Author Topic: A smokve; što je sa smokvama?  (Read 46769 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline level gaga

• Kontra-admiral
Re: A smokve; što je sa smokvama?
« Reply #10 on: September 04, 2013, 10:09:05 AM »
Svaka čast na slikovitom opisu ! Čekamo nastavak.  :icon_thumright:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: September 04, 2013, 11:36:33 AM »
A ovdje gdje sam ja ih je najviše pod drvom smokva. Znakovita je ona pjesma "maslina je neubrana", što je vrlo aktuelno, kao i za smokve.
Eh kad bi se moglo napraviti da se same beru. Tako kod tebe Estane, lijep osječaj, barem su pojedene. Ovdje malo, nešto turisti i kosovi na sreču. Na pazaru, kad ih se neko udostojio pobrati pa ponuditi, onda su 20 ili više kuna.
Ma kako bi susjedi rekli, "naučila raja leba bez motike". Loše moj Estane, loše. A malo ko da se primi pravog posla. :laughing7:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: September 04, 2013, 11:40:40 AM »
Svaka čast na slikovitom opisu ! Čekamo nastavak.  :icon_thumright:
Gaga, lako za čast. Kod meine je to poštovanje prema onom koji gleda. Ja se potrudim da "ne boli u oku". Ne da imam previše vremena, ali jednostavno neču, (osim ako nikako drukčije neide) da tehnički lošim slikama vrijeđan Vaše oči. Vas sviju. Zato si moram uzeti vremena. Ako nemogu, onda i ne objavim. :angel9:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #13 on: September 04, 2013, 11:43:28 AM »
Nego da stamburam ovo o pekmezu, pardon đemu što prije, jer neka budu smokve ubrane. Možda se neko baci i u kuhanje, a ja ču temu malo zgusnuti pa brže objaviti. Daklem kuham dalje. :laughing7:
Na redu su "otrovi". Neznam dali bez toga die. Žele da bi se đem zgusnuo. Dva paketiča, svaki za 1250 grama mase. Znači za dva i po kila. A masa sve skupa nešto preko 6 Kila. Znači smanjio sam "otrove" na kojih 40% preporučenoga.
No od nečega se mora i umriti. Samo da bude što kasnije :laughing7: Zato to o 40% ili je i manje. :thumbsup:
« Last Edit: September 04, 2013, 11:50:08 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: September 04, 2013, 12:06:43 PM »

Pa onda dvije vrečice ovog za želiranje.
Po uputstvu, te dvije vrečice praha za želiranje izmiješati u 4 žlice cukra ( To za 2X1250gr bi bilo za 2,5 Kila smokava, a ja ih imam 6 kili).
Pa je dodato još pola kile cukra, ka onih 4 žlice, to je 600 grama, i onda  je u đemu 10 % cukra. Preporučuje se 40%.
Konzervans je samo na slici, još nije u smjesi.

« Last Edit: September 04, 2013, 12:08:46 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #15 on: September 04, 2013, 12:14:44 PM »

"Oprezno s vatrom. Vatru treba voljeti, ali je se i čuvati...." Navrnuo plin na tuta forca, ili ti svom snagom, sve zamiješao i išao slikati.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
A smokve; što je sa smokvama?
« Reply #16 on: September 04, 2013, 12:16:37 PM »
U pekmez od smokava nije potrebno dodavati baš ništa, nikakav šećer, prah za želiranje ili još gore konzervans. Dovoljno je dodati malo naribane korice limuna i naranče za aromu, staklenke sterilizirati i lijevati vruće, zatvoriti staklenke i ostaviti na mračnom da se ohlade. Ne kvari se sigurno i sasvim je dovoljno slatko od samih smokvi bez dodatnog šećera. Ne kužim zašto kuhati svoj pekmez, a dodavati smeće od šećera i konzervansa?

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: September 04, 2013, 12:21:02 PM »
Rajngla od emajla i plin nisu baš idealna kombinacija. Dok si rekao keks, za vrijeme slikavanja, ono zagorilo. Ni 20 sekunda.

Mogao sam mješajuči to pogrebati, ali jer sam radio "ala se dela po Štrici",
prebacio sam sve u ovu manju teču (emajl su rajngle :laughing7: u kojoj sam dosad kuhao đem, ali do 4 kila), i nagorjelo dobro isprao. Dobro je da sam tako napravio, jer iako na samom početku, ono je dobro nagorjelo. Tako je sve ispalo dobro.
« Last Edit: September 05, 2013, 07:25:59 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: September 04, 2013, 12:25:10 PM »
U pekmez od smokava nije potrebno dodavati baš ništa, nikakav šećer, prah za želiranje ili još gore konzervans. Dovoljno je dodati malo naribane korice limuna i naranče za aromu, staklenke sterilizirati i lijevati vruće, zatvoriti staklenke i ostaviti na mračnom da se ohlade. Ne kvari se sigurno i sasvim je dovoljno slatko od samih smokvi bez dodatnog šećera. Ne kužim zašto kuhati svoj pekmez, a dodavati smeće od šećera i konzervansa?
I ja sam mislio ne dodavati šečera, ali sam ipak stavio malo. Ali zato je dodato zelenijih smokava koje i nisu preslatke. Inače zelene su i za dizanje potencije, od onih suhljiv se suše testisi. Pa da svi budu zadovoljni, od svega pomalo.
A najvažnije je ono kaj je meknuto zadnje :angel9:
Konzervans upotrijebiti ili ne?  Pitanje je sad. Ja sam alergičan na mnoge konzervanse, pogotovo one u salamama i mesu. A lijekove u 50% slučajeva ne podnosim, ne zbog ljekovitih sastojaka, nego zbog onog drugog u njima, i konzervansa uostalom. Ja sam ustanovio da mi konzervans taj koji je u đemu ne smeta, odnosno koliko ja ponekad pojedem, ako onda ni mala žličica.
A probao sam i bez konzervansa. Ne sječam se točno kada, ali znam da sam zimi bacio nekoliko staklenki đema. Bilo je plijesni. Kod kuhanja, punjenja, pakiranja se mora jako paziti da sve bude prokuhano, suho, sterilizirano. Možda sam negdje pogriješio? U svakom slučaju malo konzervansa osigurava da se neče upljesniviti, jer mislim si; koliko mi pojedemo konzervansa u našim hranama, onih par mikrograma u onoj žljičici đema neče više naškoditi nego je več škodno. A pljesnivo je puno više opasno, i od raznoraznih gljivica je umrlo puno više ljudi nego on toliko malo konzervansa. :icon_scratch: Uostalom od nečega se jednom mora i umrijeti :laughing7:
« Last Edit: September 05, 2013, 07:42:19 AM by Strici »

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #19 on: September 04, 2013, 12:46:34 PM »
Dno teće je suho ili se prekrije vodom toliko da ne zagori ?
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija