navoja jednostavno prebrusi, i probavaj zaiti, malo mrdni mozgom, pa ponovo fino pobrusi. To onom trokutastom, ili još bolje poluokrugla na jednoj, a ravna na drugoj strani, i stvar če biti riješena.
Promisli ako je to bio takav udarac da se iskrivio taj navoj, šta se eventualno desilo u motoru? Jer dobar izgled kaže najprije da motor dobro izgleda izvana :laughing7:
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline loncart

• Mali od palube
  • *
« Reply #8 on: December 02, 2015, 05:06:11 PM »
Otišao kod kovinotokara - napravit' će novo, isto od inoxa. Rekao da ću ostavit dečkima za piće...

A vidjet ćemo, s rabljenim motorima nikad ne znaš, uvijek je to mačak u vreći. Penta za sad pali na prvu...
Kad montiram taj šaraf stavit ću ga da malo radi na leru, da se ugrije pa ću vidjet kako radi na minimumu - jel' se gasi.

Nemam manometar da bih mogao izmjeriti kompresiju...
« Last Edit: December 02, 2015, 05:20:23 PM by loncart »

Offline Gec

• Noštromo
« Reply #9 on: December 04, 2015, 05:03:45 PM »
Dvotaktni motor ne pali od prve ako nije u jako dobrom stanju, tako da ne beri brigu. Motor izgleda nevjerojatno za svoje godine, napravi normalan servis, koristi samo kvalitetno ulje za mješavinu ne iznad 2%.
na bovi