NAŠE PRI?E - Dogodilo se..., i to baš meni !

Autor Strici, Travanj 10, 2012, 02:19:51 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

:icon_smile: Danas je taj greben ozna?en motkom, nekad nije bio. I kad je bilo višestruko manje brodova, u sezoni se svaka dva tjedna u prosjeku bar neko nasukao. Danas je to sprije?eno vidljivom motkom.
Još dok motke nije bilo, dobro sam poznavao tu pli?inu, i tako 100% uvjeren da nemogu pogriješiti, evo što mi se desilo:
Na brodu smo dobili posjetu, brati? sa suprugom, primorac iz Rijeke, zaželio se napraviti ?ir. Iako mi nije bilo pravo uop?e isplovljavati, isplovili smo iz Peleša, marine Kremik na malu turneju; Trogir, Maslenica, Drvenik.
Vra?ali smo se iz Velog Drvenika za Luku Peleš. Bio sam neraspoložen, jer sam o?ekivao da ?e se oni zanimati za okolinu, promatrati biti aktivniji, kad ono ležali su ko podrtine u krmenoj kabini, dosa?ivali se i rješavali križaljke, a kažem isplovio sam samo zbog njih. Kolovoz kasno poslije podne, bonaca ko ulje, motorom, 5,5 milja. Kad bih prolazio pored Vele Smokvice jedrio bih uvijek izvana, zbog vjetra, ovaj puta sam htio što prije vratiti se u Kremik, pa sam kratio put, a to je izme?u Smokvica, velike i male. Kažem poslije podne kasnije, sunce mi je bilo drito u o?i, no nema frke, znam ja put..
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Spektakularno ta oznaka danas izgleda ovako:

A iz protukursa cca 30-35 stupnjeva ovako:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

paagus

Citat: Strici  u Ožujak 14, 2013, 03:42:39 POSLIJEPODNE
. . .Bio sam neraspoložen, jer sam o?ekivao da ?e se oni zanimati za okolinu, promatrati biti aktivniji, kad ono ležali su ko podrtine u krmenoj kabini, dosa?ivali se i rješavali križaljke, a kažem isplovio sam samo zbog njih . . .

Prošlo ljeto pokupim ja tako neke prijatelje s djecom i odemo mi na jednodnevni ?ir, kupanje i tako to.
Ženskadija gušta naprid na provi, ja se kuvam u nadkabini (zatvorenoj, od barkuna slaba korist),  Rakovica brunda i trese kako to ve? mora bit (oni na provi to uop?e ne osjete).

I do?e k meni klinac:
što je ovo - broja? okretaja,
a ovo - manometar ,
a ovo - gas i kuplung.

Ja njemu: o?eš malo vozit ?
On meni: ma ne da mi se, nego imaš kakve igrice na tom mobitelu
Ja njemu: Imam

Uzme mali mobitel, sjedne na pod od natkabine (zapravo poklopac motora), noge pribaci na škale u kabinu, tako da mu sunce ne svijetli i udri igraj igrice.
Ne smeta njemu ni vru?ina, ni vibracije motora, ni buka, ni smrad - on uživa ka prajac.
I *ebe se njega za sunce, more, valove , maslinu i dra?u.   :angryfire:

Tješi me barem da je stariji svijet skupa sa mnom guštao u svemu !  :thumbsup:

Paagus

Strici

Danas je 90 % takvih. Budu na po?etku malo znatiželjni, i onda se dosa?uju. Ovi moji se nisu htjeli ni kupati, jer smo dan dva prije vidjeli morskog psa, ogromnog, ali i nakon obje?ivanja da je more veliko, da oni jedu samo bjondine, da u par godina ama baš nikoga nije pojeo, oni udri po križaljkama. No to o pasu ?u isto ovdje, drugom prilikom.
Nego ja rekoh kivan, kratim put da se što prije vratim u Kremik, sunce to?no u o?i, na površini zrcaloglatkog mora se ništa ne vidi, a ja znam da moram voziti izme?u Smokvica, i pri kraju vele Fige okrenuti na Jaz malo ulivo od punte naravno. Odokativna punta punti navigacija. :icon_pirat: Iako ja nastojim uvijek vidjeti gdje je kakva opasnost, pli?ina Smokvica mala se nikako nije vidjela, rekoh zbog sunca, jer se ina?e dobro vidi zeleno dno okolo. Sam kamen je bio upravo pod morem, ina?e je onaj koji na karti ima križ i ?etiri to?kice. Pa sam malo virkao prema uvalici Smokvice vela, koja je tada bila od vojske napuštena i devastirana od raznoraznih, uvala zatrpana tonama sme?a. Ne znam kako sam bio tako nepromišljen, vozio je pilot, ja sam okrenuo kota?i? za namještanje kursa i negdje na poziciji skice, promijenio kurs na Jaz. Par sto metara prerano. Zaboravio sam kako sam nacrtao na skici, no bit ?e po opisanom (da sada ne idem gledati, vidjet ?u samo par trenutaka kasnija).

