Author Topic: Dobar tek  (Read 6162 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maestral

• Noštromo
Dobar tek
« on: March 26, 2019, 11:04:23 PM »
Bolje da sebi i prijateljima spremimo koju dobru spizu, nego da zafrkavamo jedni druge.

Offline estan

• Admiral
Re: Dobar tek
« Reply #1 on: March 28, 2019, 07:03:26 PM »
Slažem se.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: March 28, 2019, 07:46:34 PM »
A ja se ne slažem, a jer da nema "nepročitanih tema" ne bi nikad našao i vidio te videorecepte. Zato stavljajte sve napisano po temama, ili približno koliko se to može, a da bi bilo tematski objedinjeno i tako lakše nađeno :icon_scratch:.
To bi trebao biti i posao moderatora, mislim malo tematski posložiti teme, nažalost trebao bi, ali kod nas nije. :sad10:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: September 07, 2019, 08:51:05 PM »
Danas smo se vratili kasnije nego smo planirali, pa iako je supruga predlagala da ručamo u gradu, meni to nije bilo po volji, jer ja nisam baš neki poklonik jedenja po gostionicama.
Došavši kući supruga je odnijela "škovace" i po običaju sretne neku susjedu i tada zaboravi na kuhaču pa se nje ja prihvatio.
Neki dan sam pravio lasanje pa u faširano meso zaboravio staviti kako ovdje nazivaju "špek trake", ustvari ništa drugo nego mekana šunka izrezana na trake. Kojoj danas ističe rok za upotrebu.

Bilo je dogovoreno; na dinstani luk baciti te špek trake i par jaja, začiniti salatu od matovilca i ekola gotov ručak.
Luk i špek trake sam upotrijebio, jaja ne, jer sam se dosjetio jednoj jednostavnoj za oko ne atraktivnoj gusarskoj "spizi" koju sam nekad davno pripremao na brodu.
Kako ja baš ne obadajem gusare, ono ću prozvati "mornarska .......".
Istovremeno sam radio na dvije šparhet ringle, miješao ali i prao i čistio matovilac i kad je supruga stigla, gotova spiza se u rajngli uronjenoj u vodu gotovo ohladila da je bila ugodne temperature za jelo.
I supruga se zgrozila

Ovo za "prave muškadine" Papar grubo mljeven

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #4 on: September 08, 2019, 07:36:55 PM »

Ustvari u orginalnu palentu su se ubacivali čvarci kopar, masline, feferoni, ružmarin to kako je netko imao i htio :icon_scratch:.
Tako je meni pričao, a dobro se sjećam Bartul Lumbarić  iz jednog sela blizu Rogotina prije nekoliko desetaka godina.
Ja sam i posjetio tu familiju Lumbarić motorbiciklom, a na putu mi je izdušila guma u ljutom kamenjaru. I nekako nakon par sati lutanja pješke dobauljao do njih :icon_tongue:.
Ali to samo usput jer sam se sjetio te dogodovštine, a i te „gusarske palente“ koju je Bartulova supruga Mandica skuhala za večeru, jer sam morao kod njih neplanirano prenoćiti.
A Bartul mi je pričao da se tako kuhala ta palenta, ili je govorio o „puri“?, (ustvari ja nazivam polugusti žganci) i kad smo navečer „pobumbili“ crnjaka, ipak sam dobro zapamtio imena dva navodna gusara Paladina Markote i Lobela Kacichca (to valjda Katačića?), a jer su mi imena bila neobična, a sada kad se ostari vračaju se poneka sjećanja :laughing7:.
No konačno da napišem kako sam ja nakon dugo vremena ponovno skuhao tu „gusarsku palentu“, i to bolju i ukusniju nego je originalna, a da se bar donekle držim tradicije, soljeno je ovogodišnjom soli iz Stonske solane.
Sol mi je donio turist kome sam preporučio Žuljane za godišnji odmor, a on iz hobija „brao“ sol u Stonskoj solani :thumbsup:.

Ovogodišnja iz Stona

I malo presolio tu puru, jer je sol slanija nego je ova koju upotrebljavam (kamena), pa zato :laughing7:.