Author Topic: Hreko  (Read 867480 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Re: Hreko
« Reply #2870 on: December 17, 2018, 09:05:23 AM »
Danas zamjenio stari  vindmetar pa proučavam kako ga baždariti :icon_smile:

Hreka pripremam za zimsku rutu za par dana. Naponi servisnih baterija (400Ah) su 6,49 i 6,52 nakon dvadeset dana što sam ih isključio sa solarki a  8 baterija 48 voltnog sustava varira od 6,48 do 6,55 V.
To je početak kraja baterija spoji baterije sve u paralelu i puni ih s 7,2v 2 sata.(mislim 6v blokove.) i odmah ih isprazni na 80%  Provjeri i ponovi.
odmah kupi ovo 1 komad 1 blok od 6v

« Last Edit: December 25, 2018, 08:06:43 PM by hidrotherapy »

Offline traktor

• Admiral
« Reply #2871 on: December 17, 2018, 07:23:10 PM »
Dmeter, mislim da malo pretjeravas iako cu proguglati problematiku. malo me podsjecas (  asocijacija mi dolazi iz nasih povremneih telefonskih spreha ) na Bobija, povratnika iz Australije koji mi tu i tamo pogleta neke stvari u kuci) Pljunuti lik iz Steinbeckovih romana koje sam u mladosti gutao. Evo samo slikica koja govori puno vise od rijeci.' Skrati' malo taj link

pero

• Guest
« Reply #2872 on: December 18, 2018, 10:29:57 AM »
Čak ni dva ekrana od PC nemogu pokriti dužinu napisanosti,pa bi molio autore da smanje pisanje u dužinu i da pišu normalnim razumljivim jezikom za goste i stalne logirane članove (koji se nejavljaju)ovoga foruma ,od kojih večina ima  psihičkih poteškoča pa da im se olakša čitanje i razumjevanje tematike .

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #2873 on: December 18, 2018, 08:37:38 PM »
Dmeter, mislim da malo pretjeravas iako cu proguglati problematiku. malo me podsjecas (  asocijacija mi dolazi iz nasih povremneih telefonskih spreha ) na Bobija,
povratnika iz Australije koji mi tu i tamo pogleta neke stvari u kuci) Pljunuti lik iz Steinbeckovih romana koje sam u mladosti gutao. Evo samo slikica koja govori puno vise od rijeci.' Skrati' malo taj link
Da samo znaš koliko baterija starih 1-2 godine se baci u smeće u serverskim sobama a da nisu radile ni par sati godišnje.

pero

• Guest
« Reply #2874 on: December 20, 2018, 02:18:53 PM »
Davore, mislim da ovaj tvoj monstuozni link pravi probleme peri i gostima. Skrati ga. Tu (dragovoljci :hello2:) moderatori ne trebaju gubiti svoje dragovoljno vrijeme. Danas bio na brodu elektrika radi ko urica.  Telefonirao Vedranu koji je postao glavni predstavnik za B&G u Hrvatskoj pa mi je rekao da privremeni terminator sada iskopcam a wind na njegovo mjesto ukopcam pa ce on preuzeti terminaciju a bazdarenje windmetra nije potrebno jer je to automatski regulirano. Uglavnom ukrcavam dizel i vodu za pice i kuhanje ( dvadesetak litara) a vodu za pranje u balast ulit cu u zadarskoj marini jer Bojkica dolazi direktno s aerodroma. Za vikend je prognoza juzina ali ako krenemo u petak u noc sa zapadnim vjetrom  mogli bi biti ujutro na zutu ili kornatima. Posto su servisne baterije u izvrsnoj kondiciji grijenjen i frizier ce super raditi. Spremio sam doze ribe (oslici, lignje, musuni do pola prokuhani,  trlje i blitve )  a od mesa imam janjetinu, junetinu  i naravno pancetu. Tako da nece biti gladi. Tredesetak cm crvu od glave koji od ljeta visi u boci na brodu narastao je rep od par cm. :laughing7:   A posto cu roniti bit ce i friske ribe i skoljaka. Izgleda po svemu da je SB motor vinca za sidro popusio ali ovi iz servisa kazu da ti motori ne popuse tako lako. U svakom slucaju port sidreni vinc radi a ako treba na ruku cu, to mi je i onako postala i ostala  navika.  :angel9:
Hreku mirno more ,što više ulovljene ribe podvodnim ribolovom  :thumbsup:
Nadamo se da če sve biti popračeno ka uvik slikama i opisom  :hello2:
U vinu je zdravlje,u pivi je  sreča a u vodi je bakterija  :occasion14:

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #2875 on: December 25, 2018, 08:07:43 PM »
Krasno uzivas i beres gljive, odusevljen sam.  Sam sto Pero kaze treba mi 65 inca monitor da bi sve procito
 (umoran sam od skakanja po ekranu) smanji to :violent1:
Ja preso na bakalar 2.8 kila
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
« Reply #2876 on: December 25, 2018, 08:12:19 PM »
Je li sad ok?

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #2877 on: December 25, 2018, 09:19:08 PM »
Super Hydric hvala lijepo
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #2878 on: December 26, 2018, 08:41:31 AM »
Nakon ova tri dana je 85% pun nakon kuhanja i interneta jer samo konjvertiranje  na 220 V ( koje  radi stalno) konzumira 7 W a kad se ukljuce internet i laptopi to se penje na pedestak W. Kad je dosta sunca to nije problem jer se akumulira  prosjecna snaga  200 W na sat. Imam osjecaj da ti svi uredjaji ( mppt kontroleri i combi inverter) dosta toga konzumiraju. Zakljucak je da u zimskim uvjetima 640Wp panelki nije dovoljno za siguran energetski balans.

To ti je jednostavno
sunčano vedro vrijeme
Ljeto: 600 - 1000 W/m² + albedo 0-10%
zima: 300 - 500 W/m² + albedo i do 15% ako je recimo sve u snijegu
pretežno sunčan dan , rastrkani oblaci
ljeto: 300 - 600 W/m²
zima: 150 - 300 W/m²
oblačno
ljeto: 100 - 300 W/m²
zima: 50 - 150 W/m²
i sad efikasnost pretvorbe panela je oko 15-20%

i naravno uzoru najslabije sunce u zenitu su ovi gori brojevi prema zalasku pada sunčevo zračenje.

ili da pojednostavim 100 w solarni panel liti skupi cili dan do 550 W energije zimi do 100W.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #2879 on: December 26, 2018, 04:11:18 PM »
"ili da pojednostavim 100 w solarni panel liti skupi cili dan do 550 W energije zimi do 100W."

mislis Wh energije, znaci da hreko zimi skupi oko pola kWh na 48 voltnom sustavu. To i nije bas impozantno. Izgleda da cemo opet kuhati na alkohol ako bude potrebe a akuse ponovno napuniti 100% i malo kombinirati. Bumo vidli, sve zavisi koliko bude sunca, uostalom ovo je ekperimentalni brod :icon_biggrin:
danas bi triba skupit i malo priko toga. i sa svakim danom će skupljati sve više i više. to jest do nove godine svaki dan ima po 1 minutu dnevno više sunca a od nove godine i po 2 minute, itd
to jest recimo do 04.02 2019 kad ima 10 sati dnevno ima sunca u odnosu na 01.07 2019 kad ima 10 sati dnevno sunca s tim da 01.07.2019 ako je čisto sunce ima dnevno zračenje max 1,6 kWh/m  04.02.2019 2,50 kWh/m  a najače  7 mjesec prosjek 7.10 kWh/m