Author Topic: Hreko  (Read 826193 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline traktor

• Admiral
Re: Hreko
« Reply #3420 on: April 16, 2021, 07:08:49 AM »
Uz vaginarije iz mojih postova i kanon tampone u stricijevim, imam osjećaj da nam je forum permanentno  u onim  danima u mjesecu. Uz primjetnu letargičnost publikuma.

Skoknuo do Nizozemske. Nadam se da dečki rade na žapcu. Par slikica po običaju. Trup s kokpitom bi, nakon što se montira  gro instalacija, spojili na način sa slike. Iznutra bi se laminirao deblji sloj a izvana u izbrušeni ‘utor’ tanji  i pokitao u razini površine. U isfrezani utor u spužvi utopi se trake na ravnim mjestima. Defekti na dnu trupa će se raditi na više načina . Royal Australian Navy tehnika reparacije oštećenja sendviča je interesantna pa ćemo malo i to prakticirati.  Ma skockat će to Paško do ljeta. Moram ga upozoriti da se ne prostituira  s drugim barkama nego da se posveti samo hreku. Kažu dečki da je sad teško imati karakter jer se za dobre pare mogu napraviti relativno sitni poslići. Proljeće je nautičarima enormno podiglo razinu jedrosterona i navigesterona pa su majstori u velikim iskušenjima da kresnu nešto sa strane (na terenu)  :angel4:
« Last Edit: April 16, 2021, 07:14:34 AM by traktor »

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #3421 on: April 16, 2021, 02:38:26 PM »
Veliki je to zahvat što ste ga počeli raditi. Da se nije dogodila havarija, bi li bilo to u planu?
« Last Edit: April 16, 2021, 08:01:16 PM by Maestral »

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #3422 on: April 17, 2021, 10:26:38 PM »
Poceo popravak dna.  Paralelno se radi na tenderu. Ima nas 6, decki i cure su prionuli poslu s velikim entuzijazmom. :icon_smile:
Di ti je projektantu bila pamet i ispod vodene linije radili sendwič sa 2-3 mm laminata.Ajde da ste neki regatni krstaš. u more regata završila regata brod na suho.
Toliko si opterečen nekim balastom,težinom ko da ćeš veslat s hrekom.

Offline traktor

• Admiral
« Reply #3423 on: April 18, 2021, 09:27:32 AM »
Davore, projektantu je pamet bila u glavi. On je specificirao laminat na svim segmentima broda a decki u brodogradilistu su, koliko sam ja vidio, neke stvari po potrebi modificirali pa je brod parsto kila tezi nego po originalnom 'receptu' . Mene ne muci tezina, mene muci nepotrebna tezina. Znacenje rijeci nepotrebno mozes naci na gugli.

Ono na slici je presjek laminate gdje sam pilao kokpit :icon_biggrin:

Ispod vodene linije je debljina vanjskog laminate preko 5 mm a na donjoj plohi kobilica preko 10 mm!. S te strane nemam prigovora. Idealne debljine vjerovatno ne zna ni svevisnji jer bi se to trebalo u budicnosti odrediti.  One zavise i o podrucju plovidbe i kapetanu. Da je brod bio ‘klasicno’ napravljen kao tvoja Bavarija on bi se u onih sat i pol batina na metar i pol vala vjerovatno raspao.

Inace je pravilo sendvica da su  laminati s obje strane iste debljine.
« Last Edit: April 18, 2021, 09:31:44 AM by traktor »

Offline traktor

• Admiral
« Reply #3424 on: April 18, 2021, 11:52:14 AM »
Veliki je to zahvat što ste ga počeli raditi. Da se nije dogodila havarija, bi li bilo to u planu?

Mislis na dizanje kokpita?.  Koliko je to veliki zahvat govori da ga je majstor u toku prvih pregovaranja zelio odraditi besplatno. Kasnije je to stavio pod racun jer sam ja krenuo s minimalistickim planovima koji se nisu ‘projecirali’ s njegovim maksimalistickim. Onda smo neke stvari prebili preko koljena i na kraju je ispala vin vin situacija. Oba smo drzali figu u dzepu kako to normalno biva u zivotu kad imas posla s majstorima. Po tvrdoci glava smo li la tako da bi trebali izdrzati i vece izazove bez da jedan od nas pukne.
Da nije bilo havarije ne bi dizao kokpit jer nebi imao novaca. :icon_biggrin: za to. Bez kokpita bit ce puno lakse izvesti sve instalacije jer imamo idealan pristup krmenom dijelu broda. Svi znamo kako je raditi u tim malim prostorima. Sada imamo sanse rijesiti pristup krmenom dijelu broda koji je kod hreka specifican radi integriranog bajbota. Na krmi cemo naprimjer umjesto dvije pregrade na udaljenosti od desetak cm onu prema strojarnici napraviti u obliku pregrade po dnu i po ‘stropu’ tako da ce se zadovoljiti mehanicki moment  uz pristup prostoru koji lako moze zasmrditi ako se smoci i/ili upadne nesto organsko.

