Author Topic: Regata In memoriam Alen Bruketa, 16-17 09. 2017  (Read 5638 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo

• Guest
Regata In memoriam Alen Bruketa, 16-17 09. 2017
« on: September 17, 2017, 10:22:55 PM »
Ove godine regata u spomen na Alena Bruketu, člana kluba JK Uskok, poginulog u Domovinskom ratu, održana je na ruti Zadar, Veli Ždrelac, Sali (22 milje) u subotu, te ruta u povratku prema Zadru u nedjelju.
Nažalost pojavi se mali broj jedrilica.
Uobičajeno plovio sam na "Najdražoj" sa već standardnom ekipom.
Start je dan u 10 po jugu koje je jačalo, startamo  u krmu, perfektan tajming , na bovi smo u 0:00 , zapravo smo čak pomislili da smo "vani" ali nam i sa Gringa 2 koji su startali koji metar iza nas, potvrđuju da nismo prestupili.
Gringo 2 i WishYouWereHere dižu genakere i doslovce odlijeću, u prvom dijelu vozimo na jedro i genovu, prividni vjetar povremeno je na 20-22 a brzina anm dosiže i 10,5 čvorova, dakle preko 31 čvor vjetra.
U gornjem dijelu kanala vjetar je malo popustio , dižemo drifter i "brzom prugom" jurimo prema Jiduli.
Vjetar je opet pojačao, skidamo drifter, i ubrzo i kratimo jedro, i dalje jurnjava.
Pred Jidulom nam je pukla genova, mijenjamo je sa starom i nastavljamo, kroz Ždrelac kreće orca.
Od Ždrelca do zapadne punte Iža jugo pojačava, ali pravu snagu dobiva u kanalu imeđu Iža i Rave te posebno u zadnjem dijelu pred ciljem ispred Sali, u zadnjem dijelu prividni vjetar ne pada ispod 30čv a povremeno skaće do 35 čvorova.
Prethodno smo dosta distancirali ostatak brodova ali u zadnjem dijelu nas Žarko Juraga sa "Dušicom" - Bavaria 37 dostiže, ipak uspijevamo proći kroz cilj nekih tristotinajk metara ispred.
Nedjelja ujutro kišna, tuća , odgoda starta za pola sata , okreće na zapadnjak.
Nakon starta, opet Gringo2 i WishYouWereHere odlaze ipak su to "odlikaši" dok se ostali naganjamo.
"Dušica" iako sa malobrojnom posadom odlično vozi orcu, pogoduje im i dosta jak iako nestalan vjetar te nas prelaze, iz Ždrelca izlaze nekih stotinajk metara ispred nas dok su ostali prilično zaostali.
U posljednjoj dionici, krma od Jidule do Zadra dižemo spinaker, ima dosta vjetra i povremeno zaglisiramo i do 11 čvorova. Kako Dušica ne diže spinaker "bježimo" prema cilju.
Dva dana izvrsnog i ekspresnog jedrenja, šteta što niej bilo više učesnika.

Uvjeti jedrenja su bili takvi da nisu dozvoljavali puno fotkanja

(smanjio fotografije na 800 pixela)
« Last Edit: September 18, 2017, 02:53:04 PM by Leo »

Offline Ante_Ri

• Barba
Re: Regata In memoriam Alen Bruketa, 16-17 09. 2017
« Reply #1 on: September 18, 2017, 10:00:52 AM »
Leo hvala na slikama i izvjestaju.

Je li na kraju Gringo 2 bio prvi ili Wish...?
Na nekim slikama su prilicno blizu vas, jeste li im barem tada bili za petama ili je do zuma?
Ovo kada ih straorca.

Jeste li i ovaj put orcali za zarolanom genovom ili ste probali sa kakvom manjom/flokom?
Da li je Firstu 30 prvi krat i malo zarolana genova (ako nije bio flok) dovoljno za orcanje u tih 25-30 vjetra ili ide drugi krat, jako zarolana genova...?

Prosli vikend je bila Trka oko Krka sa 18 ucesnika, da je prognoza bila bolja bilo bi ih i vise.
Ovaj vikend je bila Kvarnerska regata sa malim brojem natjecatelja, vjerovatno do vremena, kao i na ovoj regati In memoriam...

Leo

• Guest
« Reply #2 on: September 18, 2017, 10:26:05 AM »
Gringo2 je pobijedio u oba plova, definitivno previše vjetra za W.Y.W.H., mi smo bili 3.

ovo je fotka (zapravo screen videa Šime Pitura) sa starta na 0:00, do svjetionika su bilu blizu ali brzo su odletili, ima na fB nekoliko videa sa oba broda.
Imali su brzinu negdje oko 14 čvorova..

Mi smo vozili na bijelu/dakronsku đenovu jer nam je ona veća pukla , rasparala se na gornjoj trećini.
E sad ova dakronska može se rolati samo kako je traka rola mijenjana a spoj sa konopom rola je provizoran nismo je rolali ali smo cijelu orcu odvozili na prvom kratu.
Drugi krat i cijela đenova i nije neka kombinacija .. pogotovo što je jarbol sa delta križevima, bez stražnjeg štraja, iako smo i sa prvim kratom držali "napunjen" podigać buma (gondolijeru) da smanjimo oscilaciju vrha jarbola.
Djelomično zarolanu đenovu (cca 1/3 površine) i drugi krat vozili smo lani na onoj skraćenoj Jabuci.

Inaće Dušica (Bavaria 37) je imala onu pomalo čudnu kombinaciju cijelog jedra i jako zarolane genove iz prilično banalnog razloga, svega dvočlana posada a rol jedra se zaglavio, i Žare je bio odličan kad je rekao "bi ja vraga onako brzo išao da sam mogao zarolati jedro" (šalu na stranu odlično je odvozio oba dana)

Leo

• Guest
« Reply #3 on: September 24, 2017, 11:04:46 AM »
"Najdraža" pred ciljem u Salima, subota.
Foto Luka Ivanković

Offline traktor

• Admiral
« Reply #4 on: September 24, 2017, 01:19:01 PM »
Oštija lipo idri,  a di su najdaražoj pod motori?. Nema ih?  :icon_scratch:

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #5 on: September 24, 2017, 08:22:51 PM »
Zato i jedri dobro jer nema pod motore  :sunny: To ti je ka da kocis uzbrdo sa autom  :angryfire:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)