Brodska oprema i sustavi > Brodski motori (propulzija)

Elektro pogon

(1/2) > >>

Strici:

Po meni je to još uvjek utopija, ali na sajmu nautike u Austriji 2009  najviše novina je na tom polju. Ovdje ču staviti nekoliko slika:

jazavac:
brzine, radijus kretanja,tip baterija? Zna li tko?

Strici:

Na Dizel motor je dodat elektro motor. Poluga na zadnjoj slici služi odabiru vrste pogona. To rade Holandezi.

Strici:
  Viđeno na istom štandu:

jazavac:
ma sve je  to super, vidim da se tehnika razvija u smislu elektropogona, ali (profesionalna deformacija) elektromehaničar u meni se pita gdje su akumulatori koji to trebaju napajati, koji tip (olovni su nedorasli zadatku) kakopuniti akum,ulatore (oće svi hrlit u marine i na rive i uz cimu uštekavat ruku debele kabele, što s onima koji hoće sidriti 'na divlje' ili biti na bovi).
Dobro, bar dio potrebne tehnologije se razvija, a vjerujem da se radi i na gorivim ćelijama i sl koje su po meni u skorijoj budućnostijedini realno dovoljno jaki izvori struje na brodu za pogon
Dali je na sajmu bilo nečeg i u tom smislu?
Zna li netko koji su općenito trendovi u svijetu u smislu pohrane ili generiranja el.energije na brodovima, ozbiljnijeg kapaciteta?

Ovo gore viđeno (dodatak glavnom pogonu direktno na osovinu) je vjerojatno praktično ako npr. moraš manevrirati par minuta za isploviti sa veza ili na vez, i poslije dižeš jedra (što inače ubija dizela, paliti ga na par minuta) ali ipak crpi običnu bateriju, kao i npr. sidreni vinč, pa već samo za to treba imati popriličnu zalihu ampersati koji opet imaju i svoju popriličnu kilažu. Napamet mi pada dizajn kobilice tako da se unutra slože posebno dizajnirane ćelije nekog hig-tech akumulatora (neke litij-ionske ili slične perverzije) tako da ta dodatna masa ipak još  nečemu  služi :-\

eto, malo možda i bulaznim, ali nadam se da će naša djeca ili unuci uživati u blagodatima tehnike više nego mi u dimu ispušnih plinova ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version