Author Topic: A smokve; što je sa smokvama?  (Read 46769 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: A smokve; što je sa smokvama?
« Reply #20 on: September 04, 2013, 12:53:40 PM »
Ništa Gaga. Treba non stop miješati. I to ti je to. Dvadesetak minuta. Lakše nego veslati, a ako neko nemože 20 minuta veslati, onda netreba ni ovo kuhati. Ustvari mi je to miješanje bilo teže nego veslanje, jer veslat mogu cijeli dan, ko mazgov :laughing7:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #21 on: September 05, 2013, 01:32:49 AM »
Što stvarno samo 20 min ? Čuo sam da pekmeze kuhaju puno duže.  :dontknow:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #22 on: September 05, 2013, 07:08:30 AM »
 Gaga, pekmeze jedu pekmezari, a mi to nismo. Pravi muškadini ti jedu đem sa rumom, a ovdje ču napisati kako sam to ja riješio, napunio 3 teglice za meine, a onaj bez ruma (samo malo gore na vrh) je za one koji nisu pravi muškadini. Tih tegli ima puno više :angel9:
Čuo sam i ja da se pekmezi kuhaju toliko da im se iskuha i duša. To zato jer je voče ispasirano ili u flajšmašini isfaširano, tako da im se duša ne vidi, pa onda ti ženske koje to kuhaju tak jako kuhaju. :toothy9:
A u đemu od smokava je smokva onakva kako je na drvu izrasla, jedino što je narezana na polovine, četvrtine, ili manje komade, kako kome paše, tako dase kod kuhanja lijepo vidi boja kožice. To če se vidjeti na daljnjim slikama. Moj đem ti ima dušu i jedinstven je. Neponovljiv. :icon_joker: Uostalom kao što sam i ja neponovljiv :laughing7: :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #23 on: September 05, 2013, 07:55:25 AM »

I onda kuhao, non stop miješao. Ovdje bi to bilo več skuhano, to ako se držiš ono 3 minute od kad je provrilo, kako piše u uputstvima. Kod mene je vrilo i duže bar 5 minuta ili i više, a one zelenije smokve su još bile malo zelene. To bi bilo dovoljno, ali ja volim da se ono zeleno više izgubi, pa sam još kuhao. One kore su još po meni malo prezelenkaste

I zaključio da je sad bilo skuhano. Naravno sa cijelo vrijeme miješao, od početka je to kojih 20-setak, ili koju minutu više. Dosta je trebalo da zakuha, a i presipavanje i pranje teče, sve u svemu je oko pola sata. Kožice su izmijenile boju, tako da je zelenkasto jedva za prepoznati. Tako ja zaključujem da je skuhano. Onda je u skuhano usipan konzervans i jako dobro izmiješano.
Obratite pažnju na boju sirovog, poluskuhanog i skuhanog đema. :icon_salut:

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #24 on: September 05, 2013, 09:36:25 AM »
Razlika u boji je očita,čak i na fotki. Zanima me koliko traje kuhanje od samog početka do finiša ?

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #25 on: September 05, 2013, 12:22:15 PM »
Ma samo kuhanje i nije toliko greda. Dvadeset, dvadeset pet minuta, ovisi koliko si navrnija plin, kolika je količina, itd.
Mislim da je bolje u nerđajučim tečama, email je bio ovaj puta jer je veči, bilo je više smokava, a prije sam to radio dva puta u onoj manjoj teči, a sada sve najednom.
Najteže je krasti smokve, mislim najopasnije. Ja bi, da se ne pentram po svojoj, jer su po okolici sve neke niske. No ja ti još uvjek nisam baš prebrz za beganiju, što sam prije bio, pa eto uspio sam se uzverati na moju. I kad sam bio u krošnji, ono ja osjetio da sam bio bez košulje, tako da sam kasnije patio cijeli dan koliko me peklo. Inače največi su ti gušti kad smokve ukradeš. To bar ovdje u sjevernijem dijelu srednje Dalmacije. Ma 90 % smokvi niko ne bere, padaju i trune, jedino se kosi vesele, svsku treču nakljucaju. Neka ich. Bar neko ima koristi od smokava. A oni su bili ovdje i prije nego mi, pa neka se vesele. A na zemlji, jedu ich i ježevi i sitni glodavci, tako ipak je od koristi. A ti kad ideš ubrati ionako neubirane smokve, eeee onda se odjedamput nađe neko ko te pita "a znaš li ti čije su to smokve" onda ti kažeš da neznaš. Onda on kaže da su njegove. Onda ti kažeš da bi pitao, ali njega nije bilo. I tako dalje, i tako dalje, diskusija ovisi koliko si navrnjen i koliko ti se da blesavo odgovarati, da prostiš i zajehbavati. Na kraju završi da češ sljedeče godine doči u selo i pitat ga za brati smokve. A one se sušu i sušu i onda lijepo đubre zemlju.
Tako se ja raspričao, i zaboravio šta si još pitao. No ovo šaljem, da bi poščer donija na adresu, jerbo pošta iako je sezona radi samo do dvi ure :laughing7:
« Last Edit: September 05, 2013, 12:24:15 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #26 on: September 05, 2013, 12:30:15 PM »
Razlika u boji je očita,čak i na fotki. Zanima me koliko traje kuhanje od samog početka do finiša ?
Moje fotke imaju originalne farbe. Ja biram fotiče kojima senzor reproducira boje onako kako je bog dao.
Inače vremena treba i za pregledavanje smokava, svaku ponaosobno, ja da, ali se peteljka nemora skidati, pa narezavanje, pa priprema staklenki. Itd. No sve to i nije neki veliki posao, ali je veselje, meni veliko; kad znaš da je to tvoje, od tebe, i sa tvoje smokve. Da kažem, nekako bi mi bilo avanturistički da sam smokve drpija. Vjerojatno bi onda u njih stavio pola boce ruma. Možda na godinu. :thumbsup:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #27 on: September 05, 2013, 01:28:24 PM »
Moram ipak malo pojasniti. Ja se jako zezam, ali đem sam stvarno skuhao. I to o smokvama, naravno da ne mislim ozbiljno, to sa krađom. Iako moje drpišu, turisti, jer smokva viri vanka na cestu, pa oni onako usput. I sve je bilo dobro, ja vidim, oni me ne vide, pa se smijem. Neka za turiste, neka pričaju kako kod nas ima u obilju. Samo pružiš ruku, ubereš i strpaš u usta. :thumbsup: Ma sve je to lajvand, ali su sada donje na rukohvat ubrane. Pa se naskakuju na one gornje, love za grane, vuku i polomiše neke lijepe debele grane. Onda ja ubrao i stavio na pijat, pa kad prolaze, neka uzmu. Alo oni neče, valjda jer su naučili teško raditi, pa neče bez Rada. Samo po noči neki berekini hoče.
Pa sam ja stavio skale, naslonjene na ogradu do u smokvu. Neče ni onda, ali kad ponudim onda hoče. I tako mi ne propadaju smokve, a nemam više ni smokovače, jer svakom ponudim lozu smokovaču, da nebi slučajno pili poslije smokava vodu, jer se onda dobije trčkavica, kao što je ima sin, susjeda turista, berekin koji hoče smokve sa pijata po noči. Pa pošto nije bilo smokovače pio vodu i sada ga boli stumak i ima trčkavicu :laughing7:

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #28 on: September 05, 2013, 01:35:36 PM »
Hvala na opširnim odgovorima .  :thumbsup:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #29 on: September 05, 2013, 02:17:11 PM »
Ma čekaj Gaga, nisam ja završio. Samo sam morao na ručak. Isto da nebi mislili da ja drpišem limunove od susjede, nije. Ja se samo zezam i tako malo dosolim, da bi bolje pasalo, ili šmekalo. Uostalom ja sam penžijun dočekao i pošao iz žurnalizma, pa zmam praviti i balone od sapunice.  :icon_joker:
Istina je da susjeda ima veliku lumunu, ali su svi zeleni, ali i da ja ne drpišem njene limune, čak ni kad dozriju :laughing7:. I nema onoga svinjskog pesa, ima mačku. Pesa ima jedan drugi susjed, i on izgleda jako grdo. Imam ja svoje limunove, ako ne vjeruješ vidi:

Ali oni u đemu su stvarno sa Čiova, Okrug Gornji, ili je Donji, ma onaj na onu zapadnu stranu, gdje se teško sidri.
Inače imam ja i grejpfrut. Lijepo debelo stablo, koje neki vidu ali do plodova nemogu. I malo ga berem, jer je meni lijep izgled važniji nego ono par desetaka grejpova, a kad mi se jede grejp, ja kupim one iz Izraela i to je onda prva liga, jer moji samo lijepo izgledaju, iako ich moja supruga evo cijelo ljeto pomalo jede. I onda kad ja jedem, lijepo mislim kako su to naši, i ono pustim malo po ustima, malo žvačem; i onda i nisu toliko loši.
Da nebi mislio (ja to Gagi, ali ako se nekom da, može i on to čitati), da ja samo lupam, a nemogu to dokazati, evo sam uslikao samo jednu grupu grejpova:

To su ostali još od prolječa, i prije nego otputujem ču ih naravno obrati.
Inače kad prije nije rodilo, ja objesio od plastike :laughing7:, susjedima da se jedu. :angel9: