Author Topic: Cape Henry 21  (Read 79565 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline more

• Admiral flote
Re: Cape Henry 21
« Reply #110 on: September 25, 2013, 12:21:16 PM »
Ne radi se o udaljenosti motora, već o koncentriranoj (amplificiranoj) buci u kokpitu. 

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #111 on: September 25, 2013, 12:49:20 PM »
U tome i je fora: što je veća buka od motora, to je ljepša tišina kad digneš jedra i ugasiš motor :blob7:

Offline estan

• Admiral
« Reply #112 on: September 25, 2013, 07:46:09 PM »
Patak, motor je mnogo tiši kad se nalazi vani, a izlaženje pete iz mora nije toliko problem ako je motor duge osovine i postavljen dovoljno nisko. Problem su u tom slučaju veliki valovi s krme (koji mogu preliti motor), ali tada se ionako vozi jedrima ukoliko se ne radi o kakvoj moreti bez vjetra. Mislim da je dobro što si napravio zdenac, ali ne bi bilo loše da na krmu staviš neki nosač na dvije šine koji se može izvući skupa s pentom. Tako bi za zahebane uvjete imao mogućnost pente u zdencu, a za duge vožnje po bonaci mogao bi ga staviti vani da ti manje buči i smrdi. To je moj prijedlog, a mislim da rasnom samograditelju kakav si ti realizacija neće niti malo biti problem. Kad izvadiš nosač skupa s pentom na krmi ti ostanu samo dvije šine što estetski neće kvariti brod.

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #113 on: September 26, 2013, 07:49:42 AM »
OK, razmislit ću o vanjskom nosaču. Mada mi se neda ništa dalje pipati, jer se gradnja ionako razvukla previše. Žurim se staviti brod u vodu. Kad malo isprobam...

Offline more

• Admiral flote
« Reply #114 on: September 26, 2013, 06:03:52 PM »
Estane zaintrigirao si me s tim kliznim (šinskim) nosačem. Imaš li neku skicu te neko iskustvo s time. Vidio sam neke, ali su mi davali dojam da se s takvom konstrukcijom u odnosu na onu klip/klap, puno teže podiže motor. Doduše, bile su klizne staze.

Offline estan

• Admiral
« Reply #115 on: October 02, 2013, 11:29:19 PM »
Imao sam takav na bivšoj jedrilici. Moter se ponašao kao da je na sedlu u kokpitu i puno manje izlazio iz mora i tonuo u more  kao što se događa na više isturenom patentnom nosaču. Šine su bile od prkroma, limovi zavrnuti krajevima  (neprekinuta površina dolje prema zrcalu, a razrezana prema vani, a u njih ulaze metalne ploče s komadićem prokrom lima s obje strane koji ulaze u zavrnute limove na zrcalu i tako ne mogu iskočiti vani). Nadam se da je ovo u zagradi bar donekle jasno opisano, u biti je strašno jednostavno. Podizaanje i spuštanje nije bilo problem jer je putanja bila jako mala, a kako je jedrilica bila niska, dovoljne je bilo motor podići samo malo da se glava motora nagne prema nazad, a motor je po mirnijem moru bilo dovoljno samo ispraviti prema dolje bez spuštanja nosača za onih nekoliko cm.  Da je krma bila viša, ne znam koliko bi sile bilo potrebno za dizanje motora, ali mislim ako su šine podmazane silikonskim sprejom da je ta sila ništa posebno. Prednost susatava je bila i ta da je sve dosta lijepo izgledalo na retro liniji broda (zapravo se u mom slučaju radilo o pravom plastičnom oldtimeru), a kad se motor skupa s nosačem sasvim izvuče iz šina, brod djeluje jako lijepo, tj., nosač mu uopće ne remeti izgled. Naravno, tad nastupa problem gdje s pentom, pogotovo kad se radi o malo većoj dvocilindričnoj penti, pa sam je ja ipak uvijek držao na krmi. Patak ima zdenac pa bi se mogao igrati da je poneka penta vani, a ponekad unutra. Ja sam se tako igrao na svojoj sadašnjoj jedrilici, samo što mi je nosač bio uvijek vidljiv na krmi (patentn), a igranje je prestalo kad sam predebelo plastificirao dasku u zdencu pa sada moram izvesti tanjenje iste ako mi se bude dalo kad izvadim jedrilicu.

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #116 on: November 01, 2013, 08:30:26 AM »
Pozdrav forumaši!

U mojoj radioni je bonaca. Nije da se ne radi. Radi se, ali ne vidi se ništa. Provlačim žice, bušim rupe, šarafim opremu...
Puno vremena provodim na e-bayu i sličnim mjestima pokušavajući sakupiti svu nužnu opremu bez da podignem kredit u banci.
I naletio sam na lijepe slike kolege Bryana iz Engleske koji je svog CH21 porinuo ovog ljeta i zaplovio.
Što da kažem, zavidan sam ko pas i ne mogu a da ne podjelim njegove slike s vama.

Uploaded with ImageShack.com

Offline Zaton

• Timunjer
  • **
« Reply #117 on: November 01, 2013, 10:30:45 PM »
Gospodine Patak svaka čast na radovima tek sada sam pregledao cijelu temu prekrasan brod, meni su se oduvijek sviđale te klasične linije.Na mom projektu u zadnje vrijeme razmišljam da promijenim kompletan raspored kabine i palube kada dođem u tu fazu, sad mi pada na pamet da k 800 što više sliči na mali jedrenjak od pasa prema gore samo ne znam dali to uopće smijem i dali će se to svidjeti kapetaniji a i penta koja strši na krmi me iritira tako da i zbog toga stalno nešto mislim.
Sretno sa radovima... :occasion14:

Offline patak

• Timunjer
  • **
« Reply #118 on: November 02, 2013, 08:52:19 AM »
Zaton, moj najdobromjerniji savjet je: ne mjenjaj nacrte. Možeš se uvaliti u svakojake probleme. Najveća opasnost koja prijeti samograditeljima je da nikad ne završe svoj projekt. Imaš nedovršenih trupova po dvorištima koliko hoćeš, a po mom mišljenju je razlog taj što nisu imali prave nacrte, nego su kemijali iz glave. Moraš vjerovati dizajnerima. Oni su se školovali za taj posao. Kad su projektirali brod, dobro su razmislili o svim aspektima i izašli s najboljim kompromisima.
Gradi pomalo, po nacrtima - štreberski. I uživaj u gradnji.

Offline Ante_Ri

• Barba
« Reply #119 on: November 02, 2013, 03:15:30 PM »
Jako lijepo izgleda, zelim ti da uskoro zaplovis sa svojim!
Ima nesto u tom gaff jedrilju, volio bih probati, nekako mami na uzivanje.