Author Topic: Kako loviti panulom?  (Read 40023 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline toldi

• Mali od palube
  • *
Kako loviti panulom?
« on: March 10, 2013, 01:02:34 PM »
Odnosno naučite kontinentalca kako lovit ribu, e. :icon_biggrin: 

Normalno da to znam činit na jarunu i sličnim prostorima no na moru još nisam probao pa ni neznam naravno, stoga bih molio forumaše koji vladaju tim dragocjenim tehnikama da me upute!! :dontknow:  Naime, kao i svake godine sezonu ću provesti na cruisingu u akvatoriju od Dubrovnika do Hvara i to na jedrilici od 39 stopa s prosjekom brzine od 5 do 7 čvorova. (na motor ili samo s genovom ako mi baš vjetar paše jer sam lijen :icon_biggrin:)

Eh sad, imajte na umu da nemam pojma o tome pa ću svaki savjet s obzirom na moju situaciju, za koji mislte da mi treba primiti sa zanimanjem!
-trebam li štap? kakav?
-najlon/špaga, presjek?
-predvez? udica? Mamac?
-tehnika? koliko metara, koliko brzo i to..
-neka slika, skica ili???

Na kraju još bih napomenuo da bih samo jedan sistem puštao u more i da bih neke ekonomičnije stvari jer bih to radio onako iz gušta a ne s namjerom izloviti Jadran.. :angel9:

Hvala, hvala, hvala!!!

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Re: Kako loviti panulom?
« Reply #1 on: March 10, 2013, 03:29:42 PM »
Za te brzine, očekivan lovina je od palamide i lampuge te manjih tuninih rodijaka od po par kila do gofa, tune i sabljarke, osobito u akvatoriju kolji spominješ. Stoga bi ti preporučio ipak neki BGF štap i ozbiljniji multiplikator, s tim da za lov tune trebaš posebnu dozvolu, a ako se tuna ili gof od +5 kg baci na neki lakši pribor, primjerice štap namijenjen panulanju zubaca (neznam sad napamet koliko bi to libri bilo...ali u trgovini ribolovnom opremom će ti znat pokazat što trebaš) mogao bi ostati bez pribora. Oprema za BGF ti se vjerojatno cijenom ne uklapa u ideju, a minimalna cijena za neki kolac i multiplikator koji može izdržati ribu do recimo 5 kg, ili uz puno sreće i umijeća i do 10 kg,  ti je oko 2000 kn, plus tristotinjak metara minimalno upredenice od 0,5-0,6, ili nekog kvalitetnog najlona od 1mm, te varalice kojima je granica samo tvoja mašta i novčanik.  Nije da nećeš nešto uloviti i iz ruke, ali kod tih brzina riskiraš ozbiljne ozljede i gubitak lovine i pribora.
Ako je riječ o brzinama od 2-5 kts, tu već možeš računati na lakši i jeftiniji pribor, i sitniju lovinu, kao šaruni, lokarde, palamide, lampuge, ušate...za 150-200 kn imaš solidan štap, rolu za nekih 270-500 kn, a najlon i varalice za 100-200 kn. U tom kontekstu štap i rola ti i ne trebaju, sve možeš raditi iz ruke, ali je puno praktičnije ako ga imaš jer lovi sam - ugradi nosač, naštelaj kočnicu, i  - čekaj kad će zazujati  :thumbsup:
To ti je ovako neka osnova. Inače lov panulom je filozofija za sebe i ima puno caka, no u to trebaš ulaziti baš ako namjenski ideš na more panulati da uloviš. Ako vučeš panulu onaku 'usput', ne treba se puno sekirati oko toga...
Još da ti napomenem, dovoljno je u more ispustiti pedesetak m, ostalo je rezerva za dril ako je veća riba. Što se dubine tiče, svaki sloj mora preferira određenu vrstu, pa panulu možeš vuć bez olova, ili opterećenu do nekih 250 grama olova. Ako je to klasična panula iz ruke, obavezno koristi 1mm najlon sa sitnim cilindričnim olovima raspoređenim u duljini od cca 15m, pa vrtuljak, na vrtuljak fluorokarrbonski predvez od cca 6-8m, pa varalica, kojoj oblik i veličinu biraš prema očekivanoj lovini, a u pravilu su to vobleri sa trokukama. Manji, 5-7 cm, su za najmanje ribe (ušate, šaruni, manje plavice) i nesmije ići preko 3,5 čv jer se počne vrtjeti. Veće su i stabilnije i podnocse veću brzinu, i mame veću ribu, pa i predvez treba biti jači (Fc do 0,5mm).
Dali je bolja dublje ili plića panula? To moraš otrkiti sam, a ovisi o ribi koja obitava u akvatoriju, dobu godine i sl. Ja imam više ulova sa težim panulama, a čujem o dobriom ulovima i sa lakim panulama, tako da je to na tebi da odlučiš.

