Author Topic: Dobro vino  (Read 48476 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ogi01

• Terco
Re: Dobro vino
« Reply #10 on: April 01, 2009, 08:51:42 PM »
bjelo: iločki traminac. jednom mi je došao sanduk iz vukovara. sav blatan i butelje bez etiketa. berba rane devedesete. od tada znam zašto Elizabeta II od dana svoje krunidbe pije to vino. na žalost ono što se prodaje po dućanima nije loše i nije ni blizu tome iz sanduka.
crno: definitivno dingač. nedavno su mi dali probu koju su izmiksali u zagrebu na institutu za vino na agronomskom faxu. ista priča kao sa tramincem. čista ambrozija.
u dućanima ima izvrsnih vina za kuhanje i sve je puno precjenjeno. tako da je puno bolje piti bevandu od plavca malog ili nekog drugog vama dragog i jeftinog vina.

Offline Tom1

• Mali od palube
  • *
« Reply #11 on: April 02, 2009, 09:41:29 AM »
Evo linka na blog i post koji sam postavio. Fešta crnog vina.
U nasem drustvu je crno pojam vina a naravno i dobro bijelo ima svoje mjesto.
Pozdrav od Toma!
http://bigblog.tportal.hr/brajnovic

Offline DOBOLA

• Administrator
  • Timunjer
« Reply #12 on: April 02, 2009, 01:20:51 PM »
Dobro bijelo ili crno vino ??? - uz dobro društvo ili finu hranu (može i oboje naravno) ne pravim razliku.  Jedino bi zabranio delancima i raznim patvorinama da se nazivaju vinima.
Ružne stvari  nisu najgore što nam se mogu dogoditi u žovotu. Najgora stvar koja nam se može dogoditi je da se ne dogodi ništa.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #13 on: April 02, 2009, 03:06:12 PM »
Evo linka na blog i post koji sam postavio. Fešta crnog vina.
U nasem drustvu je crno pojam vina a naravno i dobro bijelo ima svoje mjesto.
Pozdrav od Toma!
http://bigblog.tportal.hr/brajnovic

lijepo uzivate vidim

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #14 on: April 02, 2009, 05:44:18 PM »
kako su se samo namučili sa tolikim sortama
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline kulaf

• Timunjer
  • **
« Reply #15 on: October 14, 2009, 10:13:03 AM »
bijelo vino je napitak za tople dane (posip, zlahtina, malvazija, vugava...)

crno je bozanski nektar za uzivanje (plovac moli-narocito bisevski, dingac, postup, babic...)

opce pravilo je da bijelo ide uz bijelu ribu i bijelo meso, a crno uz plavu ribu i creveno meso

Offline pelig

• Barba
« Reply #16 on: October 14, 2009, 10:34:44 AM »
po danu bevanda i to bijela (rijetke su crne a da su dobre) i lunga (preko 50% vode  :angel: )

Leo, ti si kao i oni stari Grci; I oni su pili lungu bevandu samo što je kod njih uobičajeno bilo 80% vode!

Offline pelig

• Barba
« Reply #17 on: October 14, 2009, 10:43:19 AM »
Ja pijem samo bambus pa nisam kvalificiran za davanje preporuka; Ali znam da je u engleskoj jako popularno vino Madeira, a to je svjetsku slavu postiglo tako što je putovalo od istoimenog otoka, morskim putem (valovi, vrućina) preko Amerike u Englesku. Da se ne bi pokvarilo unutra je dodavano nešto konjaka. Danas se to više ne radi, ali navodno da je ta kombinacija rezultirala ubitačno dobrim vinom. Zato je Madeira i danas toliko na cijeni.

Offline Trogirski zet

• Noštromo
  • Plovim, dakle nema me.
« Reply #18 on: November 02, 2009, 10:37:58 PM »
Od Božića do 1. svibnja pije se crno, a poslije bijelo vino. Tako me je naučia pokojni punac, iako se moj japa ne bi s tim složio. On cijelu godinu tuče po gemištima. A meni paše sve - kad vrag hoće zna i kako će. Zadnje tri godine bacio sam se u vlastitu proizvodnju: i crnog i bijelo ( na opći užas mojih pajdaša koji sad moraju piti i hvaliti moje vino). Čak sam završio i nekakve "tečajeve" i seminare. Sad sve radim po knjizi kako su me naučili pametniji. Ide bolje iz godine u godinu pa čak i eksperimentiram. Ovu jesen sam izmješao graševinu s maraštinom, a stavio sam selekcionirane kvasce za žlahtinu. anim32
Pomalo....

Offline vivakompa1

• Timunjer
  • **
Odg: Dobro vino
« Reply #19 on: June 23, 2012, 07:34:06 PM »
 bijelo zimi, crno ljeti...ali danju na tanku bevandu!!!
Usput, ima li u Malom Lošinju, Cresu, Krku, Rabu, Baškoj, Silbi, Iloviku, domaćeg vina bez obzira na boju, a da nije ocat i da ga ne cijene ko da je zadnje što će u životu prodat???
Ako nekom zatreba, u Istri preporučam općenito bijela domaća, jer ih još uvijek ljudi više proizvode, iako se trenutno trend polako mijenja. Crno je u pravilu bolje u unutrašnjosti Istre, na Bujštini, ali naleti se i u Poreču na dobar crni mix Terana, Borgonje, Kabernea (mislim mix prilikom trganja i pretvorbe grojza u Vino!)
Bijela kombinacija Malvazije sa malo Muškata bijelog, koji je "razblaži" i "raspjeva", izuzetno je dobra na Bujštini i oko Oprtlja! Nije uz more, ali je isplativ izlet u kontinent milog nam poluotoka! Uzdravlje!!!