Author Topic: Ishrana na brodu  (Read 59101 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
Ishrana na brodu
« on: November 18, 2008, 06:28:23 PM »
Bilo bi zanimljivo od iskusnijih (čitaj: oni sa više prijeđnih milja) ovdje pročitati stvari iz prakse, a vezane uz ishranu na brodu. Kakve namirnice preferiraju držat na brodu, gdje čuvati, što ukrcat prije plovidbe, kako sastaviti jelovnik i specificirati brodske zalihe u ovisnosti o broju članova posade, vremenu putovanja, debljini novčanika itd.
Kakvu imaju opremu kuhinje, posuđe, kako ga i čime peru.
Koji su normativi za utrošak pitke vode i za kuhanje, te za pranje posuđa.

« Last Edit: December 30, 2008, 07:14:59 PM by Dario »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Re: Mali od kužine
« Reply #1 on: November 18, 2008, 07:56:11 PM »
Evo malo o namirnicama.

Što se tiče muške ekipe, a i poneka žena se pridruži, najisplativije je imati jednu tablu ili par komada fine pancete, uvijek će ublažiti glad, a može poslužiti kao odlična podloga za jaja, razne umake, saftove i slično. Bez pancete se ne ide na more :)

Odlično prolazi povrće, ali većina toga se pokvari brzo, ali recimo paprika, krastavci, rajčica i feta sir će brzo riješiti problem salate ili polu obroka.

Obavezno imati dosta maslinovog ulja, češnjaka, luka, bosiljka, peršina, papra i ružmarina. S tim možete skuhati bilo koje jelo.

Uglavnom se pojede više tjestenine nego riže, treba uzeti par vrsta tjestenine, kvalitetne.

Ukuhana rajčica, pelati ili u najgorem slučaju koncentrat, isto će vam uvijek osigurati brze i fine umake za tjesteninu u kombinaciji sa pancetom i što još pronađete na brodu.

Slatke stvari se jako slabo troše, osim neizbježne nutele koju ljudi tamane u bilo koje doba dana ... već mi se zgadila nutela.

Mlijeko isto nije poželjno zbog mučnine, ali neki ljudi moraju ujutro pojesti neke musle ili kornflekse ili koristit za kavu. Par litara će biti dovoljno za tjedan dana.

Krumpir je isto odličan izbor, može poslužit u raznim oblicima kao prilog, a dugo traje na brodu.

Od voća, najbolje je uzeti jabuke i naranče, a banane treba izbjegavati zbog mučnine.

Sirni namazi su korisni ujutro i tokom dana, ali puno bolje je kupiti svježi kravlji sir, zapakirani u manjim pakiranjima da se ne pokvari ako ga ne pojedete brzo. U sir umiješate sitno nasjeckani češnjak, papriku, rajčice i slično i dobili ste puno bolji namaz na kruh od kupovnih abc-a i sličnih gluposti.

Idealno je ako imate udice, panule i slično, svježa riba će uvijek biti najbolji obrok na brodu :)

Uvijek imati dovoljno hladne pive i koju bocu vina, to je najbolje za raspoloženje :)

Izbjegavajte konzerve bilo kakvog tipa (osim možda ribljih), jer provjereno povećavaju rizik od mučnine na moru!

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #2 on: November 18, 2008, 11:49:58 PM »
Bravo, već sam pomislio da nitko ne kuha i da svi žive na konzervama ili restoranima ;D
Koliko panceta može trajati ljeti bez frižidera? Dobra ideja, kao zamjena zafriško meso, umjesto konzervi šunke i sl.
Što se tiče slatkih stvari, kod mene jako brzo nestaju razni čokoladni keksi, kroasani (oni pakirani), čokolada sa rižom i voće, kao praktičan međuobrok dok se uspije nešto skuhati. Za banane, konzerve i mučninu nisam znao. Hvala na savjetu.
Sir, znao sam napraviti malu za par dana zalihu sira za tost, onaj u šnitama u celofanu, pokazalo se dobro. I domaći ovčji sir, i bez friga se dobro drži.

Od povrća i ja preferiram svježu papriku, dosta traje i svi ju vole. Pomidore treba brzo ubit, ne traju.

Ne spominješ kruh. Moje iskustvo: uvijek imam na brodu paket prepečenca, za crnu rezervu, inače se ne dira. Redovito držim i paket kruha za tost. Kad se otvori, može se jesti i po par dana a da nije presuh ili neukusan. Samo prvi dan nosim svježi kruh, ili kupim u dućanu kad imam priliku.

