Author Topic: Kakve nautičke karte trebaju početniku?  (Read 139439 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Re: Kakve nautičke karte trebaju početniku?
« Reply #30 on: March 28, 2013, 02:26:19 PM »
Pouka je ne posuđuj karte nikome pa ni prijateljima, jer izgubiti ćeš i kartu i prijatelja. :angryfire:

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #31 on: March 28, 2013, 04:09:14 PM »
Pouka je ne posuđuj karte nikome pa ni prijateljima, jer izgubiti ćeš i kartu i prijatelja. :angryfire:
Koliko ja znam, nema pojedinačnih karata u prodaji. Svojevremeno, prije barem 4-5 godina bio sam u potrazi za istima (isti brojevi) ... i ništa!
Ipak da komentiram Marjanove prijatelje.
Pa zašto ih nisi natjerao da ti nabave izgubljene (a ako se ne varam i najčešće korištene) karte ili lijepo uzmu novostvoreni "komplet" a tebi donesu novi.
Ti se sigurno na to ne bi ljutio. :) Kompleta malih karata Sjever-Jug ima kupiti posvuda na moru. Vidio sam čak i na benz. crpkama.
Izgubili su ti karte koje se obično najčešće koriste, i najpotrebnije!  :BangHead:

Ja sam neke svoje male karte (ako se dobro sjećam od Silbe do Splita) malo kvalitetnije odskenirao (ili ih imam od nekuda, ne znam više)
i onda ih isplotao na malo bolji papir u x2 mjerilu, uvukao u neku prozirnu plastičnu vreću s plastičnim "cifom" (ne onaj sa zubima)
i više ne brinem gdje ću ih baciti, smočiti ... a vidim detalje skoro i bez naočala.
Ta vreća inače služi za držanje nacrta po gradilištima. Ako je možete nabaviti, preporučam.
Imam ih već par godina i sve OK .. a prave karte su u stolu, k'o nove, za rezervu i za pokazivanje vlastima. :)
Naše male karte su meni "zakon" no za moj vid pre-presitne pa sam si tako pomogao.
Za navigaciju je tu još i mali ručni Garmin GPS ali više da bi bilježio trag i za kontrolu.
Za noć ili daleko od obale (Jabuka, recimo) je neprocjenjiv.
Brodski GPS (veći od ručnog ali jedan od manjih plotera) koji je u salonu manje-više ne služi ničemu (ali mora biti zbog radio stanice i GMDSSa, zakon i "zlu ne trebalo").

Trifida:
složio bih se za JNA kompas (busolu) da je "strašna" stvar (pri tome mislim robusna, točna, praktična ...).
Ja sam ga koristio još u onoj a kratko i ovoj našoj (HV) vojsci ... kao artiljerijski (optički) izviđač, kao najosnovnije sredstvo.
Jedino što kod njega ima jedan veliki problem, a ako se dobro sjećam, da nema kutnu podjelu u stupnjevima nego tzv. "hiljaditima" (lučna mjera visine 1m na 1000m, puni krug 64-00 NATO, SSSR 60-00), tako da je to malo nespretno prebacivati u stupnjeve na pomorskoj karti. Varam li se?  :dontknow:
Sada ima za kupiti dosta solidnih sličnih ručnih kompasa pa se skoro sve ovo što je Trifida napisao uz M53 može primjeniti i na te "nove", "nevojne".
No, kome to treba? Manje više svi su se razmazili s GPS-ovima ili pak ne plove toliko daleko od obale da bi trebali na taj način određivati svoju poziciju.  :BangHead:
« Last Edit: March 28, 2013, 04:40:31 PM by vragec32 »

Offline vdusevic

• Noštromo
« Reply #32 on: March 28, 2013, 09:20:02 PM »
Evo, društvo, prva korist i od mene. Osim Garminovog planiranja ruta koje najčešće koristim, na net-u sam našao:
www.navodi.com/saveti/Karta%20Jadrana.html
i to mi je služilo prije Garmina. To bi moglo biti rješenje za izgubljene male karte  :icon_thumleft:

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #33 on: March 28, 2013, 10:28:04 PM »
Trifida,

Slazen se sa svime sta si napisa osin jednog malog problema, a to ti je da sa busolon na brodu dobijas azimut kompasni, tako da na brodu imas dvi korekcije, varijaciju  i devijaciju.

