Author Topic: vanbrodski motor u kokpitu  (Read 63064 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pija mali

• Chief
vanbrodski motor u kokpitu
« on: July 08, 2013, 07:38:00 PM »
Evo molim za savjet oko jedne dileme .Vidio sam na nekoliko jedrilica vanbrodske motore ugrađene u kokpit u tzv. bazene .Inreresira me ponašanje jedrilice kod takvih pogona . koliko može bit udaljena propela od kormila i kako to utječe na poriv odnosno upravljivost broda. znam da to jako usporava brod kod jedrenja ali ipak me zanima mogućnost takvog poriva.  :dontknow:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline spich

• Barba
Re: vanbrodski motor u kokpitu
« Reply #1 on: July 08, 2013, 08:02:12 PM »
ista stvar kao kod saildrive pogona. prednost je što svi imaju mogućnost podizanja i spremanja motora. Mislim da tako ima Elan 210, Seascape 27, Farr 25 ima malo prema krmi... Definitivno zgodno kod vožnje po valu, propela ne bježi van mora.

farr 25

elan 210

seascape 27
http://hajohirdeto.hu/hirdetes_kepek/110_157.jpg

saphire 27
http://www.saphireboats.com/gallery-details

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: July 09, 2013, 08:41:29 AM »
Svakako je daleko bolje nego na na krmenom nosaču. Nedostatak je što zauzima mjesto u kokpitu, a još je veči nedostatak jer ispušni plinovi truju one u kokpitu. Naime to je navodno dosta komplicirani problem, i kad bi to bilo riješeno onda bi bio odličan način pogona. :icon_scratch:
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline spich

• Barba
« Reply #3 on: July 09, 2013, 10:01:51 AM »
Miskim da nije problem ispusni, jer je skaca i samo na gore mogu ici plinovi. Mislim da je problem da su ti plinovi teski pa se zadrzavaju u toj skaci, pa motor nema dovoljno kisika da radi idealno.

Offline estan

• Admiral
« Reply #4 on: July 09, 2013, 12:57:46 PM »
Dođu ispušni plinovi i do nosa posade, pogotvo kad se stoji ili vozi krmom, a defitnitivno utječu na rad motora. U zdencu motor dosta dobro radi dok je nov i ima apsolutno dobro izgaranje. Kad je malo stariji, iako još sasvim dobar za pogon na krmenom nosaču, u zdencu se jako guši i nepravilno radi. Također, motor se u zdenac i iz zdenca ne vadi uvijek baš jako lako (ako je malo veći) pa tada kupi travu i školjke odnosno traži povećano održavanje što košta (također često se mijenjanju cink protektori, dok na patentnom nosaču kojim se motor spušta u more samo kad ej u pogonu, ti cinkovi kad je riječ o jedrilici mogu potrajati puno godina).
Ja imam zdenac na jedrilici ali ga ne koristim (osom možda zlu ne trebalo u nekoj iznimnom situaciji, npr. puno mrtvog mora bez vjetra). Kad je bonaca, dobro je motoru i na nosaču (i udobnije za posadu jer je manja buka i nema smrada od ispušnih plinova), a kad puše koristim jedra. Što se manevra tiče, timun bolje sluša kada je propela pente ispred njega nego kada je iza. S druge strane, penta na nosaču se može okretati skupa s timunom pa dobijemo manevarske osobine bolje nego s najboljim thrusterom, samo što to traži malo više vještine skipera.

Offline spich

• Barba
« Reply #5 on: July 09, 2013, 01:15:34 PM »
Dođu ispušni plinovi i do nosa posade, pogotvo kad se stoji ili vozi krmom, a defitnitivno utječu na rad motora. U zdencu motor dosta dobro radi dok je nov i ima apsolutno dobro izgaranje. Kad je malo stariji, iako još sasvim dobar za pogon na krmenom nosaču, u zdencu se jako guši i nepravilno radi. Također, motor se u zdenac i iz zdenca ne vadi uvijek baš jako lako (ako je malo veći) pa tada kupi travu i školjke odnosno traži povećano održavanje što košta (također često se mijenjanju cink protektori, dok na patentnom nosaču kojim se motor spušta u more samo kad ej u pogonu, ti cinkovi kad je riječ o jedrilici mogu potrajati puno godina).
Ja imam zdenac na jedrilici ali ga ne koristim (osom možda zlu ne trebalo u nekoj iznimnom situaciji, npr. puno mrtvog mora bez vjetra). Kad je bonaca, dobro je motoru i na nosaču (i udobnije za posadu jer je manja buka i nema smrada od ispušnih plinova), a kad puše koristim jedra. Što se manevra tiče, timun bolje sluša kada je propela pente ispred njega nego kada je iza. S druge strane, penta na nosaču se može okretati skupa s timunom pa dobijemo manevarske osobine bolje nego s najboljim thrusterom, samo što to traži malo više vještine skipera.