Doba dana - svakako zora i sumrak, ali i preko dana se zna ponešto zaletjeti na varalicu.
Od pomoćnog pribora obavezno je kuka (ganač) i loprala (janka, mreža na štapu, foliga, ...) jer najkritičniji dio lova ako je u pitanju veća riba je dizanje iz mora na brod.
I ne zavboravi izvaditi sportsku ili rekreacijsku dozvolu za ribolov.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Kapo

• Mornar
  • **
« Reply #2 on: March 10, 2013, 03:32:50 PM »
Odnosno naučite kontinentalca kako lovit ribu, e. :icon_biggrin: 

Normalno da to znam činit na jarunu i sličnim prostorima no na moru još nisam probao pa ni neznam naravno, stoga bih molio forumaše koji vladaju tim dragocjenim tehnikama da me upute!! :dontknow:  Naime, kao i svake godine sezonu ću provesti na cruisingu u akvatoriju od Dubrovnika do Hvara i to na jedrilici od 39 stopa s prosjekom brzine od 5 do 7 čvorova. (na motor ili samo s genovom ako mi baš vjetar paše jer sam lijen :icon_biggrin:)

Eh sad, imajte na umu da nemam pojma o tome pa ću svaki savjet s obzirom na moju situaciju, za koji mislte da mi treba primiti sa zanimanjem!
-trebam li štap? kakav?
-najlon/špaga, presjek?
-predvez? udica? Mamac?
-tehnika? koliko metara, koliko brzo i to..
-neka slika, skica ili???

Na kraju još bih napomenuo da bih samo jedan sistem puštao u more i da bih neke ekonomičnije stvari jer bih to radio onako iz gušta a ne s namjerom izloviti Jadran.. :angel9:

Hvala, hvala, hvala!!!

Prilično široka problematika za kratak odgovor.
Ukratko : štap sa rolom je više nego poželjan kao i solidan podesivi nosač štapa koji se hvata na ogradu i može se premjestiti prema potrebi. Brzinama od 5-7 čvorova možeš loviti umjetnim mamcima,npr.Rapala Magnum i sl. ima dosta varalica za povlačenje na tim većim brzinama.
To bi ti bilo zaista više nego ukratko. Za mnogo više detalja ulogiraj se na jedan od ribarskih foruma (npor.ribolovnamoru, ribolovnajadranu...) i tamo ćeš uz malo strpljenja preko tražilice sigurno naći detaljne odgovore na sva gore postavljena pitanja.

Offline toldi

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: March 10, 2013, 05:38:08 PM »
jazavac;

Hvala majstore! Bit će da ću usporiti malo i kupiti lakši štap jer ni neznam što bih s ribom 5-10 kila!  :fish:

kapo;

ma probao sam po takvim mjestima no oni od toga rade kvantnu fiziku pa čovjek nemože odabrat od svega..   :dontknow:

Ali ja na kraju samo trebam da ne ispadnem neka budala tamo koja neznam ja šta vuče uzalud iza sebe.. :happy6:

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: March 10, 2013, 06:38:11 PM »
...neznam što bih s ribom 5-10 kila! ...

