Author Topic: Život u dubinama mora  (Read 11555 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maestral

• Noštromo
Život u dubinama mora
« on: December 12, 2019, 09:15:31 PM »
Gledajući ovaj prikaz nemalo sam se iznenadio, do kojih dubina mogu da zarone tražeći hranu neki sisavci!

https://neal.fun/deep-sea/

Offline traktor

• Admiral
Re: Život u dubinama mora
« Reply #1 on: December 13, 2019, 08:38:44 AM »
Da , ludnica da izdrze > 250 atmosfera a treba biti i dugo pod vodom. U cemu je kvaka? pero bi rekao da koriste wrap pogon  :icon_smile:.

Offline pelig

• Barba
« Reply #2 on: December 13, 2019, 10:44:58 AM »
Meni neće otvoriti link, pa ne znam o čemu se radi. Ipak pretpostavljam da se radi o ulješurama jer one su sisavci poznati po dubokim uronima. Kod njih je tajna u vorvanju koji ima sličnu funkciju kao oni prsluci za izjednačavanje tlaka kod ronioca.

pero

• Guest
« Reply #3 on: December 13, 2019, 12:00:48 PM »
Maestral  :thumbsup:

Offline traktor

• Admiral
« Reply #4 on: December 13, 2019, 03:45:39 PM »
Prsluci i izjedncavanja tlaka je jednostavni fizikalni problem. Pohrana i prijenos energije je drugi par rukava. Mistika je neznanstveno objasniti znstveno. Svi problemi su znanstveni problemi mavali mi ne mavali.

pero

• Guest
« Reply #5 on: December 13, 2019, 04:16:26 PM »
koji ima sličnu funkciju kao oni prsluci za izjednačavanje tlaka kod ronioca.
Koji su to prsluci koji izjednačavaju tlak kod ronioca ?
Iz svog skromnog iskustva ronjenja 50 godina ,ti prsluci samo služe za održavanje razine dubine i ravnoteže pod morem i lakšeg rekreativnog ronjenja jer na njima je postavljena ronilačka boca i lakše je spuštati se u dubine i pomaže kod lakšeg izlaska napuhivanjem.
Nemaju nikakav učinak izjednjačavanja tlaka kod ronioca,on to sam čini puhanjem kroz nos ili ...i tako izjednjačava tlak.

Jedino ako nisu nešto novo izmislili ko ovo

Offline pelig

• Barba
« Reply #6 on: December 16, 2019, 07:16:23 AM »
Pero, ja ti nisam ronioc, pa sam se vjerojatno krivo izrazio. Ispravno bi pretpostavljam bilo za reguliranje uzgona. Dakle ono kad se spustiš u veliku dubinu, pa ti se uslijed pritiska stisnu pluća i smanji uzgon, pa postaješ teži od vode. I onda upuhneš u taj balon-prsluk malo zraka, pa si opet na neutralnom uzgonu. Bar sam ja čuo da se to tako radi?

Offline traktor

• Admiral
« Reply #7 on: December 16, 2019, 07:53:27 AM »
pelig,mislim  da si se opet 'krivo izazio'. Pluca se s dubjnom 'stiskaju' kod ronioca na dah.(a prsluk kod ronioca na 'boce')  Mene intrigira metabolizam/energija jer uroni sigurno traju 'par sati' a lignjuni ne ulijecu sami u otvorena usta nepomicnih uljesura.  :icon_biggrin:

Offline Damir s

• Admiral
Život u dubinama mora
« Reply #8 on: December 16, 2019, 09:58:59 AM »
Pa na prsluku nema nikakvoga ventla za prikljucak boce ustvari je prsluk pomocno sredstvo za ugodnije nosenje boca i u njega je ukomponorani fiksni prikljucak za bocu i dihalicu a moze se staviti olovo u vrecicama u dzepove. Jednostavno da ne mora se kramati sve stvari tu je na prsluku sve sto vam treba. Bar tako je prsluk koji ja posjedujem

Verstuurd vanaf mijn HUAWEI VNS-L31 met Tapatalk

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

pero

• Guest
« Reply #9 on: December 16, 2019, 11:42:56 AM »
Ronilačka jakna - prsluk ili kako god ga vi nazvali a ronioci nazivaju BCD išto znači *The buoyancy compensation devices (BCD), are the devices that give a scuba diver control with their buoyancy during a scuba dive.*
Svaka moderna BCD je spojena na first stage ,ventil koji se spaja na ronilačku bocu je zrak iz boce (može i puhanjem ronioca) inflator, napuhava jaknu a potezanjem inflatora se otvori inflator ventil i ispusti zrak iz jakne .
Ona pomaže održavat ravnotežu buoyancy dok ronite.
Seljački opisano ,kad idete zaronit,ispustite zrak iz jakne i idete u dubine,što dublje to brže idete,da bi usporili pad ,pritisnete pucu na inflatoru i iz boce dođe zrak u jaknu i ona vas koči ,kad dodete na željenu dubinu ili .namjestite ravnotežu i  onda ste neutralni i uživate tražeči jastoge,hlapove,amfore i ... :angel4:
Kad dođe vrime izlaska onda  dodate malo zraka u jaknu i ona vas diže prema gori,trebate pazit da ne izlazite brzo ,18 metara u minuti jer inače niks gut.
Triba li jos opisat ?