Author Topic: Cape Henry 21  (Read 79565 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline traktor

• Admiral
Re: Cape Henry 21
« Reply #140 on: December 29, 2013, 06:39:54 PM »
estane, malo si mi borben. Siguro se lignje nisu ponašale  onako kako si ti očekivao :tweety:

Bulb ti omogućava da je težište broda niže uz manji gaz ( ako je zadržana ukupna težina kobilice). Ako je lateralni plan kobilice ostao iste površine, dinamički stabilitet će se zanemarivo promjeniti. Drugim riječima ako želiš imati manji gaz i isto tezište broda( ili isti gaz ali lakšu kobilicu) treba koristiti bulb.
« Last Edit: December 29, 2013, 09:46:34 PM by traktor »

Offline estan

• Admiral
« Reply #141 on: December 31, 2013, 03:22:23 PM »
Traktore, ne radi se o borbenosti, već o načinu kako su stari naval arhitekti rješavali problem mekše plovidbe. Cape Henry je retro brod i ima dio unutarnjeg balasta baš iz tog razloga, tj, rješen problem mekše plovidbe na taj starinski način. Nemam ništa protiv bulba na modernim konstrukcijama. Onaj brod na kome je meni malo naišao želudac u grlo imao je produbljenu kolombu plus bulb, pa je moment ispravljanja bio znatno povećan. Da je kolomba plića, ajde ne bi to bilo tako drastično. Ali, Cape Henry je predviđen za dio balasta unutar trupa, pa bi i rješenje s plitkom kobilicom i bulbom poremetilo stvar pa mislim da je najpametnije držati se nacrta.

Offline traktor

• Admiral
« Reply #142 on: December 31, 2013, 04:50:30 PM »
Ono borben odnosilo se na nekoliko postova koje si napisao kad se šime vratija nakon kraćeg odsustva s foruma. Slažem se s tobom u većini. Problem je što ja vidim katastrofu u principu da se težište jedrilice ( u stvari bilo kojeg broda) danas rješava olovnim ingotima na dnu trupa. Ja ako bi radio retro brodove bili bi za izložbu ili demonstracije ali ne i za upotrebu. Uvjeren sam da kad bi imali materijal koji ima izgled drveta ( i opip i miris) a bio bi lagan, čvrst i vodootporan kao epoxy/karbon da ga ti i Patak  ne bi koristili jer bi vam falilo da se ne treba svaku drugu godinu piturati, da  ne  upija vodu, da ne truli, da se ne može rasušiti. Da ti pravo kažem ni je nebi od tog "drveta" pravio barku. Ja bi je pravio od kompozita i najkvalitetnijih modernih materijala.
A ove mučnine laganih i brzih brodova ( u usporedbi s teškim i sporim) će postepeno  nestajati kao i sve  predrasude.
« Last Edit: December 31, 2013, 04:58:56 PM by traktor »

Offline estan

• Admiral
« Reply #143 on: January 03, 2014, 05:10:47 PM »
Traktore nisi me pažljivo čitao i malo si promašio ono što sam ustvari ovdje rekao, a to je da ne valja mijenjati izvorne nacrte. O tome je bila riječ, a ono o laganim i brzim, drvenim ili karbonskim tu nije tema niti rasprava. Lagani brod ne mora izazivati mučninu, a ne mora niti teški. Ja imam odlično iskustvo po tom pitanju s jednim relativno laganim brodom, uz to s izuzetno laganom kolombom kojoj čak ne treba niti uređaj za podizanje jer se jednostavno digne rukom. S druge strane, moraš dobro paziti da se posada odmah prebaci na drugu stranu prilikom virade, ali to je druga priča i s morskom bolesti nema nikakve veze.

Offline Ante_Ri

• Barba
« Reply #144 on: January 04, 2014, 09:34:41 AM »
Ajde jos malo pa ces ploviti!
Cestitam jos jednom, nadam se da ces gustati.
Imao sam slobodnog vremena pa sam opet procitao ovih 15 stranica...recimo da sam se zainteresirao  :D

Koje boje si narucio jedra, bijela ili nesto drugo?
Kakav je osjecaj gledati praznu radionu?

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #145 on: January 04, 2014, 10:24:33 AM »
Moram priznati da me uhvatila poprilična depra kad sam počistio radionu. Valjda jer još nisam porinuo brod i doživio tu ekstazu. Trenutno sam u limbu između gradnje i jedrenja. Čekaju se jedra. Bijela.

Offline estan

• Admiral
« Reply #146 on: January 08, 2014, 06:03:36 PM »
Kad završiš ovaj, možeš odmah započeti s drugim pa ti neće biti prazna radiona. :icon_pirat:

Offline Ante_Ri

• Barba
« Reply #147 on: January 09, 2014, 07:45:14 AM »
Ma kakvi, kad zavrsi ovaj ide jedriti, jedriti, ploviti, uzivati...

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #148 on: January 20, 2014, 11:52:01 AM »
Još nije gotovo!
Zadnji komad broda: peraja.
Izrezena i dopremljena u prijateljevu bravarsku radionu.
Slijedio je komorni koncert za dvije brusilice. Četveroručno.
Zujalo mi je u ušima skoro kao da sam odslušao koncert LET3 naslonjen na zvučnik lošeg razglasa.

U međuvremenu smo dovršili oblikovanje i namazali dvije ruke prajmera. Još ruku-dvije i gotovo.

Offline estan

• Admiral
« Reply #149 on: January 20, 2014, 07:40:27 PM »
Bliži se trenutak dodira s morem.