hvala na informaciji.

sjetih se melgesa 32, on ima neki patentirani sistem
http://www.socasailboats.com/CRO_System/body_cro_system.html

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #6 on: July 09, 2013, 04:14:07 PM »
Ma radi se o gumenoj manđeti, koju saildrivi imaju, i moraju imati. Vanbrodski u škafu je nema, možda kakvu razrezanu gumu, pored koje prolaze ispušni plonovi. To dal če motor povuči malo od ispušnih uopče za rad motora nije bitno. Tih ispušnih plinova dođe u kokpit vrlo malo, pa su jako razređeni. Sveisto to nije zdravo; motoru je pak sasvim svejedno :laughing7:
No sve se dadne sa malo truda lako urediti. Zato jedriličari imaju glavu i nešto u glavi; time nisam mislio na zube :laughing7:
Tako je vanbrodski u škafu jedno vrlo dobro rješenje, bolje i sigurnije nego vanbrodski na krmi; osim ako...
« Last Edit: July 09, 2013, 04:15:47 PM by Strici »
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline pija mali

• Chief
« Reply #7 on: July 09, 2013, 10:56:22 PM »
Veoma interesantno i odlična rješenja.ali evo baš me interesira dali postoji neko pouzdano rješenje brtvenja pomoću kakve gumene manžete. da bude apsolutno nepropusno :dontknow: apeliram na gosp. stricija da malo promozga ili iz bogate arhive izvuče nešto. radi se o motoruyamaha 9.9.   na položaju gdje bi eventualno došao škaf brod ima 40 cm gaza tako mislim da je to malo previšemora unutar škafa :dontknow: propela bi bila oko metar ispred kormila. ovo je za mene malo hebena mozgalica jermi fali iskustva, :BangHead:
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #8 on: July 10, 2013, 08:29:24 AM »
Pija pustimo gospodu da se gospodaju, a šta se tiče mozganja mi se upravo sada i neda, ali je manđeta jednostavno karakteristika saildriv pogona (ili bi se to naški možda moglo reči "90to kutni pogon"?) i oni je moraju imati, s time da se takva "peta", propela  ili kako hočeš nazvati ne može vaditi odnosno uvlačiti da se spriječi otpor kod jedrenja. Kod AB u škafu, ako je pravilno napravljeno se motor kod jedrenja diže i peta sa propelerom ne koči kod jedrenja. Kod motoranja sa AB u škafu se ne kormilari sa AB, nego kormilom, a opet kažem ako se je napravilo kako treba, onda su i kuplung komande, te gas, daljinske i motor može čitavo vrijeme biti poklopljen poklopcem koji dihta, pa nema smrdljivih opasnih plinova, a zrak mu dovede i smrad odvede pametno ugrađen ventilacijski sistem. :icon_scratch:

Offline estan

• Admiral
« Reply #9 on: July 10, 2013, 09:34:12 AM »
Moram reći da motor koji je stariji i ima malo slabije prstene jako se guši u zdencu, ako je zdenac u prenjem dijelu kokpita, a puno smrdi i posadi. U potpuno poklopljenom zdencu vjerojatno ne bi nikako radio. Dobar motor, bio dvotaktni ili četverotaktni radi u zdencu bez problema i može ga se i poklopiti kako je Štrici opisao. Efekat na pogon je kao i kod saildrivea na udutrašnjem motoru. Ovo sve znam iz čiste prakse jer sam isprobao različite motore u zdencu moje jedrilice. Osobno, na kraju sam se odlučio držati motor vani na nosaču iz razloga koje sam ranije opisao (manje buke i vibracija, niži troškovi održavanja motora, ne treba mi motor s daljinskim komandama što olakšava njegovo skidanje i servis).