Author Topic: Cape Henry 21  (Read 77481 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline maza

• Noštromo
Re: Cape Henry 21
« Reply #130 on: December 20, 2013, 11:40:41 AM »
Patak, pozorno sam pratio samogradnju al nisam htio smetati. Išlo ti je ionako jako dobro.
Međutim u ovom zadnjem javljanju si naveo da trebaš odrezati lim za kobilicu i obojiti ga. Da li si pomislio da bi inoxov lim ( pločica ) bio prikladniji ?
Što se tiče balasta u santine, imaš još rješenje da na peraji kobilice montiraš olovni bulb i eto ti stabiliteta.
Dobiješ na vremenu, kvaliteti a i nemaš održavanja.  Pročitao sam da se ti držiš nacrta i to je ok. ali katkad se može promisliti i o nekim drugim rješenjima.

Lijep pozdrav

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #131 on: December 20, 2013, 01:01:58 PM »
Peraja je sklopiva, kao džepni nožić, tako da nije jednostavno ugraditi bulb. Bilo je nekakvih drugih rješenja: da se napravi peraja od šperploče i na nju pričvrsti olovni balast (ploče), ali to se trebalo predvidjeti u samom početku gradnje, dok se izrađivala kutija peraje. Sama peraja je od masivnog čelika 25 mm debljine (kažu da je to lim, ja bih rekao komad željeza) i sa svojom masom od cca 125 kg dio ukupnog balasta. Ostatak čini 380 kg olova izlivenog u poluge, kojeg ću složiti u santine i zaliti epoksijem. Sada je kasno za bilo kakve preinake. Jedina dilema mi je bila da li peraju pocinčati na vruće ili ne. Izabrao sam farbanje Hempelovim čudom High protect. Oni iz Hempela me uvjeravaju da je to jednako dobro (ma šta jednako, bolje) od cinčanja. U svakom slučaju je jeftinije i jednostavnije. Inox ne dolazi u obzir (dobavljivost i cijena).

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #132 on: December 20, 2013, 04:06:44 PM »
Možeš u Svetoj Nedelji našpricati vrući cink na peraju, ispadne ti oko 500 kn, i na cink ti onda našpricaju mikronski sloj plastike.

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #133 on: December 21, 2013, 07:49:03 AM »
Ne bi bilo loše pocinčati peraju. Sveta Nedjelja mi je debelo predaleko. Imam u Puli cinčanje, i još nisam skroz prekrižio tu varijantu. Moram prvo izraditi peraju.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #134 on: December 21, 2013, 09:59:39 AM »
Ne bi bilo loše pocinčati peraju. Sveta Nedjelja mi je debelo predaleko. Imam u Puli cinčanje, i još nisam skroz prekrižio tu varijantu. Moram prvo izraditi peraju.
Iskustvo sa raznim bojama na SS18 kobilici pokazuje da su sve te zaštitne boje drek.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #135 on: December 21, 2013, 10:56:08 AM »
U brodogradnji se cinčaju cijevi sam tamo gdje se ne može provesti tehnologija premazivanja primerima (koljena).

Offline maza

• Noštromo
« Reply #136 on: December 23, 2013, 05:59:35 PM »
Bolje je pocinčati , i to tzv vruče cinčanje.
Ta tvoja kobilica se na nekim mjestima dodiruje i trlja, pa su svi ovi premazi i zaštita izloženi tom grebuckanju. Ako već nećeš dati za inox ploču onda bolje pocinčaj.
lp

Offline more

• Admiral flote
« Reply #137 on: December 23, 2013, 07:05:42 PM »
Kod Zn zaštite ubrzo se javlja praktički neizbježan pitting (točkasta korozija) i tada počinje početak kraja antikorozivne zaštite čelika.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
RE: Cape Henry 21
« Reply #138 on: December 23, 2013, 08:07:46 PM »
To se događa kod vrućeg cinčanja umakanjem, ako imaš loše željezo. Kod špricanja nema problema

Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Board Express

Offline estan

• Admiral
« Reply #139 on: December 29, 2013, 03:07:19 PM »
Patak, pozorno sam pratio samogradnju al nisam htio smetati. Išlo ti je ionako jako dobro.
Međutim u ovom zadnjem javljanju si naveo da trebaš odrezati lim za kobilicu i obojiti ga. Da li si pomislio da bi inoxov lim ( pločica ) bio prikladniji ?
Što se tiče balasta u santine, imaš još rješenje da na peraji kobilice montiraš olovni bulb i eto ti stabiliteta.
Dobiješ na vremenu, kvaliteti a i nemaš održavanja.  Pročitao sam da se ti držiš nacrta i to je ok. ali katkad se može promisliti i o nekim drugim rješenjima.

Lijep pozdrav

Maza, ovaj tvoj prijedlog znatno bi narušio udobnost plovidbe. Naime, bulb bi dao isti ili vjerojatno bolji momnt ispravljanja, ali to ispravljanje je preoštro i plovidba postaje neugodna i kao stvorena za dobiti morsku bolest. Imao sam prilike ploviti na tako prerađenim malim jedrilicama. Na zadnjoj kojoj sam plovio po teškom moru, iako smo jedrili s velikom površinom jedara, dok su mnogo veće jedrile samo s flokom ili skraćenim jedrom, ipak desilo mi se ono što odavno nije, tj. došao mi je želudac u usta. Da je kolomba bila original bez bulba, morali bi vjerojatno jedriti s manjom površinom jedara, ali bi plovidba bila udobnija i ugodnija. Zato se ipak najbolje držati dizajnorovog rješenja.