Od tjestenine, između ostalog  znam uzeti par paketa tortelina (suhih, pakiranih) jer su hranjiv i ukusan obrok, brzo se priprema. Ponekad još na tavici popržim malo neke vratine i sl i pomiješam.

Panule i udice su kod mene uvijek spremne za akciju, a ribu obično popržimo na ulju u jednoj dosta dubokoj tavici. Preostalo ulje prelijem u jednu široku staklenku sa hermetičkim poklopcem (onaj sa brtvom i metalnim okvirom, za zimnicu). Tavicu ne perem, već dobro obrišem papirnatim salvetama. Ne volim kad mi se pjena širi oko broda, pa koristimo i plastični pribor za jelo. Zato uvijek imam zalihu velikih pvc vreća za smeće i papirnatih salveta. Konzervi ipak uvijek imam na brodu kao rezervu, iako izbjegavam suhu hranu. Eventualno tunjevinu pomiješamo sa tjesteninom. Od ostalih konzervi imam i konzervirani kukuruz, grah, slanutak, kompote ananas i sl i pokazalo se praktično za prilog i desert kad nema svježeg. Dali si i sa tim vrstama konzervi primijetio probleme mučnine?

Kad sam kupio barku, bivši vlasnik mi je savjetovao da uvijek kuhamo u ekspres loncu. Ako padne, ima hermetički poklopac, a i brže kuha. Usput, kuhamo u morskoj vodi (uglavnom, ako ječisto more tamo gdje smo), pa netreba soliti.

koja su još jela praktična za pripremu osim tjestenina i riže? Ako brod nema frižider? Što je sa kobasicama i suhim ('trajnim') salamama? Kako čuvaš luk, u vrećici ili nekom prozračnom spremištu?
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #3 on: November 19, 2008, 11:03:52 AM »
Odlična ti je ideja za ekspres lonac, imao sam to na jednoj iznajmljenoj jedrilici, puno se brže sve skuha.

Panceta bez frižidera neće se odmah pokvariti, ali će se pretvoriti u vlažnu prozirnu masnoću i neće biti ukusna. Ali će i takva poslužiti odlično za kuhanje. Ionako danas više ne možeš kupiti pancetu bez tone konzervansa, tako da se sigurno neće pokvarit.

Nemam svoj brod, tako da iskustvo dolazi od više desetaka iznajmljenih jedrilica. Za čuvanje povrća i voća najbolje što sam do sad vidio su plastične košare ispod podnice na Jeanneau 43 DS  jedrilici. Povrće i voće nije počelo truliti niti nakon tjedan dana. Luk je najbolje čuvati u pletenoj vrećici, samo ne u najlonskoj vrećici.

Ako nemaš frižider koji bar malo hladi, onda si dosta ograničen. Da li si razmislio o jednoj solarnoj ćeliji i akumulatoru samo za frižider?

Kruh kupujemo uvijek u velikim količinama, čim pristanemo u neko mjesto, odmah 2-3 bijela kruha idu za ribolov, a crni, raženi i slični koji duže traju za jelo. Uzimam isto u rezervu prepečenac za slučaj nestašice kruha. Nevjerojatno je da na svježi bijeli kruh i pahulju možete uloviti bez problema sve ove vrste riba: arbun, bukva, ušata, salpa, orada, pic, špar, iglica i još poneka vrsta.

Konzerve ionako ne koristim za prehranu, ali primjetio sam da su ljudi koji su jeli meso iz konzervi, gulaše, paštete, kompote i slično imali više problema sa mučninom. Negdje sam pročitao za jedan sastojak (ne sjećam se) koji se koristi kod konzerviranja povrća (grašak, grah, kukuruz i slično) da izaziva mučninu.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: November 19, 2008, 12:46:11 PM »
Ako nemaš frižider koji bar malo hladi, onda si dosta ograničen. Da li si razmislio o jednoj solarnoj ćeliji i akumulatoru samo za frižider?...ali primjetio sam da su ljudi koji su jeli meso iz konzervi, gulaše, paštete, kompote i slično imali više problema sa mučninom. Negdje sam pročitao za jedan sastojak (ne sjećam se) koji se koristi kod konzerviranja povrća (grašak, grah, kukuruz i slično) da izaziva mučninu.

