Punjenje kompasa?

Autor sLi, Svibanj 21, 2012, 11:36:20 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

sLi

Dakle cime napuniti kompas na jedrilici? Inace je Merkur s-r od c.plath-a i kaze da se ne puni alkoholom, nego njihovom posebnom tekucinom c.plath 41462 koju za sad nemogu nac, ali citajuci strane forume kaze da je ta 'compass fliud' zapravo mineralno ulje, pa kazu da je najbolje napuniti ga sa johnson's baby uljem koje je zapravo mineralno ulje

jel neko probao vec nesto slicno?

Strici

Svaki Plath kompas je posebno dobar kompas, pa bi trebalo upotrijebiti i od Platha kompasnu teku?inu. No Plath se ve? dugo ne bavi popravkom svojih kompasa, nego ako ih se pita upu?uje na servisere njegovih kompasa. I svaka firma ima svoje tajne mješavine, i ne?e ih odati. Pri?a se o ulju za šiva?e mašine, pa o alkoholu, iako neki savjetuju ne, jer se otopilo ljepilo kojom su magneti zalijepljeni ispod na ružu. Glicerin sa vodom, a neki spominju ricinusovo ulje, ne?im naravno razrije?eno. Kamforovo ulje, navodno se isto upotrebljava. Za neku putar kiselinu isto. Ja sam pak nekad napunio kotao Kevin Hughes kompasa rafiniranim bezbojnim petrolejom, kakvog upotrebljavaju u Optimus petrolejskim kuhalima, i to je bilo to. Za Plath ?e to sigurno biti rješenje. Ali ne najobi?niji petrolej, nego ovaj koji sam spomenuo.
Za Plath ?e to sigurno biti rješenje. Ali ne najobi?niji petrolej, nego ovaj koji sam spomenuo.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Zak

Moj Plastimo kompas je izgubio dio teku?ine koja prili?no neugodno miriše i ostavlja donekle mastan trag. Pitao sam zastupnika ?ime nadopuniti, ali su me otkantali i rekli da kupim novi. Još ga nisam ni?im punio, da ne pogriješim.  Kažu da je bolje teku?inu kompletno izliti i napuniti novom, nego samo nadopuniti. Samo ne znam ?ime, u nedoumici sam poput tebe. Nisam siguran da ?e baby ulje biti postojano na suncu.

Strici

Plastimo kompase ne popravljaju ni servisi, tako da sumnjam da ?eš uspjeti. Iako ja osobno bih probao.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

jazavac

Ja sa m probao Plastimo napuniti parafinskim uljem (ono za ba?ve sa vinom). Radi ali ne predobro - malo mi se ?ini pregusto - pa ga nisam ni montirao na brod (imam drugi, ispravan).
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

sLi

mi cemo probat sa mineralnim uljem pa cu u svakom slucaju javit rezultate

vdusevic

Plastimo (novi) sam kupio u Engleskoj, preko e-bay-a. Izabrao boju ku?išta, boju skale...koštao me 104,50 funti sa poštarinom. Bez carina, dadžbina i vradžbina, sve legalno, lijepo sam ga dobio u paketu na ku?nu adresu. Mislim da je bijeli s ?plavom? skalom još jeftiniji, moj je bijeli s crvenom. Na njemu je mjera? nagiba, ima osvjetljenje - ako ne uspiješ u popravku, javi pa ?u ti poslati adresu  :callme:

sLi

stos je sa ovim sta se montira vodoravno ispred kola od timuna, ima osvjetljenje samo se raspala original brtva

za nagib je narucen klinometar za 13 funti danas, u principu nije za mene nego za covjeka kojem slazem struju na dehler optimi 106

ako bude potrebe, se javim, thx ;)

trifida1

Nisam bio u situaciji,ali sam radio sa busolama i kompasima;po osobnom iskustvu,budu?i da se velika ve?ina nauti?kih kompasa bazira na magnetiziranoj polukugli unutar sfernog ku?išta hermeti?ki zatvorenog,bilo bi logi?no ispuniti kuglu teku?inom koja nije agresivna,ne smrzava se,viskoziteta taman da podmazuje i uspori magnet tako da u 1s pokaže smjer,a opet dovoljno tromo da od pokaziva?a ne radi zvr?ku na udarima valova...
Ovo nije savjet,ali da se na?em u takvoj situaciji,ispunio bih sferu nauti?kog kompasa antifrizom s dodatkom finog mineralnog mašinskog ulja...
Antifriz(onaj nježni,do- 20stupnjeva celzijusa) je neznatno guš?i od vode-dozvoljava magnetnom plovku da se slobodno giba;istovremeno,nije agresivan prema metalima,dovoljno je mastan,a neagresivan prema plastici...mineralno ulje(ono za šiva?e mašine)s nekoliko kapi bi izdiglo i usporilo plovak;Poanta je da se kompas na plovilu nesmetano giba,rade?i kao žiroskop,a opet sa stanovitom zadrškom(cca 5 sec);u suprotnom,dobijaš neuptrebljivog zvrka koji skaku?e kroz 3 dimenzije...sretno! :sail:

nadopuna:ali,ni to nije sve...želiš li biti siguran u ispravnost pokazivanja MAGNETNOG sjevera,nakon dopune bilo koje teku?ine u nauti?ki kompas,,,demagnetiziraj,, si senzor...
Postupak je jednostavan-trebaš imati obi?nu ru?nu busolu,udaljiti je cca 1m od kompasa isklju?iti svu elektriku na brodu;odrediti pravac sjevera;jaki magnet(dovoljan onaj iz Hard disc-a) staviti uz kompas,u pravcu sjevera,tako da je jug uz kompas...senzor sjevera(polusfera,ili magn.igla)kompasa ?e se se inducirati jugom stalnog magneta...fizikalno,posložiti ?eš armiju elektron?i?a u smjer sjever-jug u senzoru,?ime dobijaš koncentraciju i usmjerenost senzora prema MAGNETNOM sjeveru  :angel02
Isti u?inak se može posti?i elektromagnetnom indukcijom,na na?in da se oko senzora zamota što ve?i broj zavoja izolirane(lak,PVC) bakrene žice(promjera 0,3-07mm2),spoji na +pol baterije od 6VDC,a -pol preko žarulje 6V na bateriju;u ovoj situaciji treba voditi ra?una o polaritru ,jer je tok indukcije direktno vezan uz magnetiziranje(N ili S)  :bighug:
T

estan

Šta mislite o ulju za bicikle, onom extrarijetkom, za podmazivanje lanca?