Nego zaintrigirala me jedna druga stvar. Ostao sam paf koliko je tesko odlijepiti neku iole vecu povrsinu koja je zaljepljena ms polimerima ili ‘sikom’. Mjesto gdje su bili fiksirani POD motori morao sam izrezati jer se flandze nikako nisu mogle odlijepiti. To mi jos vise potvrdjuje ideju koja mi se javila pred dvadesetak godina da se brod do visine desetak cm iznad vodene linije napravi od aluminija a sve ostalo u kompozitu. Strukture bi se po principu L forme zalijepili i pojacali al  vijcima.Komentari?

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #3425 on: April 18, 2021, 06:04:42 PM »
Davore, projektantu je pamet bila u glavi. On je specificirao laminat na svim segmentima broda a decki u brodogradilistu su, koliko sam ja vidio, neke stvari po potrebi modificirali pa je brod parsto kila tezi nego po originalnom 'receptu' . Mene ne muci tezina, mene muci nepotrebna tezina. Znacenje rijeci nepotrebno mozes naci na gugli.

Ono na slici je presjek laminate gdje sam pilao kokpit :icon_biggrin:

Ispod vodene linije je debljina vanjskog laminate preko 5 mm a na donjoj plohi kobilica preko 10 mm!. S te strane nemam prigovora. Idealne debljine vjerovatno ne zna ni svevisnji jer bi se to trebalo u budicnosti odrediti.  One zavise i o podrucju plovidbe i kapetanu. Da je brod bio ‘klasicno’ napravljen kao tvoja Bavarija on bi se u onih sat i pol batina na metar i pol vala vjerovatno raspao.

Inace je pravilo sendvica da su  laminati s obje strane iste debljine.
Bavarija 1990-2004 godine ne bi imala nego par ogrobotina.A i nove bi imale proboj na bokovima di je sendvič ko u tebe par mm . Dno bavarije je 2-5 cm zavisno od lokacije najdeblja je na pramcu i ispod motora,rebara.
nepotrebna težina nikad ne može biti u debljini trupa ispod vodene linije.Nepotrebna težina je victron quatro,baterije 12v pa 24V pa i još na to 48v za pod motore,pa 1000 litara vode, itd.
Ali to je jednostavno sve gledaš kupit brod koji se proizvodi u 1000 komada godišnje di su projektanti mozgali,korisnici ispitali a tvoje je samo zaradit pare za to platit.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #3426 on: April 18, 2021, 06:08:19 PM »
druga stvar. Ostao sam paf koliko je tesko odlijepiti neku iole vecu povrsinu koja je zaljepljena ms polimerima ili ‘sikom’. Mjesto gdje su bili fiksirani POD motori morao sam izrezati jer se flandze nikako nisu mogle odlijepiti. To mi jos vise potvrdjuje ideju koja mi se javila pred dvadesetak godina da se brod do visine desetak cm iznad vodene linije napravi od aluminija a sve ostalo u kompozitu. Strukture bi se po principu L forme zalijepili i pojacali al  vijcima.Komentari?
da se nisi opet malo *****a. Nema goreg materijala ispod vodene linije od Aluminija.

Online more

• Admiral flote
« Reply #3427 on: April 18, 2021, 08:17:19 PM »
Dmeter, od kog materijala su "pete" podnih motora?

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #3428 on: April 18, 2021, 08:59:23 PM »
Dmeter, od kog materijala su "pete" podnih motora?
AL i naveća su briga kod održavanja plovila ispod vodene linije. u 15-30 dana mogu totalno nestati. Dosta je mala greška u el.instalaciji puff nema saildriva.
 https://www.google.com/search?q=saildrive+galvanic+corrosion&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwionsOjvIjwAhWtAxAIHaosDLQQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1050&bih=487#imgrc=uJYxaJ34aPh9_M

a pogledaj ovo za sendvič gradnju,

Offline traktor

• Admiral
« Reply #3429 on: April 19, 2021, 09:43:42 AM »
"Bavarija 1990-2004 godine ne bi imala nego par ogrobotina". :toothy10:

Ova ti je dobra. :laughing7: I milorad kajtazi bi ti zavidio na ovom biseru, svaka ti dala.  :thumbsup:

Na hreku nema 24V, ne izmišljaj. 48/230 V/5000W je za električnu propulziju odnosno kuhanje. U hreka more stati 1500 L vode kad bi iša priko oceana ali ja mogu natankati i parsto litara ako mi je ćeif.

Nisi me razumija. Nepotrebna težina su dvi tri tone olova koje cili život skipaš. Desetak od ona tvoja 54 šarca radi samo za olovo. Ja znam da si ti ko kraljevic marko ali ovi tvoji šarci ne piju vodu nego naftu.

Nego, kad si tako pametan, reci mi kako cu spojiti ove solarke iz 48 V sustava?. To sam vec pitao i bilo je super rjeseno ali sada je dosla jos jedna grupa solarki plus pomične koje se po potrebi spajaju uz one bočne na kabini. Za 12 V/400 W je jednostavno. Imam dva smart MPPT-a 70/50.
Majstor mi kaze da sve to spojim na jedan MPPT ali mislim da je bolje imat 4. Za svaku grupu jedan. Sto ti mislis?

Interesantno je kako je aluminij fenomenalan kad ga radi francuz ili holandez, ali ako ga ja spomenem onda je drek.
« Last Edit: April 20, 2021, 09:33:40 AM by traktor »