Pocetak pocetaka

Autor Rin, Srpanj 15, 2017, 07:52:31 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Mala od portala

Slažem se sa Leom, Rin. Jedrilica od 8-9 m ne može primiti šest osoba a da svima bude ugodno. To bi još i prošlo ako planirate kratko jedrenje od jednog dana, do neke lijepe uvale na kupanjac, ali duži boravak toliko ljudi na tako malom prostoru - pogotovo ako nisu naviknuti na uvjete života na brodu - ne?e biti mogu? i to ?eš shvatiti vrlo brzo. Muž i ja imamo jedrilicu od 8,5 metara i kad smo bili svo troje na brodu (nas dvoje i k?er) + dva psa bila je strahovita gužva i manjak prostora.  Ra?unaj da je dulji život na brodu (pritom mislim na tjedan ili dva) u malom prostoru specifi?an i vrlo zahtjevan i mnogi se na njega ne mogu naviknuti. Nije rijetkost da zbog nenaviknutosti ljudi na brod i nervoze zbog života u sku?enom prostoru odmor prestane biti odmor i postane pakao zbog stalne nervoze posade i problema u komunikaciji. Znam da ovo zvu?i malo depresivno, nije mi namjera odgovoriti te od kupovine jedrilice, samo ti prikazujem realno stanje iz prve ruke.

Ako namjeravaš kupovati jedrilicu razmisli koliko ?e ljudi biti s tobom, pa ako ra?unaš na ve?u grupu onda valja gledati i ve?e brodove, od 10-11 metara (33 do 37 stopa). No to je onda i daleko skuplje i za održavanje i za vezanje. Manju jedrilicu još i možeš ugurati negdje na suhi vez (što toplo preporu?ujem ako ?eš na brodu boraviti samo par tjedana u godini, jer treba znati da vez u moru zna?i i skuplje održavanje), no ve?u od 10-12 metara je teže prevoziti na ve?e udaljenosti. Trebaju ti kojekakve dozvole i odobrenja policije za prijevoz cestom, posebna pratnja i sli?no. Takve brodove možeš zimi držati na suhom vezu neke od marina, no to je  vrlo skup "sport" (ra?unaj na iznos od nekih 2,5 do 3 tisu?e eura na godinu).

U svakom slu?aju slažem se sa Bruleom, probaj jedno ljeto iznajmiti jedrilicu na tjedan dana, povedi sa sobom društvo i vidi kako ?eš se sna?i i ti i oni i ho?e li vam se svidjeti. Pa ako se zaka?iš - što je vrlo lako mogu?e   :D - onda kreni razmišljati o nabavi jedrilice.

Izbora jedrilica od 8,9 ili 10 metara ima dosta i razli?itih tipova, no ja bih ti kao po?etniku preporu?ila neku jednostavniju, kruzer jedrilicu s dovoljno komfora na kojoj ?eš mo?i nau?iti sve o jedrenju i ono što je najbitnije, ste?i iskustvo na moru. Bit ?e tu i nevera i svakakvih situacija, ali sve je to dio nauti?kog života i ?ar jedrenja.

Evo, ja sam ti iznijelal neka vlastita iskustva u nabavi broda i prvim nauti?kim koracima. Što se ti?e tehnike jedrenja i ostalih tehni?kih savjeta, ima tu iskusnijih i pametnijih od mene. Vjerujem da ?eš od njih dobiti sve informacije.

Imaš na forumu dosta tema o nabavci brodova i tehni?kih savjeta, pa samo naprijed, pitaj a mi ?emo odgovarati kako znamo i umijemo.

Pozdrav Mala

?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Mala od portala

E i još nešto. Ako se odlu?ip na nabavu manje jedrilice koju ?eš vu?i za sobom doma, onda je mudro gledati brodove sa uvla?ivom kobilicom. To ?e ti olakšati transport a i smještaj na trailer (prikolicu za prijevoz).
?ovjek mora napraviti ono što ?ovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Rin

Citat: Mala od portala  u Srpanj 18, 2017, 11:20:01 PRIJEPODNE

E i još nešto. Ako se odlu?ip na nabavu manje jedrilice koju ?eš vu?i za sobom doma, onda je mudro gledati brodove sa uvla?ivom kobilicom. To ?e ti olakšati transport a i smještaj na trailer (prikolicu za prijevoz).