Za varijaciju nije problem jer je uzimas sa karte ali brodsku devijaciju ili brodski magnetizam nisan vidija ni na jednom brodu, mada je i to jednostavno za izracunat, triba ti samo jedan pokriveni smjer i malo matematike, i naravno fiksnu busolu. :D :D

Istina...Varijaciju za kratke relacije(do 40-tak Nm)niti ne uzimam u obzir,budući su 1,5-2 stupnja,pa mi je u principu zanemarivo-ono što me struja i val zna odnijet je puno više! s devijacijim problema nemam,jer je sav moj brodski magnetizam raspršen u kobilici,jedrilica je plastika/drvo/aluminij,strujni kablovi cca na 30cm od glavne busole,a i kroz njih teče minimalno struje(sve LED rasvjeta,ostalih potrošača nema).
T

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #34 on: March 28, 2013, 10:39:05 PM »

Trifida:
složio bih se za JNA kompas (busolu) da je "strašna" stvar (pri tome mislim robusna, točna, praktična ...).
Ja sam ga koristio još u onoj a kratko i ovoj našoj (HV) vojsci ... kao artiljerijski (optički) izviđač, kao najosnovnije sredstvo.
Jedino što kod njega ima jedan veliki problem, a ako se dobro sjećam, da nema kutnu podjelu u stupnjevima nego tzv. "hiljaditima" (lučna mjera visine 1m na 1000m, puni krug 64-00 NATO, SSSR 60-00), tako da je to malo nespretno prebacivati u stupnjeve na pomorskoj karti. Varam li se?  :dontknow:
Sada ima za kupiti dosta solidnih sličnih ručnih kompasa pa se skoro sve ovo što je Trifida napisao uz M53 može primjeniti i na te "nove", "nevojne".
No, kome to treba? Manje više svi su se razmazili s GPS-ovima ili pak ne plove toliko daleko od obale da bi trebali na taj način određivati svoju poziciju.  :BangHead:

Ma vragec,i nije to baš neki veliki problem... dovoljno je 6400 podijeliti sa 360 pa dobiješ nekih 17,77...  :icon_scratch: ili jednostavno limb sa očitanim hiljaditima na gornjoj strani očitaš na donjoj strani okrenuvši busolu naopako-sa licem prema zemlji!
Tamo se, igrom slučaja, nalazi podijela u stupnjevima sa rezolucijom 2 stupnja,tako da ti je izmjereni kut predočen istovremeno u dvije kutne mjere-treba samo okrenuti busolu naopako!-i onda kažu da naopako ne valja!  :thumbsup:

T

Offline estan

• Admiral
« Reply #35 on: March 29, 2013, 09:21:08 AM »
Ne znam, ali mene prst, ofrlje stavljen na ružu vjetrova nikad nije iznevjerio. Eventualna greška u krusu se lako korigira kad konačno ugledam taj otočić ili hrid, koju, dok sam bio daleko nisam vidio. Ukratko, ono što ne vidim s 30 milja, vidim s recimo 12, a ako i nisam išao baš pravo na taj cilj, ipak sam išao dovoljno točno da ga prije ili kasnije ugledam pa poslije korigiram kurs. Kako uglavnom koristim jedra, nema potrošenog suvišnog goriva, a što sam duže jedrio, za mene je dobit, a ne gubtak. Naravno, umite ovo šta govorim ne previše ozbiljno, jer ovakvu navigacije ne preporučam, a da ću je se i dalje držati, to hoću, jer starog tovara teško je odučiti od starih navika. Inače, imam uvijek u brodu bar dva kompleta trokuta šestara, kutomjera i sličnih pomagala, samo ne da mi ih se vaditi iz lijepe futrole u koju su uredno poslagani. :angel9:

Šalu na stranu, dobro prepoznavanje objekata na obali, te kasnije dobro izmjeren kurs na karti uz dovoljno vještine držanja kursa po busoli i nema problema. Sitne, varijacije, devijacije, zanošenja i slično neće vas odvući tako daleko da ne biste na kraju ugledali svoj cilj plovidbe pa bila to i usamljena stijena na sred mora poput Jabuke. Jedini je problem ako, je vidljivost na moru zaista slaba. Tada se to rješava s namjernim odstupanjem od idealnog kursa u jednu stranu,pa kad dođete do obale, onda znate u koju ćete stranu krenuti da dođete do neke određene uvale ili porta. Ali, to vrijedi samo za veće otoke. Kod ovih minijaturnih to neće pomoći.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #36 on: March 29, 2013, 12:09:33 PM »
 :sunny: Estan suglasan sam!
Ono, jedno od bitnijih stvari koje me je priroda naučila,je da se prilagodim uslovima;blejati u brodsku busolu po dobroj vidljivosti kada imaš obalu u vidokrugu,je nepotrebno!na nepoznatom aqutoriju, konzultirati dva backup prijatelja(kartu i busolu) svakih nešto vremena,je poželjno,pa i gušt.  :angel9: Mislim da je tu prvenstveno stvar pristupa orijentaciji i naviganju- ukoliko neznaš svoju trenutnu poziciju na moru odrediti u dijametru od kabla kartom i ručnom busolom,mani se navigacije,ili koristi GPS...  :thumbsup: ali bez opravdanja, kad zakaže napajanje,probije vlaga,ili Veliki Brat pošalje izmjenjene podatke o položaju...  :violent1:
« Last Edit: March 29, 2013, 12:18:11 PM by trifida1 »
T

