Makete brodova

Autor estan, Siječanj 14, 2013, 01:59:35 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

estan

Pogledao sam neki dan zbirku Željka Škomerši?a na i u Krku (otoku i gradu). O tome ?u malo na drugim mjestu, ali ovdje je interesantno spomenuti model broda Admiral Tegetthoff. Taj brod je uz jedra koristio pomo?ni parni stroj i imao je propelu s mehanizmom za podizanje. Možda bismo u ovim modernim vremenima mogli štagod kopirati iz starina. Podignete propelu i jednostavno je o?istite bez dubokog zarona.

jazavac

Citat: estan  u Siječanj 14, 2013, 01:59:35 POSLIJEPODNE... Admiral Tegetthoff. ... i imao je propelu s mehanizmom za podizanje. Možda bismo u ovim modernim vremenima mogli štagod kopirati iz starina. Podignete propelu i jednostavno je o?istite bez dubokog zarona.

Aj daj koju skicu, slikicu i opis?
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

estan

Ajoj, sad bi još i da crtam. Potražiti ?u malo po Googleu da vidim ima li koja skica. Ako ne na?em, mogu ti na PM poslati e-mail od Škomerši?a, pa  ga zamoli za skicu. ?ovjek je susretljiv i vjerujem da ?e ti izi?i u susret. Ja sam shvatio da se osovina mogla jednostavno odvojiti od propele, a onda se propela okomito dizala do ispod krmenog zrcala po vodilici.

estan

Možeš pogledati slike na http://leut2.leut-krk.hr/ , ima sve o gradnji tog modela, a lijep se vidi sustav na jednoj od slika. Naravno, da prije podizanja propele treba iskop?ati osovinu iz ležiša u propeli, što se na tom brodu radilo vrlo jednostavno potezanjem neke poluge. Proba?u staviti sad slike ovdje, ako uspije.

estan

Evo, potrudio sam se da mogu slike gledati i logirani.

estan

Štrici, onda bar pogledaj slike na http://leut2.leut-krk.hr/  . Kako si se sam bavio modelarstvom, mislim da ?e ti biti interesantno. Modeli su vrhunski rad i s povijesne i s tehni?ke strane, a ovaj sustav podizanja propelera kod Admiral Tegetthoffa je zaista interesanjtan. Ina?e, taj brod je otkrio Zemlju Franje Josipa na Bijelom Moru. Pri tome je proveo tri godine zarobljen u ledu i nakon toga se uspješno vratio u mati?nu luku. Dobar dio posade ?inili su dalmatinci, primorci i istrijanil (ugavnom mornari) dok su do?asnici i ?asnici bili uglavnom austrijanci te pokoji ma?ar i jedan norvežanin.

Strici

Vidio sam ja taj link, i mislim da meštar nema premca. Štrumberger mu nije ravan, samo šta je razlika u tehnici ko pra?ka i lasersko oružje. Pogledat ?u ja opet šta ima novoga, a imam ja negdje i skoro sve slike modela koje sam mogao sakupiti. Nisam siguran, ali mislim da sam u temi na forumu "Maketarstvo" i o njemu pisao.
A onomad sam ga htio posjetiti. I dojedrio do Baške, pa tamo zbog objektivno subjektivnih razloga predugo ostao i nisam otplovio za Krk. Pa onda drugom prilikom htio iz Rijeke autom, ali zatvorili most pa ne puštaju. Vidjet ?u, možda jednog dana...

Estane, da ti nacrtam kako se radi sa mojim linkom za ubacivanje slika? :icon_joker: :evil4:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Nacrtaj, baš me zanima. Valjda ?u skužiiti svtvar. A, na Krk kod Skomerši?a svakako oti?i. Ne znaš je li interesantnija zbirka ili sam Skomerši?. I ja sam otezao s odlaskom, jer sam se uvijek u Rijeci, Istri ili ne znam gdje zadržao predugo, ali ovaj put sam došao kasno popodne i ?ovjek je bio ljubazan da mene i ženu vodi kroz svoju zbirku i pokaže nam opsežnu dokumentaciju sve do dosta kasnih sati. Mi smo doma stigli rano ujutro, umorni, ali itekako se isplatilo.