;D
frižideri su mi struka, a još si ga nisam ugradio. Solarno sam si ugradio, i dosta pisao o tome na jednoj od tema ovog foruma,

http://www.nautica-portal.com/forum/index.php?topic=177.new#new
http://www.nautica-portal.com/forum/index.php?topic=189.0

ali za frižider treba malo jača ćelija, nemam toliko mjesta, i još jeadan akumulator. No, posao mi je takav da mi izleti ne traju dulje od 2-4 dana, pa mi se ni neda puno zezat sa frižiderom. Uzmem onaj ručni prenosni i napunim leda ili zaleđenu bocu, pivo i mlijeko traju 2 dana a treći se ionako nesmije previše uživati jer bi mi inače bilo žao vratiti se u 'civilizaciju' ;D ;D

vidiš, ovo za konzerve, ja nisam primijetio nekih većih problema, ali moji su imali te probleme, iako sam ja to tumačio činjenicom  da sam više i češće od njih na moru i zato bolje priviknut :-\ Sad si mi dao za mislit...

Offline Dario

• Admiral
« Reply #5 on: November 19, 2008, 12:55:08 PM »

Nemam svoj brod, tako da iskustvo dolazi od više desetaka iznajmljenih jedrilica. Za čuvanje povrća i voća najbolje što sam do sad vidio su plastične košare ispod podnice na Jeanneau 43 DS  jedrilici. Povrće i voće nije počelo truliti niti nakon tjedan dana. Luk je najbolje čuvati u pletenoj vrećici, samo ne u najlonskoj vrećici.

mozes malo pojasnit kako tocno to izgleda?

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #6 on: November 19, 2008, 12:59:28 PM »
U salonu, zadnja polovica salona izdignuta je za 40 cm otprilike i ispod poda se nalaze komore sa poklopcima, a unutra plastične kašete jedna na drugoj, 2 ili 3, nisam siguran. U te komore ne može doći more iz kaljuže, jer je sve povišeno i izolirano. Inače ta jedrilica ima jako visoki salon.
« Last Edit: November 19, 2008, 06:47:06 PM by denister »

Offline Dario

• Admiral
« Reply #7 on: November 19, 2008, 01:48:54 PM »
imas mozda kakvu sliku? gledam da si tako nesto napravim

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #8 on: November 19, 2008, 01:57:44 PM »
baci pogled tu, možda ima kakva slika salona unutra:
http://www.boat-finder.com/4005/3983_Jeanneau_SunOdyssey43DS_22552_1.html

Ili prošeći do najbližeg čartera koji ima taj brod.
« Last Edit: November 19, 2008, 06:47:25 PM by denister »

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #9 on: November 19, 2008, 10:20:42 PM »
Ja sam frizider izbacio iz upotrebe skroz iako smo ženica i ja po 3-4 tjedna na brodu. Razlozi više-manje po redosljedu:
  • Star je i nepraktičan za održavanje čistoće jer su cijevi s hladilom otvorene i prolaze svim stjenkama
  • Loše je izolitan i izmjenjivač topline nalazi se vrlo blizu pa mu dodatno smanjuje efikasnost
  • relativno brzo se usmrdi
  • troši struju a ja sam štedljiv  ;D
  • ako se malo pripazi, većina stvari može se dosta dugo čuvati i bez frižidera
Voće i povrće čuvamo u prozračnim košarama na kat, na podu u salonu. Ne smetaju jer smo uglavnom samo dvoje na brodu. Sve stoji na papirnatim ručnicima i važno je svaki dan pregledavati ga i pojesti ono zrelije ili eliminirati pokvareno. Ne smije biti nagomilano da zrak ne struji dobro. Stvara se plijesan.
S mesom bilo koje vrste i bilo kojeg porijekla nemam problema jer ga ne konzumiram uopće.
Sireve i slične masnjikave stvari držimo u mrežama koje vise u salonu i ljuljaju se stalno i tako provjetravaju. Položeni su prvo na nekoliko slojeva papirnatih ručnika koji upijaju masnpću, i onda u mrežu. Za vrlo toplog vremena treba svako nekoliko dana provjeriti papire i promijeniti ih ako su puni masnoće.
Ako želimo nešto ohladiti, npr. vodu, umotam ju u mokru kuhinjsku krpu (more je ok) i stavim na neko vjetrovito mjesto u sjeni. Ne smije se osušiti skroz. Relativno brzo je fine pitke temperature.
Lubenica se ekspresno ohladi ako ju se nareže ili na šnite ili na kocke i također stavi na vjetar ali u sjenu.
« Last Edit: November 19, 2008, 10:22:40 PM by dag »