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #37 on: March 29, 2013, 12:57:49 PM »
... ili jednostavno limb sa očitanim hiljaditima na gornjoj strani očitaš na donjoj strani okrenuvši busolu naopako-sa licem prema zemlji!
Tamo se, igrom slučaja, nalazi podijela u stupnjevima sa rezolucijom 2 stupnja,tako da ti je izmjereni kut predočen istovremeno u dvije kutne mjere-treba samo okrenuti busolu naopako!-i onda kažu da naopako ne valja!  :thumbsup:
E je... ga, zaboravio sam na tu mogućnost! :BangHead:
Imaš jednu viška, za prodati?   :angel7:

Nadalje, ipak da te malo nadopunim, ako ne repliciram.
"Blejati u brodsku busolu po dobroj vidljivosti kada imaš obalu u vidokrugu" stvarno je nepotrebno, no može se dogoditi da GPS nemaš sa sobom
(potrošio si baterije, pokvario se, zaboravio si ga, posudio prijatelju pa ti ga nije na vrijeme vratio ...),
a vidljivost se naglo smanjila tako da ne vidiš "prst pred nosom" tj. ni jednu (prepoznatljivu) obalu (recimo zbog nevremena).
U tom slučaju buljenje u kompas i dobro planiranje rute znači "spas" iz te situacije.
Ili drugi slučaj. Ploviš, recimo, iz Italije, iz Ankone (to i nije tako daleko), krenuli ste relativno kasno, poslijepodne, i trebaš pred jutro ili prijepodne
"pogoditi" Sedmovraće, a putem imaš i nekoliko plinskih platformi. Itekako ćeš planirati rutu u buljiti u kompas, sve dok ti se ne "ukaže" Veli rat na obzoru.
Ili preplovljavaš Sredozemlje, od Španjolske prema Mesinskom prolazu, uz Sardiniju ili Siciliju.
U tih 3-4-5 dana bez kopna na vidiku opet ćeš itekako buljiti u kompas, imao-neimao GPS i ako si pamet svako ćeš malo bilježiti poziciju određenu svime što ti stoji na raspolaganju (i GPS-om, dok ga imaš i ako radi).
Naravno, ako plovimo, recimo, od Šibenika do Kaprija ili Žirja, danju, da nam kompas ne treba, ali je Mala karta ili neka druga, pouzdana i predviđena za navigaciju, neohodna.
Noć, a posebno bez mjesečine, je nešto sasvim drugu. Lani smo tu rutu prolazili prijatelj i ja (ja po ne znam koji put, barem deseti) po noći, bez mjeseca, nošeni jačim jugom - i "nauživao" sam se straha kao rijetko kada (bez svog vanjskog, ručnog GPS-a, naravno). Kompas je bio jedino čemu sam vjerovao i što mi je bilo od velike pomoći.
Tako da je meni dobar brodski kompas - neprocjenjivo (i nezamjenjivo), naravno u nekim okolnostima, a obično one tada nisu bazazlene. :)

Offline Quarnery

• Noštromo
« Reply #38 on: March 29, 2013, 02:40:01 PM »
I najveći brodovi na svijetu uz svu elektroniku i rezervna napajanja im aju kao glavni alat  stari dobri kompas koji se nalazi sam, na sigurnom mjestu ''gdje nitko na njega ne može utjecati''.

Offline vdusevic

• Noštromo
« Reply #39 on: March 29, 2013, 04:23:05 PM »
Ne znam, ali mene prst, ofrlje stavljen na ružu vjetrova nikad nije iznevjerio. Eventualna greška u krusu se lako korigira kad konačno ugledam taj otočić ili hrid, koju, dok sam bio daleko nisam vidio. Ukratko, ono što ne vidim s 30 milja, vidim s recimo 12, a ako i nisam išao baš pravo na taj cilj, ipak sam išao dovoljno točno da ga prije ili kasnije ugledam pa poslije korigiram kurs. Kako uglavnom koristim jedra, nema potrošenog suvišnog goriva, a što sam duže jedrio, za mene je dobit, a ne gubtak. Naravno, umite ovo šta govorim ne previše ozbiljno, jer ovakvu navigacije ne preporučam, a da ću je se i dalje držati, to hoću, jer starog tovara teško je odučiti od starih navika. Inače, imam uvijek u brodu bar dva kompleta trokuta šestara, kutomjera i sličnih pomagala, samo ne da mi ih se vaditi iz lijepe futrole u koju su uredno poslagani. :angel9:

Šalu na stranu, dobro prepoznavanje objekata na obali, te kasnije dobro izmjeren kurs na karti uz dovoljno vještine držanja kursa po busoli i nema problema. Sitne, varijacije, devijacije, zanošenja i slično neće vas odvući tako daleko da ne biste na kraju ugledali svoj cilj plovidbe pa bila to i usamljena stijena na sred mora poput Jabuke. Jedini je problem ako, je vidljivost na moru zaista slaba. Tada se to rješava s namjernim odstupanjem od idealnog kursa u jednu stranu,pa kad dođete do obale, onda znate u koju ćete stranu krenuti da dođete do neke određene uvale ili porta. Ali, to vrijedi samo za veće otoke. Kod ovih minijaturnih to neće pomoći.

Hvala, Estan. Tako plovim otkad plovim i drago mi je da sam od nekog iskusnijeg dobio poticaj