Brodska oprema i sustavi > Brodski motori (propulzija)

Elektromotori na jedrilicama!

<< < (72/72)

Strici:
Pišem o automobilima, iako je temom započeto o elektromotorima na jedrilicama. Ali na jedrilicama se malo novoga ima  za čuti,  automobilski elektro pogon se dobrano stalno razvija, odnosno akumulatori, pa se to lako ili vrlo brzo prenosi na jedrilice.
Naravno prilagođeno, jer po meni ono blesavo mnoštvo „leptopskih baterija“ je više neo blesavo. :icon_scratch:

pelig:
Gledam ovog ljeta, za mene novost; Daska (surf) sa hidrokrilima (foil), ali na pogon elektromotora. Ne bi vjerovao da mi je neko rekao.

Strici:
Nisam takve surf daske još vidio, ali lako pretpostavio da će ih biti, odnosno da takvo što već nema.
Tako vrlo zanimljivo, rekoh mene nije iznenadilo.

Ja bih nastavio ovo gore napisano o elektro automobilima.
Naime Peter Rawlinson šef u Lucid air elektro, odnosno u tvrtki Lucid Rawlinson, a koji je "zanat ispekao" u automobili "Tesla" školi se odvojio od Tesle ponio znanje i proizvodi "Electric Lucid Air" aute, pa kako osobno kaže automobile s prijeđenih 832 kilometra po američkom standardu.
Dakle prošli tjedan je više prešao tih 832 kilometra s jednim napunjenim akumulatorima dosta više nego Teslin S model.
Kaže da akumulator ima skromnih 113kvh, učinkovitiji je od Teslinog i motor troši manje energije za isti učinak.
Tesla ne daje točne podatke o veličini akumulatora, ali neto vrijednost u modelima S i modelu X vjerojatno će biti oko 92 kilovat sata. Prema standardu EPA za SAD, Model S može prijeći gotovo 647 kilometara, što znači potrošnju energije od 142 vata sata po kilometru.

Suprotno tome, Lucid Air sa svojim ogromnim EPA dometom od 832 kilometra i baterijom kapaciteta 113 kilovata troši samo oko 136 watt sati po kilometru.
900 volti akumulatori za pogon Lucid Air automobila sigurno (?) doprinose poboljšanju dosega napunjenim akumulatorima.
Lucid će ove informacije i još više objaviti u internetskoj prezentaciji 9. rujna.
Porše Taycan naprimjer ima, a uskoro će imati Kia i Hyndai 800kwh akumulatore, a koristi se Rimčeva tehnologija.

Strici:
Šef i vlasnik "Tesla" automobila Elon Musks je zasad izgubio utrku od bivšeg suradnika Petera Rawlinsona u "Lucida Air" u dosegnutoj kilometraži jer se previše "zaigrao" tim mozgovnim čipovima pa izgubio u trci.
To zasada, nadam se dostizanju i prestizanju. Brutalni kapitalizam. A kaj se tu more.
Ali dalje o čipovima u "Ispušnom ventilu"

traktor:
U vecernjaku pisalo da je Musk svoje milijarde oplodio faktorom 2=3 u godinu dana :icon_biggrin: :icon_scratch:

Ako je kapitalizam brutalan, sto reci za komunizam :laughing7:

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version