Brodovi > Višetrupci

Kritika Sanija Delića na višetrupce

(1/7) > >>

Seriola Dumerili:
Jucer mi je u ruke pala knjiga "Oprema krstasa". Malo sam je listao i naletio na poglavlje o visetrupcima. Tromi, spori, krhki - tu i tamo spominje da je rijec o charter katamaranima. Potom spominje anegdotu gdje su takvu charter kantu vozili na 6-7 bft i pokusavali joj dignuti trup iz mora. To su vjerujem pokusavali pod punim jedrima u mezonave (mene zanima kako se ponasa jednotrupac u mezonave sa punim jedrima i u takvim uvjetima). Nakon toga su skuzili da takve kante ne idu ni orcu (nemaju klasicne daggerboarde) pa su posli na motor. A pazi generaliziranja: visetrupci su vrlo tromi i spori u jedrnjeu niz vjetar pa takve uvjete opcenito izbjegavaju. Zato nemaju tangun (???) vec za ubrzanje koriste genakere i koriste i bastune kao i brzi jednotrupci...
Katamarani imaju tendenciju preskakanja preko valova (valjda jer idu sporo..)  - ma necu dalje. Poslije spominje i prevrtanje preko prove. Uglavnom, ama bas sve visetrupce je svrstao u jednu vrecu i osim da su veliki prostorom i najbrza plovila na jedra nije nasao nekakvu prednost.
http://www.gunboat.com/50-gallery.php
http://www.graingerdesigns.com.au/

stibra:
E da je meni "tromi" i "spori" Dragonfly 28 Sport :) :sail:

Seriola Dumerili:

--- Quote from: stibra on February 08, 2011, 04:16:45 PM ---E da je meni "tromi" i "spori" Dragonfly 28 Sport :) :sail:

--- End quote ---
Ja ne sanjam tako male visetrupce :) Nekako se baziram na onu: koliko godina toliko stopa, makar bi mi pasalo sve oko Isusovih godina

traktor:
kod prvog razgovora sa profesionalnim dizajnerom( koji trenutno radi na definitivnom nacrtu naseg buduceg broda) sam rekao otprilike: "visetrupci su brzi, imaju mali gaz, visoki primarni stabilitet ali su siroki i imaju premali integralni prostor ako su kraci od 10 -12 m."On mi je rekao "Visetrupci su brzi ako nisu teski."  guog98
Univerzalni princip da je lagana jedrilica brza vrijedi i za one koje svoj stabilitet baziraju na plovku sa strane trupa kao i za one koje stabilitet baziraju  na utegu ispod trupa.
Drugim rijecima konfekcijski visetrupci od "40-60 stopa" namjenjeni sardina charteru ili "dugoj plovidbi" s tonama vode, dizela, jela i pica ( 10-15 tona istisnine) nisu narocito brzi. A ostalo? zavisi da li obozavas pjesmice ili si vise za recitacije :angel:

stibra:
pa i čarter jednotrupci su spori i dosadni ...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version