Author Topic: Cape Henry 21  (Read 77041 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline patak

• Timunjer
  • **
Re: Cape Henry 21
« Reply #80 on: March 09, 2013, 01:32:25 PM »
Bravo Strici, majstore!
Sve si pogodio. I trafo aparat. Možda bi pogodio i marku aparata :thumbsup:
Svjestan sam problema poliranja inoxa i potruditi ću se odraditi najbolje što mogu. Problemčić je prići svim kutevima, pogotovo u nosaču pete jarbola. Ne ide brusilica unutra.  Varovi su uspjeli kako gdje. Negdje odlično, negdje nikako. Za zavarivača-početnika sasvim solidno. Evo još par slika inox bravarije:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #81 on: March 09, 2013, 10:26:13 PM »
 :icon_joker: Tamo gdje se nemože priči upotrijebi Dreml malu modelarsku bušilicu, sa ili bez savitljive sajle. Ja radim njom, gotovo sve, a da bi je štedio, za dugotrajne radove koristim jeftine imitacije takvih brusilica, odnos cijene 1: 4 ili 1:5. Trebaš imati malih rotirajučih brusiča, najčešće ovalnih ili okruglih. Ne pritiskati, manje češ ih potrošiti, a vrijeme če otprilike biti isto. Od tvrdog filca možeš napraviti isto tamo male ili prema potrebi polirajuče šajbe, koje namažeš sa polirpastama, grubljih prvenstveno i udri brigu na veselje. Sutra ili kad stignem ču nešto od tih alatiča pokazati, uslikati mislim i pokazati. :thumbsup:
Inače na nepristupačnim mjestima bi bilo najbolje da zavari neki meštar od zanata, tako da var teče kao što ga rade u brodogradilištime. Manje se treba brusiti, a kad je perfektno vareno skoro i ništa. Tamo gdje nije perfektno obrušeno i polirano, ostavi nepolirano, ili manje polirano, perfektno odmasti, pa epoksi kitom i to prstom prekitaj. Ali epoksi, na brodu drugog i netreba biti. Pa onda to premaži sa dvije ruke epoksi prajmera i normalno oboji (vjerojatno se može prvo epoksiprajmerom, pa kitati, pa opet epoksiprajmerom; sigurno da može, ali ja nisam).
« Last Edit: March 09, 2013, 10:34:31 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #82 on: March 09, 2013, 10:53:49 PM »
Šteta na takvoj barci inox koristiti, bronca i mesing za okove bi joj bolje pristajali! znam da je puno teže za nabaviti i obraditi...Trebao bi čovjek imati vremena pa proć po firmama koje otkupljuju stari metal, pa dat zavariti nekome autogeno tvrdim lotanjem sa mesingom.

Inače, bravari koji se bave inoxom varove očiste sa nekom plavom  kiselinom koja je u želatinoznom stanju, znao sam kako se zove ali se ne mogu sjetiti. To se namaže i nakon sat vremena ispere sa mlazom vode, najbolje miniwošem. Neko vrijeme nakon toga ne hrđa, ali s vremenom opet prohrđa pa bi sve trebalo ponoviti. To na mjestima koja se ne mogu ispolirati. Svejedno, s vremenom će svi varovi procuriti sa ruzinom, tako se i meni desilo na okovima koje sam radio za drveni jarbol na pasari koju sam imao.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #83 on: March 10, 2013, 07:57:31 AM »
Da tako rade profiči, oni koji vare sa argonom, a var je tako fin i mali da se tu ništa ne brusi. Ta kiselina je užasno štetna za okoliš, konkretno vodu, zatruje jako, pa je jako upitna, a znam da je u vodozaštitnim regionima zabranjena. Bar ovdje gdje živim.
Nisam sve čitao, al kad vidim ovo zadnje o jarbolu, valjda je i ostalo napravljeno u sličnom stilu, pa bi bilo lijepo i ostalu opremu raditi tradicionalno. :thumbsup:
I ako uspije dvije godine kasnije isploviti :angel4:
« Last Edit: March 10, 2013, 08:00:31 AM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline estan

• Admiral
« Reply #84 on: March 11, 2013, 07:24:27 PM »
Bilo bi ljijep da je bronca ili mesing, ali i puno skuplje. Ako dobro ispadne ovaj inox, za neko vijeme biti će super, a ako se patku jednog dana bude prohtjelo ponovno malo igrati, može to napraviti i drugačije.

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #85 on: March 12, 2013, 11:55:33 AM »
Nabavio sam mini brusilicu SKIL (kopija dremela). Isprobao sam sve nastavke koje sam dobio u kompletu i nisam baš oduševljen rezultatima. Danas sam kupio novi silicij-karbidni brus za dremela pa ću popodne probati nastaviti brusiti one varove.
Strici, čime ti brusiš varove s dremelom?

Leo

• Guest
« Reply #86 on: March 12, 2013, 12:12:33 PM »
jedno glupo pitanjce, gledao sam jarbol pa me zanimaju ojačanja

barem teoretski trebalo bi izbjegavati nagle, oštre prelaze profila, e sad da li su projektom predvidjeli onakva ojačanja?

naime čini mi se da bi bilo povoljnije da je postepeni blagi prelaz profila što znači da bi ojačanja s obje strane trebalo isfrezati (upuštena polukugla) 

svakako lijep rad, svaka čast i kapa do poda i za izgled ali i za kvalitetu i preciznost

Leo

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #87 on: March 12, 2013, 01:20:09 PM »
jedno glupo pitanjce, gledao sam jarbol pa me zanimaju ojačanja

barem teoretski trebalo bi izbjegavati nagle, oštre prelaze profila, e sad da li su projektom predvidjeli onakva ojačanja?

naime čini mi se da bi bilo povoljnije da je postepeni blagi prelaz profila što znači da bi ojačanja s obje strane trebalo isfrezati (upuštena polukugla) 

svakako lijep rad, svaka čast i kapa do poda i za izgled ali i za kvalitetu i preciznost

Leo

Nisam shvatio pitanje. Da li misliš na profile letvica od kojih je ljepljen jarbol, ili na umetke od punog drva? Inače, ja sam radio sve po nacrtima i nisam puno razmišljao o razlozima zašto je nešto izvedeno kako je izvedeno (u stvari jesam, ali samo malo). O preciznosti izvedbe možemo još pričati. Biti će prije da fotke nisu dovoljno oštre :D Dalo bi se to puno popraviti. Ali, božemoj, to je amaterska gradnja i tako treba izgledati.
« Last Edit: March 12, 2013, 03:43:45 PM by patak »

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #88 on: March 12, 2013, 01:27:06 PM »
Sada sam pogledao slike jarbola i shvatio sam što misliš: umetci od punog drva bi trebali postepeno se "smanjivati" u presjeku kako bi raspršili opterećenje. Slažem se, ali ne znam kako bih to izveo s alatima koje imam.

Leo

• Guest
« Reply #89 on: March 12, 2013, 01:32:46 PM »
bog, e da koliko god je sigurno to sve čvrsto ipak se postepenom izmjenom profila dobiva povoljniji raspored naprezanja, ali moja je bila više znatiželja nego što mislim da je to stvarno potrebno.
Sigurno je to vrlo teško ivesti i sa adekvatnim strojevima (glodalicama) jer bi trebalo ispunu izglodat i stvoriti upuštenu polukuglu s jedne i druge strane ojačanja.