Author Topic: POJAVE NA MORU  (Read 26241 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: POJAVE NA MORU
« Reply #90 on: April 16, 2021, 12:56:10 PM »
Nije baš divovski, ali za tu jahtu je:

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline pelig

• Barba
« Reply #91 on: April 17, 2021, 10:07:52 AM »
Sličnu pojavu opisao je i Thor Heyerdahl u svojoj knjizi Kon Tiki. Samo, tamo se radilo o tri uzastopna divovska vala na prilično mirnom Pacifiku. Što je još gore, naišli su noću, za vrijeme njegove gvardije i udarile splav s krme. Začudo, nije bilo veće štete, iako je on mislio da će otplaviti kućicu sa kompletnom posadom, ako već ne polomi splav! Njegova pretpostavka postanka vala je bila da se radi o svojevrsnom tsunamiju.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #92 on: April 17, 2021, 12:10:16 PM »
Ovdje u "pojavama na moru" sam ponešto o  tim valovima i pisao, samo od napisanog da spomenem da do prije nekog vremena dramatična pričanja pomoraca nitko nije za ozbiljno shvačao, a oni su stolječima o njima pričali.
Danas je to poznata pojava, ali danas nitko više nikoga ne sluša niti čita čita, a današnji pomorci, čast rijetkim Europskim, jer ih je ogromana večina Azijata nitko i ne obadaje.
Inače sliku sam stavio jer mi je dojmovita, a val je daleko od "freak", mostruma, divovskog i kako ih več nazivju, a brod je samo jedna malo veča jahta, pa val u odnosu na nju izgleda ogroman.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš