Author Topic: Trošak posjedovanja obiteljske jedrilice od ccs 8m?  (Read 31938 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline mladjoo

• Mali od palube
  • *
Trošak posjedovanja obiteljske jedrilice od ccs 8m?
« on: September 09, 2010, 09:55:55 PM »
Suforumaši,
počeh nešto na drugom topicu, ali vrijeme je za otvaranje nove teme. Dakle, planiram u nekoj skorijoj budućnosti kupiti neku jedrilicu do 8 m za 4-članu obitelj, tipa elan express, H-800, amon 790, šket, ju nejm it. E sad, skupljanje tih cca 10k eura ne bi trebao biti neki problem, ali što kad jednog dana postanem vlasnik? I imam sreće osigurati vez povoljno? Koliki su cca godišnji troškovi takvog plovila, obavezni? Vez, osiguranje, porez...svako koliko ide pituravanje i ostalo održavanje, vađenje iz mora...? Svaki podatak dobordošo, koliko god se činio suvišan.
Ako već imak koji topic s ovime, slobodno me uputite...

mladjoo

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: Trošak posjedovanja obiteljske jedrilice od ccs 8m?
« Reply #1 on: September 09, 2010, 10:24:12 PM »
Vađenje i koperavanje jednom u 2 godine: dizalica, pranje podvodnog djela miniwashem, kvalitetan koper - cca do  3000kn; vez i održavanje veza cca 1000 kn godišnje, bar za sada; porezi i pomorsko dobro oko 600 kn godišnje; Redovno servisiranje motora do 500 kn;   ostalo spada na održavanje broda - ovisi što se trenutno raspada i što treba mijenjati - , izmjena konopa, jedara, koluturnika...tu je teško pisati o ciframa jer ovisi što te koje godine zapadne, što će ti otić...Pred dve godine sam piturao bokove, prije toga mi crko dubinomjer, itd itd...
Uglavnom moje je mišljenje da je veličina broda od 7-9m neka gornja granica razumnih cifri za održavanje 'hladnog pogona', preko toga raste neproporcionalno...
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline ogi01

• Terco
« Reply #2 on: September 09, 2010, 10:58:51 PM »
; porezi i pomorsko dobro oko 600 kn godišnje;
Jazo, kome ti to plačaš, zašto i po kojoj osnovi?
ja za svoju jedrilicu (19ft) ne plačam ništa slično. tj. nitko me još nije ništa slično tražio.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #3 on: September 09, 2010, 11:00:29 PM »
moram prekopati po uplatnicama, mislim da za pomorsko dobro šalje županija, porez šalje grad, nism siguran, moram provjeriti
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #4 on: September 09, 2010, 11:20:00 PM »
Meni to otprilike ovako ide...(bez cifri,ovisi o mjestu)
-Plaćanje vez-a lučici
-plaćanje članstva društvu i klubu
-plaćanje članstva HJS-u
-plaćanje za korištenje pomorskog dobra-županija
 mad
Nadalje ide ono što je naveo Jazavac,+tekući troškovi,tipa gorivo,ulje...
« Last Edit: September 09, 2010, 11:23:40 PM by trifida1 »
T

Offline ogi01

• Terco
« Reply #5 on: September 09, 2010, 11:23:33 PM »
moram prekopati po uplatnicama, mislim da za pomorsko dobro šalje županija, porez šalje grad, nism siguran, moram provjeriti
ha! onda mora da su me zaboravili! ili se ispod 6m ne plača ništa? tj ja samo plačam lokalnom sportsko ribolovnom društvu članarinu i ležarinu, godišnje 600kn.

Offline Mario

• Mornar
  • **
« Reply #6 on: September 09, 2010, 11:27:55 PM »
Suforumaši,
počeh nešto na drugom topicu, ali vrijeme je za otvaranje nove teme. Dakle, planiram u nekoj skorijoj budućnosti kupiti neku jedrilicu do 8 m za 4-članu obitelj, tipa elan express, H-800, amon 790, šket, ju nejm it. E sad, skupljanje tih cca 10k eura ne bi trebao biti neki problem, ali što kad jednog dana postanem vlasnik? I imam sreće osigurati vez povoljno? Koliki su cca godišnji troškovi takvog plovila, obavezni? Vez, osiguranje, porez...svako koliko ide pituravanje i ostalo održavanje, vađenje iz mora...? Svaki podatak dobordošo, koliko god se činio suvišan.
Ako već imak koji topic s ovime, slobodno me uputite...

mladjoo

Brod se može registrirat trajno pa drugih troškova nema, županijska taksa se ne plaća, poreza zasad nema.
Osiguranje ispod 20kW nije obavezno, jedino ako misliš platit kasko onda je to cca 1000kn godišnje.
vez košta od 0-4000€ ovisno di i kako.
Mene farbanje za H800 izađe 1200kn vađenje i spuštanje plus 500kn boje svake dvije godine.