Leo

Evo u ove zimske dane dok razvaljuje jugo i nema baš puno jedrenja okrenuo sam se maketama, a kako mi baš ne ide dovršavanje normalnih cijelih maketa odlu?io sam se brzinski odraditi barem nešto napola :)
Zapravo odavno me privla?i ideja da napravim jedan polumodel/maketu neke jedrilice, vidio sam dosta dobro odra?enih trupova, formi, jer to je zapravo studija trupa, i to mi se jako svidjelo.
Gledaju?i malo forme brodova koje imam na lageru i koje se mogu na?i na netu odavno mi je oko zapelo za ovu krasoticu.
U naravi fantasti?ni brodovi, jako brzi i elegantni i još monogostruko više skupi.
J-class je stekla popularnost natjecanjem u "Cup America" po?etkom prošlog stolje?a, tridesetih godina. Danas postoji asocijacija tih jedrilica, naravno basnoslovno skupih.
Originalno trupovi su bili drveni a danas su dozvoljeni i aluminijski.
Samo par osnovnih dimenzija: duljina preko svega preko 40 m, visina jarbola oko 50m, površina jedrilja oko 700 ?etvornih metara.

Ovo nije trup neke konkretne jedrilice, uzeo sam linije koje sam davno kopirao iz "Pomorske enciklopedije", tako da nema neke to?nosti iako formom podosta podsje?a na "Rangera".
IZ profila i tlocrta sa slojnicama izvukao sam pojedine elemente.

Namjera mi je bila radit ovo iz nekog plemenitijeg, guš?eg, drva ali nisam imao ništa pri ruci što bi odgovaralo.
Kako sam naletio na jednu jelovu daš?icu sa lijepim i gustim godovima debljine 5mm odlu?io sam se isprobati i vidjeti rezultat.
Daš?ica je poblanjana i pobrušena te je prema dobivenoj debljini (3,5 mm) isprintan nacrt.
Okvirno mjerilo je nekih 1:150 ali više od toga bila su odlu?uju?a dva elementa; 1 - da najdulji element mora stati na A4 papir i  da odgovara debljini daš?ice.
Slijedi lijepljenje na drvo, rezanje i obrada

Slijedi brušenje do uklanjanja stepenica i dobivanja forme.

Obra?en i zalijepljen list kormila, dobivena je kona?na forma:

još brušenja i ?iš?enja, jelovina je podatna za rad ali s druge strane podložna ošte?enjima i osjetljiva na vlagu, pojedini spojevi su odradili.

Namjera mi je bila bajcati u neku tamniju boju ali nisam mogao na?i bajceve u prahu ili teku?e u nekim suvislim koli?inama a pogotovo cijena pa sam se odlu?io na lazuru boje tikovine, naravno najjeftiniju i najmanje pakovanje (boli duša da me prakti?ki više do?e lazura i to mi treba manje od deca nego sav ostali materijal).
Evo rezultata nakon prve dvije ruke, Nakon svake ruke ide brušenje s istrošenim brusnim papirom 500, namjera je posti?i što gla?u i sjajniju površinu, završno bi išao sloj sjajnog prozirnog laka i poliranje.

Namjera mi je postaviti na uokvirenu drvenu podlogu (nekih 35cm*17cm)

Alternativa je svijetlija podloga glatka i mat sa okvirom boje trupa ili:
kao podloga dio pomorske karte (Newport) gdje su se održavale regate, samo za to mi treba jedna slika karte (u dovljno velikom mjerilu)  koju ne uspijevam na?i pa zato molim dobre duše koji imaju tako što.

Leo

estan

Lijepa stvar?ica, mislim da ti se trud itekako isplatio.