Strici

Dakle umjesto kasnije tamo gdje je plava to?ka, prerano "iz iskustva" promijenio sam kurs otprilike gdje je crvena to?ka. Malo zatim mi nešto nije bilo jasno, pa sam smanjio brzinu na samo malo više od lera, to ?e biti nekih 2,5 ?vora. Vidljivost na površini unaprijed je bila stvarno nikakva, i ja sam naprijed udesno intenzivno tražio ne bi li prepoznao poznatu svjetlu siluetu te pli?ine. I bio sam sve nemirniji, još uvijek mi nešto nije bilo jasno, a bili smo ve? tu negdje otprilike, malo do subo?ice, desno, po mome. :nono:

more

Citat: paagus  u Ožujak 15, 2013, 02:31:23 POSLIJEPODNE
Citat: Strici  u Ožujak 14, 2013, 03:42:39 POSLIJEPODNE
. . .Bio sam neraspoložen, jer sam o?ekivao da ?e se oni zanimati za okolinu, promatrati biti aktivniji, kad ono ležali su ko podrtine u krmenoj kabini, dosa?ivali se i rješavali križaljke, a kažem isplovio sam samo zbog njih . . .

Prošlo ljeto pokupim ja tako neke prijatelje s djecom i odemo mi na jednodnevni ?ir, kupanje i tako to.
Ženskadija gušta naprid na provi, ja se kuvam u nadkabini (zatvorenoj, od barkuna slaba korist),  Rakovica brunda i trese kako to ve? mora bit (oni na provi to uop?e ne osjete).

I do?e k meni klinac:
što je ovo - broja? okretaja,
a ovo - manometar ,
a ovo - gas i kuplung.

Ja njemu: o?eš malo vozit ?
On meni: ma ne da mi se, nego imaš kakve igrice na tom mobitelu
Ja njemu: Imam

Uzme mali mobitel, sjedne na pod od natkabine (zapravo poklopac motora), noge pribaci na škale u kabinu, tako da mu sunce ne svijetli i udri igraj igrice.
Ne smeta njemu ni vru?ina, ni vibracije motora, ni buka, ni smrad - on uživa ka prajac.
I *ebe se njega za sunce, more, valove , maslinu i dra?u.   :angryfire:

Tješi me barem da je stariji svijet skupa sa mnom guštao u svemu !  :thumbsup:
[/size][/color]

Strici

Dakle promijenio sam kurs ranije, a da to nisam malo kasnije kapirao. No kako sam uvijek na oprezu, a nešto mi nije bilo jasno, a morska površina; glatka ko ulje zbog sunca odnaprijed je bila sva jednakoli?ne boje. Ja sam intenzivno gledao u desno, ne bi li vidio greben. Nisam ništa otkrio, pa kad me je ve? uhvatila lagana trta, jer smo mi bili skoro na visini grebena, smanjio sam ionako mali gas na lergas i tako pomalo vozili, cca nešto oko dvije milje. Onda kad se je ve? i zbog najslabije vidljivosti greben morao vidjeti, a ipak ga nisam vidio, usput sam pogledao na livu stranu. Ne znam dal sam se onda smrzao, ali sada kad ovo pišem jesam. Opet po mnogi puta. Mi smo bili na grebenu, on se je potpuno u svoj svojoj opasnosti, onaj plitki dio, njega sam vidio bo?no ali livo. Tri metra, možda do njega. Ja sam uko?en ?ekao struganje, jer u tom momentu kormilom i izbijanjem krme je bilo prekasno. Nije se ništa desilo, ali mi smo kobilicom ?ešljali alge kojima je greben obrastao. Ne?u više tuma?iti, mislim da skica sve detaljno pokazuje.
Godinama kasnije i sada ja taj greben redovito posje?ujem. Ja sam njime fasciniran, i sa njime sam na ti. Ja ga sada znam u dušu, i pri?em malom Leisure gotovo do kvadratnog bloka, ali samo sa sjeveroisto?ne strane. Kad se uželim školjaka iz ?istog mora, (meni dosta dvadesetak, za malo buzare), dojedrim i uberem, samo one ve?e i pazim da ih nigdje previše ne izvadim. To su moja "djeca", ja sam ih tamo i u mnogoj okolici nasadio. Nekoliko puta na Zlarinu ubrao po nekoliko vre?a i po škrapama rasa?ivao, u svoj okolici. I nije bilo zalud.
Eto jedno vrlo neugodno iskustvo, toliko da opet mogu pogriješiti :laughing7:

Strici

:wave:  Evo sam tu pli?inu snimio iz najve?e blizine, iz bajbota. ?ak lagano dotakao; pozdravio ju, napisao sam, ja sam s njom skoro pa na Ti:
                Pli?ina Smokvica mala iz bajbota
?uje se kad je bajbot udario u greben. Pustio sam neka, jer je na "udarnom" mjestu prelaza pram?ane statve u kobilicu sve "okovano" žljebastom šinom bar 4 mm debelom od bakra. Da sam spre?avao udaranje, snimka nebi bila tako bliska. :angel9:

estan

Smrznuo sam se i ja ?itaju?i ovu tvoju pri?u, sad ne znam jel zato što po?inje bura, a ja tanko obu?en (grijanje u prostoriji je dosta slabo) ili od mogu?nosti da se onako krasan brod razbije. :angry2: