Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 134285 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #500 on: April 01, 2021, 08:59:52 PM »
Tramperi nazivani Liberty bili su brodovi za generalni teret tipa EC2-S-C1. Izgrađene su u sklopu hitnog programa brodogradnje da bi se nadoknadili veliki saveznički gubitci u drugom svjetskom ratu bezobzirnim podmorskim ratom. Jednostavno su konstruirani, a vremenom su se proizvodili sve brže i brojnije. To je Amerikancima omogućilo izgradnju teretnih brodova brže nego što ih je njemačka mornarica mogla potopiti.
14.4.1940 položena je kobilica prvog „Libertaša“, pola godine kasnije krštenje:

SS Patrick Henry:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #501 on: April 02, 2021, 08:27:06 PM »
Prvi brod  SS Patrick Henry, porinut je 27. rujna 1941. u Baltimoru

Kuma je bila, supruga tadašnjeg potpredsjednika.
250.000 dijelova izrađeno je u cijeloj zemlji, a dijelovi od 250 i više tona, zavareni su nakon uhodavanja proizvodnje u rekordna  četiri i pol dana. :thumbsup:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #502 on: April 07, 2021, 09:43:24 PM »
"Vi ne možete toliko potopiti koliko mi možemo izgraditi"  to je napisano na početku teme o Libertašima.
Velike su to riječi Ruzvelta, mislim da je upravo tako poručio Hitleru, a moglo bi se usporedno reći "puniti izbušeni lonac toliko da u njemu ima uvijek dovoljno vode".
Upregli su moćnu industriju i u par godina izgradili 2711 (2754?) takvih brodova, svi otprilike istih gabarita, otprilike, jer ponekih razlika je bilo, pogona isto jer samo poneki su imali turbine, a svi ostali su imali parne strojeve.
Bili su naoružani i topovima, a pored posade bilo je i vojnika koji su opsluživali oružja.
Turbine zato tek poneki jer je ugradnja turbina zahtijevala stručniju radnu snagu, koja je tada nedostajala jer su mnogi bili mobilizirani, pa su „brodograditelji“ postali svi koji su ostali na raspolaganju, nabrzinu obučavani.
Tako je brodove gradilo i mnogo žena, a često su bile i varioci, jedan od teških poslova pri gradnji brodova.

Na početku ih je bilo 17% na kraju jedna petina ili oko 130 000.

Tada je po prvi puta za gradnju broda upotrebljena tehnika varenja, umjesto dotadašnjeg zakivanja, a to je umnogome ubrzalo gradnju.
Središnje glavno i najučinkovitije brodogradilište je bilo  Bethlehem-Fairfield u Baltimoreu, a dizajn se temeljio po britanskom brodu koji je prvi put izgrađen 1879. godine.

Bilo je problema s kvalitetom, nekvalitetom bolje reći, a taj ih je glas (brodove) pratio za cijelo vrijeme postojanja, jer su nakon rata plovili u mnogim trgovačkim mornaricama diljem svijeta, ali ih je ipak većina rashodovana.

« Last Edit: April 17, 2021, 03:00:20 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #503 on: April 11, 2021, 03:20:50 PM »
Ja sam ih kao dječarac često viđao u uvali Martišnica (tada nije bilo Brodoremonta), mislim da je ondašnje stanovništvo mol nazivalo Ambalaža, ne znam zašto, ali je tako bilo. I sjećam i dan danas njihove jedinstvene prepoznatljive linije

ovo jedan tipični:,

SS Ričard Montgomeri

a dovozili su nam i Američku pomoć, neki mekani putar u velikim konzervama, jaja i mlijeko u prahu (Trumanova jaja navodno :laughing7:), pa neku marmeladu tvrda ko sapun itd. to usput, malo nostalgije.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #504 on: April 11, 2021, 03:28:20 PM »
Zbog upitne kvalitete tih brodova Englezi su naručili da se izgradi tipično jedan takav brod pod istim uvjetima kojeg su ispitivali i pronalazili kritične točke, pa podatke slali brodograditeljima u Ameriku i Kanadu da bi ispravili greške itd I o tome ima više, a ja samo napomenuo. ( :icon_scratch:)

Taj fantastični Američki uspjeh izgraditi toliko ne samo Liberti brodova, jer su građeni i mnogi drugi je bio moguć organizacijom i učešćem svestranog industrijalca Henry John Kaisera sina siromašnih  njemačkih useljenika.
Njegov životopis je impresivan, tipičan Američki, a ako je netko zainteresiran, lako se može informirati, neće požaliti. :thumbsup:

« Last Edit: April 17, 2021, 03:01:50 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #505 on: April 17, 2021, 05:03:31 PM »

Dešavali su se razni lomovi, čak i puknuća cijelog broda, kao na slikama.

Uzrok je bio u čeliku, brzoj gradnji, neiskustvu, načinu odnosno varenju itd.
Proizvodnja čelika za zavarene brodove bila je tada u razvitku, malo se znalo o "lomljivosti čelika", posebno kada je bio izložen hladnim vremenskim uvjetima
Tehnologija lijevanja željeza bila ne baš napredna, a da bi se proizvodile ogromne količine potrebnog čelika lijevalo se jednostavnijom Bessemerbirne metodom, kojom je u željezu bilo više ugljika ili je to bio dušik? nije ovdje nikom ni važno („more“ će točno znati), pa je lakše pucalo itd, da ne idem u detalje. Mislim da se nazivao „prljavi čelik?“
Ali kao i u svakoj ratnoj proizvodnji, količina je bila važnija od kvalitete, iako je protokom vremena kvaliteta poboljšana.
Takav brod je mogao prevesti toliko tereta kao 54 teretna vlaka po 75 vagona svaki (to po sjećanju, ako ne paše ispravit ću) ili 2840 đipova, 440 tenkova itd.Danas su aktivna još dva broda:

Offline Groff

• Noštromo
« Reply #506 on: April 17, 2021, 08:23:41 PM »
Znaš možda kako se zovu ta dva veterana ?

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #507 on: April 17, 2021, 09:17:42 PM »
Imam brda materijala i baš ono što bih htio naći ne mogu naći, a kad probam ponovno naći u Internetu, ne uspijeva mi uvijek, kao sada :icon_scratch:.
Konkretno o kvaliteti čelika onda kad su te brodove delali. Ma ne da to koga tu zanima, ne htio sam našeg :icon_scratch:    "more"-ka malo potpiknuti da se javi, jer nema nikoga koji bi o gradnji i kvaliteti znao bolje nego jedan brodograđevni inženjer i to još profesor koji je druge o tome učio. :thumbsup:
A takvi kao što je on i veterani koji su plovili na njima našli u Grčkoj jedan zapušteni "Liberaš" kupili za siću i mjesecima, (ili i godinama)  ga obnavljali toliko da su "starine" uspjeli doploviti (ne iz prvog pokušaja) tom tada karampanom u Ameriku.
Tamo ga lijepo i solidno do kraja obnovili, i sada je to brod muzej tip top izgleda.  :thumbsup:
„SS Jeremiah O’Brien“. 

O njemu ću još pisati i dati tehničke podatke koji bi se otprilike odnosili na sve Libertaše, otprilike jer i među njima je bilo razlika.
Drugi je školski i muzejski brod:  "SS John W. Brown" u odličnom stanju i plovi, a dal je još sada i školski moram pogledati.
O onom prvom ima mnogo napisanoga i video filmova,
Tako to su ti ta dva broda.
I u bivšoj državi je bilo Libertaša. Za jednog znam da se je zvao "MB (ili PB?) Trebišnjica".
« Last Edit: April 18, 2021, 11:04:52 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #508 on: April 18, 2021, 01:31:02 PM »
Ne koristim Google na našem jeziku, pa tako nisam vidio da se i kod nas pisalo dobro i lijepo i s izvjesnom nostalgijom i to gdje; naravno u „Slobodnoj Dalmaciji“, (a gdje bi drugdje? :thumbsup:).
Tako sam doznao (iako bio siguran) da Libertaša ima više.
Onaj Trebišnjica je valjda bio Barske ili Dubrovačke plovidbe.
Neki od ovih su bili Šibenske plovidbe:
"Dorćol"
"Promina",
"Šubićevac"
"Bor"
"Ploče"
"Jablanica"

A dobar članak Slobodne od prije tri godine, lijepo i informativno napisan kad uredim .

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #509 on: April 19, 2021, 04:44:46 PM »

U Slobodnoj Dalmaciji 23. veljače 2018. su Jordanka Grubač i Nikša Stipaničev (Hanza Media) napisali: (kopirao sam samo dio teksta koji se odnosi na Liberty brodove)
Udruga kapetana je u Gradskom muzeju organizirala predavanje o brodovima skupnog naziva "Liberty".

...U razdoblju od 1922. do 1937. Amerika je sagradila dva teretna broda, šest tankera i 24 putnička broda, u svega deset brodogradilišta, i to je "scenarij" s kojim je ušla u Drugi svjetski rat.
U takvoj, praktički zapuštenoj brodogradnji nastaje hitni projekt izgradnje 18 novih brodogradilišta, primarno za teretne brodove, i tada Amerika u 1345 dana gradi 2710 brodova tipa "Liberty"! Praktički, "izbacivali" su po dva broda dnevno. Da priča bude nevjerojatnija, glavni u izgradnji tih brodova bio je industrijalac Henry Kaiser, porijeklom Nijemac, koji do tada nije imao veze s brodovima.
Počeo je kao ulični fotograf, pročuo se po izgradnji hidroelektrana - tipična priča o američkom snu u koji se, eto, uklopila i ova "epizoda" s gradnjom "Libertyja", prvog "zavarenog" broda jer do tada su rađeni oni sa zakovicama.
U Americi tada nije postojao projekt, nacrt za taj brod, nego je usvojen engleski, a autor mu je bio jedan 27-godišnjak!'