Samo ti nju ulovi, pa nas onda zovi u pomoć, znamo mi što bi s njom  :angel4:

...Ali ja na kraju samo trebam da ne ispadnem neka budala tamo koja neznam ja šta vuče uzalud iza sebe....

99% vremena i bude tako. I nama uvjetno rečeno 'iskusnijima'.
Ali...dok je alat u moru, postoji i šansa da se nešto zakači. Ako je alat na suhome, sigurno neće.

...Bit će da ću usporiti malo i kupiti lakši štap...

Onda 'ciljaj' mjesta na kojima vidiš da se vrte i panulaju 'domaći' i predvečer kad je veća šansa za ulov (šaruni, plava riba i ušate obično najbolje grizu ljeti sat-dva prije zalaska pa do mraka); mjesta na kojima se miješaju kurenti, rubovi seka, isturenije punte i sl, te velike dugačke i duboke uvale i zaljevi za šarune i plavu ribu (nešto teža panula i varalice 6-8 cm, FC predvez do 0,28 ili 0,30) , te uz obalu do 15m dubine za ušate (za njih laka panula sa minimalnim otežanjem i varalice  do 5 cm, sa što tanjim fluorokarbonskim predvezom.
Za igle, treba ti komadić  rascufane bijel ili žute špage ili vunice  čak i bez udice jer se ona za niti zakači sitnim zubićima.
Za palamide varalica 7-10 cm, FC predvez minimalno 0,4 i svaki put ga promijeniti / skratiti jer bude oštećen. Ako je riba brojna i dobro raspoložena, može i 10 cm sajlice iza predveza pa varalica. Palamida je vrlo borbena i zanimljiva za lov, a traži brzinu povlačenja panule od 4-5 kts i otežanje od 50 do 250 grama. Gdje uloviš jednu, nastavi kružiti jer su u masi, što vrijedi i za ostalu plavu ribu i šarune.
Ako koristiš štap, za otežanje kupi olova  koja se objese na osnovu pomoću dva savijena lima obložena gumom, tako da ga brzo možeš skinuti kad dižeš panulu (motaš) bez obzira imaš ulov ili ne.

Bilop je i boljih ulova, ali nisu dokumentirani...
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #5 on: March 10, 2013, 07:03:50 PM »
I ovo sam iskopao iz arhive. Nije bio usputni lov, nego ciljani izlazak po riblju večeru  :laughing7:

Istom panulom lovim i pod jedrima, s tim da preko 3,5 kts stavim veću varalicu sa sajlicom jer su mi palamide prije odnosile previše skupih ješki.

Offline Gec

• Noštromo
« Reply #6 on: March 10, 2013, 09:47:43 PM »
Isto spadam u kontinentalce ribiče koji nemaju pojma o ribolovu na moru, pokušao jesam dosta puta...ulovim ribicu-dvije, nikad za poštenu večeru. Baš ću pokušati panulati ove godine...ovo kako Jazavac lovi je već stvarno majstorski :thumbsup:
na bovi

Offline toldi

• Mali od palube
  • *
« Reply #7 on: March 11, 2013, 07:30:16 PM »
I ovo sam iskopao iz arhive. Nije bio usputni lov, nego ciljani izlazak po riblju večeru  :laughing7:

Istom panulom lovim i pod jedrima, s tim da preko 3,5 kts stavim veću varalicu sa sajlicom jer su mi palamide prije odnosile previše skupih ješki.

Stvarno rutinski!! :thumbsup:

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #8 on: May 30, 2013, 01:04:04 AM »
Isti alat, ista pozicija...večeras. A sutra riblja juha i roštilj  :toothy9:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: May 30, 2013, 08:57:11 AM »
 :thumbsup: Ma ne ovo siče od šaruna, ono tvoje ubiranje panule, viđeno na videu, ono je umjetnost, jer onako elegantno ubiranje još nisam vidio. :angel4:
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš