Author Topic: A smokve; što je sa smokvama?  (Read 46769 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
A smokve; što je sa smokvama?
« on: September 03, 2013, 01:14:58 PM »
Ma kad ovdje o morskim kiklop pasima i svakakvim sporednim temama, smokve bi i tu trebale spadati. Ipak je to za jelo, i netko možda ich jede na brodu.
Pa kad več o smokvama, kojih još sada ima posvuda u izobilju, iako im je "špica" prošla, (što diktira prva kiša u vrijeme smokava), a čemu vama služe smokve?
Tako blesavo pitanje je i zato jer njih kao da ovdje nema, njih iako posvuda izgleda Niko ne obadaje.
A smokva može kada bi vi htjeli isto u brodsku kuhinju, "se veda" kak kažu Janezi.  Ja se ravnam samo po sebi, pa onda ovdje i o smokvama, jer one su kod meine u "brodskoj kuhinji", ne stalno (ili ipak stalno, jer uvjek imam đem za doručak od njih), ali dosad bar ih je uvjek bilo u ovo doba godine na brodu. Naravno friških drpljenih po otocima, a najbolje su sa Vrgade :thumbsup:.; ali sam ich i u ograničenom broju i sušio, to na brodu.
No kad več o njima, spomenuh i đem od smokava. Upravo sam ga skuhao. Ne na brodu, nego kod kuće, ali če se jesti i na brodu, pa onda sada i o đemu  od smokava. A prvi sam đem kuhao na brodu. Na Lastovu u Skrivenoj luci, prije skoro tridesetak godina. I kuham ga otada skoro svake godine otprilike uvjek jednako, osim što mijenjam ubačene sastojke, to kako mi dođe.
Sada sam probao nakon što sam napunio staklenke, od onog "ostatka" koji sam prstom sakupio sa velike "rajngle"; to teče da bi i dalmoši razumili, jer ako bi i neko htio kuhati đem, to bi onda mogao samo neko od njih, jer smokava za to ima samo još sada na Jadranu, u Dalmaciji ponajviše.
Samo si za to treba dati malo truda, a to je mnogima problem :angel9:
« Last Edit: September 03, 2013, 06:51:20 PM by Mala od portala »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline level gaga

• Kontra-admiral
Re: A smokve; što je sa smokvama?
« Reply #1 on: September 03, 2013, 01:40:56 PM »
A recept za đem ?
« Last Edit: September 03, 2013, 06:52:48 PM by Mala od portala »
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: September 03, 2013, 03:43:34 PM »
 :angel4: Nema recepta, nego ja to onako ofrlje. Ovaj puta je  (kao i uvjek :icon_joker:) ispalo perfektno. Uostalom ja drukčije i neznam. Zadnja tri važa sam nazvao "Štricijev đem" jer je taj samo za prave mornarčine kao što ih ovdje na forumu ima, a slični su meni :laughing7:
Prvi važi su pak za fine guze, kao što je moja bolja polovina, a zadnji, što ču pokazati za nas "mornarčine" :thumbsup:
Idem malo srediti slike.
« Last Edit: September 03, 2013, 06:52:10 PM by Mala od portala »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: September 03, 2013, 06:21:58 PM »
A ja pak ovo pišem upravo dok je još vrijeme za smokvin đem, "ala se dela po Štrici", đem za finoguze i uz posebni dodatak za mornarčine "Štricijev Đem" de luxe. Možda neko i počne kuhati, pa da ne zakasni. Oni fjakasti bolje ne, jer če im zagoriti, treba stalno miješati, naime :laughing7:.
Dakle ipak sada, jer smokve pomalo prezrijevaju, tojest da im je vrijeme ove godine na izmaku, i sam sam se požurio napraviti đem. Pritom sam slikavao, pa mi je odma na početku zagorio. Ali samo na početku, odmah sam sve prebacio u drugu teču, ovu prvu oprao i skinuo zagorjelo, pa u njoj nastavio dalje kuhati. Naime kuhao sam po prvi puta u emajliranoj rajngli, a u njoj brzo zagori. Treba uvjek nonstop miješati, i raditi samo jedno, a ne sjediti guzom na dvije stolice.

Smokvin đem za finoguze
« Last Edit: September 03, 2013, 06:53:05 PM by Mala od portala »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #4 on: September 03, 2013, 06:28:00 PM »

Dakle iz ovih sam smokava izabrao one koje su se več počele sušiti. Iako su baš takve dušu dale i za đem. Ali pošto u đem mora malo cukra, nekoloko puta manje nego što "kuharice" propisuju,

te suhlje sam stavio ka onima koje sušim.
Inače da bi se znalo odrediti koje su to za sušenje, ako možete pogledajte čaćine testise (ili svoje, ako ste preko da kažem 55, a kod nekih i 50-gošnjaka možda suvlje izgledaju :laughing7:) izgleda otprilike, samo je boja drugačija i veče je; vjerojatno :laughing7:

Pa sam kod susjeda "drpio" nešto manje zrelih (jer su moje zrelo poodmakle). Po meni manje zrele daju "polet i friškoču"
One zrelije pak pravu kvalitetu. Ma isto vam je ko i kod ženskih. Najbolje je obje probati, pa onda znaš šta je dobro. :thumbsup:

Onda ih narežite, kako se kome sviđa, i na komade isto tako. Pa čete dobiti đem.
A ako sfaširate u flajšmašini naprimjer dobit čete pekmez. No to je samo za pekmezare, a to vi naravno niste. Se veda (po slovenski). :toothy9:
« Last Edit: September 03, 2013, 08:58:33 PM by Strici »

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #5 on: September 03, 2013, 06:56:10 PM »

Što volim kad Štici to slikovito opiše...  :icon_thumleft:
Štrici, čekamo nastavak "đema za finoguze"   :blob7:
Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #6 on: September 03, 2013, 08:54:03 PM »
Ha finoguze. Vidjet češ nakom finoguzaca ono za prave mornarčine, neznam momentalno kako sam nazvao taj drugi "Strici extra"(?) ili več kako, ali taj če biti gromovit. Samo mi zagorilo u rajngli, pa morao sanirati :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: September 03, 2013, 09:04:35 PM »
 No dobro, još jedna slika:

Onda trebate citrone. Limune mislim. Ima ih moja susjeda, koliko hočeš ih ima na velikom stablu. Ali ima i nekog valjda svinjskog terijera, to onog kaj izgleda ko svinja. I taj laje odma čim se približim sa štapom ogradi do koje je limun kod susjede, pa onda se ne usudim, i citrone, pardon limunove sam onda dobio sa Čiova od mog starog prijatelja. A naravno da su nešpricani. 5 komada, a smokvi je bilo 5,5 kila, sa limunovima 6 kila računam. I onda jer mi je ribež jako tup, ja poskidao gornju kožu sa ovim hobličem za povrče i šelerom za kumpire.

K tome sam stavio nekoliko paketiča vanilijšečera. Možda i više nego treba, a jer moja supruga obožava vaniliju. Bi ja naribao prave vanilije to one dugačke štapiće, ali gdje to ovdje nabaviti. :icon_scratch:
« Last Edit: September 06, 2013, 09:22:15 AM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #8 on: September 04, 2013, 07:07:50 AM »

I tu limunovu kožu onda fino narezao

Pa citrone ogulio od podkožice, iako se ona u đemu sigurno nebi loše osječala, to mislim, ali nisam probao. I sve njih isto na fino narezao. A par koščica bacio u vrt, jer ja sjemenke nikad ne bacam u smeče. Ma gdje bio, ja sjemenke uvjek bacam u zemlju. Pa neka se one onda misle. Šansu im uvjek dajem.

Sve naravno u lonac

Offline estan

• Admiral
« Reply #9 on: September 04, 2013, 09:53:18 AM »
Kod mene je problem što sve smokve nestanu prije nego što dođu u fazu za pravljenje džema. Ukratko, nitko ih kod mene ne može vidjeti ne pojedene.