Author Topic: Elektromotori na jedrilicama!  (Read 137309 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pelig

• Barba
Re: Elektromotori na jedrilicama!
« Reply #350 on: January 09, 2020, 07:10:25 AM »
E, ovo da. Dovodiš energiju da bi dobio gibanje tj. koristan rad. Jedino vidim tu i mane; Pored utjecaja na stabilnost, postavlja se pitanje što ako ne puše vjetar? Tada nema ni potiska, odnosno kretanja.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #351 on: January 09, 2020, 01:05:19 PM »
Najprije da napišem; previše sam tradicionalan da mi se takav sistem optički svidja. Meni ko šaka u oko.
Pa onda s jedrenjem u našem smislu to nema veze, iako je poriv od vjetra, ali na drugi način, fizički je to "Magnusov" efekt.
Pisao sam o "monstruoznim valovima", pa si zamišljam kako bi se sve to ponašalo kad brod takav val drmne :icon_tongue:. Dakle ne zbog pogona, nego drugih razloga sam skeptičan :icon_scratch:.
No to šta sam to ja, ili netko drugi, je najmanje bitno, taj se pogon naveliko istražuje :thumbsup:.
Osobno vise vjerujem u magnetizam.
Ne misli se time kao glavni pogon; nego hibridni, kako je to danas u modi.
Kontejnerski brodovi na dan potroše i do 100 000 litara teške nafte, valjda je to onaj gusti dizel pun sumpora?
Grozno 100 tona, kao sto su mi i ti brodovi groznog izgleda. Pa iako se to navodno pročisti, ipak oni jako prljaju atmosferu.
Tako ako nekog zanima, ima; ima i videa naprimjer usporedba kontejner broda klasičnog i s tim cilindar rotorima; koliko prije stigne u luku i koliko manje troši.
Pa onda plovnu rutu malo promijeniti zbog izbjegavanja protustruje itd, da ipak ne skrećem s teme, koja je ustvari o elektromotorima na jedrilicama.
Ali ako bi se striktno držao teme, odavno se o elektromotorima ovdje ne bi pisalo, jer tu bas i nema materijala, a sto pišem je itekako prošireno povezano s temom.

Taj efekt se dobro vidi ovdje: https://youtu.be/vnB_4Jtfy6A

Ali i kod stolnog tenisa, tenisa valjda isto, ali to ne pratim.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #352 on: August 09, 2020, 09:24:28 PM »
Pogon jahti (odnosno brodova, ali mi ovdje razglabamo o jahtama, jedrilicama) elektromotorima su odlično rješenje, struja za njih se još izmišlja. Akumulatori mislim. Mnogo toga je poboljšano, izmišljeno, mnoge bombastične ideje su zaboravljene, a gotovo sedmično dolaze vijesti, obećavajuće, no vidjet ćemo.
Ovo je samo za one koji su napredniji tako da kažem, ili da se ne bi ostali uvrijedili, za znatiželjne, ali vjerujem da će "gosti" više koristiti ove linkove, jer ono što sam ja napisao je premalo objašnjivo, prekratko i nestručno.
Bolje je na ovim linkovima, ali najnaprednijima i ne trebam više tumačiti.
https://plugboats.com/new-glass-battery-could-recharge-23000-times/#:~:text=Professor%20Goodenough%20told%20the%20IEEE,claims%20%E2%80%9Ca%20charge%2Fdischarge%20cycle

https://www.google.com/search?q=was+ist+Li-Fe+Akku?&source=lmns&bih=699&biw=1418&rlz=1C1CHBF_deAT892AT892&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjxq8CR047rAhWI76QKHTqnC1EQ_AUoAHoECAEQAA

https://de.wikipedia.org/wiki/Lithium-Eisenphosphat-Akkumulator#:~:text=Der%20Lithium%2DEisenphosphat%2DAkkumulator%20ist,von%203%2C2%20V%20bzw.&text=Die%20negative%20Elektrode%20besteht%20aus,hartem%20Kohlenstoff)%20mit%20eingelagertem%20Lithium.

https://www.auto-motor-und-sport.de/tech-zukunft/glas-akku-nachfolger-lithium-ionen-batterie/
« Last Edit: August 09, 2020, 09:33:19 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #353 on: August 10, 2020, 06:17:37 PM »
Litij-ionski akumulatori su za sada najbolje rješenje dostupno na tržištu. Sveisto daleko su od idealnih.
Sporo se pune, uvijek postoji sigurnosni rizik, vrlo ograničenog vijeka trajanja.
Rekoh stalno se može čitati o poboljšanjima i novim metodama, obećavajuće, ali ostaje na tome (?).

Izumitelj tih Litij-Ionskih akumulatora Nobelovac, danas 97 godišnjak, u svojoj 94 godini znatno je usavršio svoj danas aktualni Litij Ionski akumulator, i kako kanadski proizvođač tvrdi od sljedeće godine izbacuje na tržište revolucionarno poboljšani Litij-Stakleni akumulator, a pod "stakleni" se misli na čvrsti elektrolit.
Toliko samo vrlo šturo, možda se ipak netko već sada tehnički informira. Zato samo ukratko o toj izumiteljskotehničkoj legendi:  John Bannister Goodenough 

Offline Strici

• Admiral flote

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #355 on: August 16, 2020, 12:08:00 PM »
Pišem o automobilima, iako je temom započeto o elektromotorima na jedrilicama. Ali na jedrilicama se malo novoga ima  za čuti,  automobilski elektro pogon se dobrano stalno razvija, odnosno akumulatori, pa se to lako ili vrlo brzo prenosi na jedrilice.
Naravno prilagođeno, jer po meni ono blesavo mnoštvo „leptopskih baterija“ je više neo blesavo. :icon_scratch:

Offline pelig

• Barba
« Reply #356 on: August 17, 2020, 10:22:25 AM »
Gledam ovog ljeta, za mene novost; Daska (surf) sa hidrokrilima (foil), ali na pogon elektromotora. Ne bi vjerovao da mi je neko rekao.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #357 on: August 28, 2020, 08:46:13 PM »
Nisam takve surf daske još vidio, ali lako pretpostavio da će ih biti, odnosno da takvo što već nema.
Tako vrlo zanimljivo, rekoh mene nije iznenadilo.

Ja bih nastavio ovo gore napisano o elektro automobilima.
Naime Peter Rawlinson šef u Lucid air elektro, odnosno u tvrtki Lucid Rawlinson, a koji je "zanat ispekao" u automobili "Tesla" školi se odvojio od Tesle ponio znanje i proizvodi "Electric Lucid Air" aute, pa kako osobno kaže automobile s prijeđenih 832 kilometra po američkom standardu.
Dakle prošli tjedan je više prešao tih 832 kilometra s jednim napunjenim akumulatorima dosta više nego Teslin S model.
Kaže da akumulator ima skromnih 113kvh, učinkovitiji je od Teslinog i motor troši manje energije za isti učinak.
Tesla ne daje točne podatke o veličini akumulatora, ali neto vrijednost u modelima S i modelu X vjerojatno će biti oko 92 kilovat sata. Prema standardu EPA za SAD, Model S može prijeći gotovo 647 kilometara, što znači potrošnju energije od 142 vata sata po kilometru.

Suprotno tome, Lucid Air sa svojim ogromnim EPA dometom od 832 kilometra i baterijom kapaciteta 113 kilovata troši samo oko 136 watt sati po kilometru.
900 volti akumulatori za pogon Lucid Air automobila sigurno (?) doprinose poboljšanju dosega napunjenim akumulatorima.
Lucid će ove informacije i još više objaviti u internetskoj prezentaciji 9. rujna.
Porše Taycan naprimjer ima, a uskoro će imati Kia i Hyndai 800kwh akumulatore, a koristi se Rimčeva tehnologija.
« Last Edit: August 28, 2020, 09:33:10 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #358 on: August 29, 2020, 04:39:57 PM »
Šef i vlasnik "Tesla" automobila Elon Musks je zasad izgubio utrku od bivšeg suradnika Petera Rawlinsona u "Lucida Air" u dosegnutoj kilometraži jer se previše "zaigrao" tim mozgovnim čipovima pa izgubio u trci.
To zasada, nadam se dostizanju i prestizanju. Brutalni kapitalizam. A kaj se tu more.
Ali dalje o čipovima u "Ispušnom ventilu"

Offline traktor

• Admiral
« Reply #359 on: August 29, 2020, 04:55:48 PM »
U vecernjaku pisalo da je Musk svoje milijarde oplodio faktorom 2=3 u godinu dana :icon_biggrin: :icon_scratch:

Ako je kapitalizam brutalan, sto reci za komunizam :laughing7:
« Last Edit: August 29, 2020, 05:43:19 PM by traktor »