:thumbsup: :icon_thumleft:

tnx

Tiha?

Citat: Rin  u Srpanj 18, 2017, 11:11:35 PRIJEPODNE
Citat: Tiha?  u Srpanj 16, 2017, 08:51:41 POSLIJEPODNE
Da li je itko ikada jedrio na jezeru pored Varaždina (onom ispred hidrocentrale)?
to se i ja pitam, nikad nisam vidio jedrilicu gore a ni daskaše.

?udno, ?ak i na Šoderici kod Koprivnice sam vidio maleni katamaran i malenu jedrilicu. Ponekad ?ak i dasku za jedrenje.

Pred par dana sam se vratio iz škole jedrenja i jutros mi je stigla poruka da novi polaznik dobije popust, ako kaže da sam ga ja poslao. Ako odlu?iš prije kupovine jedrilice oti?i u školu, slobodno se javi.

Ako želiš vidjeti kako ti se budu?a posada ponaša na brodu, možda je bolje s njima oti?i u školu jedrenja, nego da odmah iznajmiš jedrilicu sa skiperom.
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

Strici

Treba po?i od toga da Rin nema blage veze o jedrenju, ?ini mi se i o moru, i savjeti su dobri i dobronamjerni, ali taj de?ko treba prvo nau?iti abecedu, prije nego po?ne ?itati, (stara uzre?ica, bez zore nema dana).
Ja mu savjetujem da puno ?ita, ima dobrih knjiga i videa, nau?i o mnogo?emu, ma pro?ita i neka u tintari štogod ostane, mislim da je spominjao Novalju, jer je njom vjerojatno vezan, pa malo upotrebi i glavu i prisjeti se što se tamo ?esto vremenski dešava. Ma filozofiram, ali i vizije se trebaju dobro promisliti, odnosno prou?iti.
Ali je tema dušu dala da bi se savjetovalo i diskutiralo. :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Rin

Hvala svima na savjetima i me?usobnoj diskusiji. pošto dolazi sve liže i brže zima i moje ve?eri bi se mogle pretvoriti bez daljnjega u klub književnika, pa slobodno preporu?ite knjige po u tiskanom ili elektroni?kom izdanju da se dobro pripremim. isto tako i video linkove.
Strici je upravu, nemam pojma o ni?emu prazna sam knjiga koju treba tek ispuniti.

Mala od portala

Moja preporuka:

1. "Priru?nik za jedrenje", Steve Sleigh, izdanje Znanje, 2001. (ima dosta informacija o brodu, jedrima, osnovnim tehnikama jedrenja, snalaženju na moru,...). Obzirom da je malo starije izdanje, teže se na?e ali treba biti uporan.

2. "Jedrenje: Mornarske vještine", Emil Tomaševi?, izdanje Pajet, Split, 2007.

I svakako nabaviti Peljar (kao knjigu ili online http://peljar.cvs.hr/] [url]http://peljar.cvs.hr/[/url] ). To je biblija za svakog nauti?ara. Sadrži sve podatke o uvalama, sidrištima, lukama (dubine mora, vrsta dna, upute o pristupu sidrištu, uvali ili luci, osnovnu infrastrukturu na sidrištu i ostale korisne informacije.

Tiha?

Citat: Mala od portala  u Srpanj 18, 2017, 10:56:26 POSLIJEPODNE
2. "Jedrenje: Mornarske vještine", Emil Tomaševi?, izdanje Pajet, Split, 2007.

Prošle godine sam ?itao posu?enu, a pred par tjedana sam kupio primjerak u web du?anu Knjižara Doiminovi?. Vjerojatno ih još imaju, iako je to izdanje od pred deset godina.
Bolje je biti bez ga?a na plaži, nego raditi u odijelu...

Strici

Pretpostavljam da govoriš i ?itaš Njema?ki. Ima brdo odli?nih knjiga i po?etnicima razumljivih. Ja imam neke, ne bilo kakve, mislim da su od Delitius Klasik nakladnika, sada nisam za neko vrijeme kod ku?e, pa neznam naslove, ali ima interneta, sva njihova izdanja su vrlo dobro napisana i razumljiva. Tako ?eš najbolje prona?i puk ka svojoj viziji, a usputno ovdje štošta priupitati.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Rin

Ok, hvala za literaturu, a kaj smo s jedrilicom? Ima neka na koju bi oko trebal baciti?