Ono što je veći problem je to da je brod rupa bez dna pogotovo polovni koji je netko sam opremio po vlastitom ukusu koj tebi (vjerovatno) ne paše: te akumulator nevalja, te radio, te šporet, te ti pukne sifon od wc-a, pa pušta spremnik vode, pa bi htio GPS, pa malo zdrapaš jedro, pa servis motora, pa su konopi loši itd. itd. itd..
Uglavnom, ja potrošim svake godine oko 3000-5000kn na "sitnice".

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: September 09, 2010, 11:28:30 PM »
ha! onda mora da su me zaboravili! ili se ispod 6m ne plača ništa? tj ja samo plačam lokalnom sportsko ribolovnom društvu članarinu i ležarinu, godišnje 600kn.
Raspitaj se sa što manje talasanja,onako naokolo...tek da te se nebi sjetili sa kompletnim dadžbinama i kamatama retroaktivno-uplata za 7 dana... confuse0006
T

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #8 on: September 10, 2010, 12:45:47 AM »
...Osiguranje ispod 20kW nije obavezno, jedino ako misliš platit kasko onda je to cca 1000kn godišnje.
vez košta od 0-4000€ ovisno di i kako....Ono što je veći problem je to da je brod rupa bez dna pogotovo polovni koji je netko sam opremio po vlastitom ukusu koj tebi (vjerovatno) ne paše: te akumulator nevalja, te radio, te šporet, te ti pukne sifon od wc-a, pa pušta spremnik vode, pa bi htio GPS, pa malo zdrapaš jedro, pa servis motora, pa su konopi loši itd. itd. itd..
Uglavnom, ja potrošim svake godine oko 3000-5000kn na "sitnice".
Osiguranje koje  nije obavezno ali ga imam je oko 380 kn

Ovo za ''Sitnice'' čista istina - uvijek ti nešto 'treba' čak i ako se ne pokvari ništa ali to je trošak koji je jako rastezljiv i ovisi o tebi više nego o veličini broda iako što veći brod to više sitnica hoćeš kupiti i montirati. U biti pola tih stvari nije neophodno i bez toga se može ako se mora
Meni to otprilike ovako ide...(bez cifri,ovisi o mjestu)
-Plaćanje vez-a lučici
-plaćanje članstva društvu i klubu
-plaćanje članstva HJS-u
-plaćanje za korištenje pomorskog dobra-županija
 mad
Nadalje ide ono što je naveo Jazavac,+tekući troškovi,tipa gorivo,ulje...

Članstvo klubu i HJSu nije obavezno ako nisi vezom uvjetovan biti član ili ti biti član nešto ipak znači   coolr

Offline zoran-zg

• Mornar
  • **
« Reply #9 on: September 10, 2010, 05:40:36 PM »
Vađenje i koperavanje jednom u 2 godine: dizalica, pranje podvodnog djela miniwashem, kvalitetan koper - cca do  3000kn; vez i održavanje veza cca 1000 kn godišnje, bar za sada; porezi i pomorsko dobro oko 600 kn godišnje; Redovno servisiranje motora do 500 kn;   ostalo spada na održavanje broda - ovisi što se trenutno raspada i što treba mijenjati - , izmjena konopa, jedara, koluturnika...tu je teško pisati o ciframa jer ovisi što te koje godine zapadne, što će ti otić...Pred dve godine sam piturao bokove, prije toga mi crko dubinomjer, itd itd...
Uglavnom moje je mišljenje da je veličina broda od 7-9m neka gornja granica razumnih cifri za održavanje 'hladnog pogona', preko toga raste neproporcionalno...
1000kn godišnje?  confuse0006
kakav je to "kajić"?(bez uvrede)
i dali ti spadaš u dominicilno stanovništvo tipa istrijan/dalmatinac sa prijavljenim boravištem negdje na obali?(opet bez uvrede)
i da se učlaniš u neko sportsko društvo opet se čeka red za vez
cijena veza ide po metraži broda (makar su počeli nekakve kerefeke još gledati)
naći dobar i kvalitetan vez je sizifov posao i nije više jeftino (barem koliko mene moje informacije služe)
što je najgore kada se raspituješ po lučicama i kapetanijama biježe svi glavom bez obzira ko da tražiš neznam što...a kad bubnu cijenu ajme majko meni