Author Topic: uloga zadnjeg straja  (Read 8886 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
Re: uloga zadnjeg straja
« Reply #10 on: November 08, 2008, 02:33:58 PM »
Ovo "dodatna zakrivljenost jarbola" meni konkretno se čini prilično upotrebljivom (primjenjivom) informacijom samo ne znam koji bi genijalac trebao biti da dešifriram iz ovako šturog teksta što si to točno mislio. Pritezanje sartije V1 (vanjska najdonja) cime se postize plice jedro - ne mogu to nikako povezati. Da otvorim "Trimanje ... " ili "Biti brži" pa će mi biti jasnije?
Znam da imaš puno posla oko foruma ali ... mala skica bi puno pomogla.  ;D

Offline Dario

• Admiral
« Reply #11 on: November 08, 2008, 02:44:20 PM »
problem je sto mi ne radi skener pa nemogu skicirat >:(

samo da razjasnim imanovanje sartija..imenuju se odozdola prema gore, svaka sartija do kriza sljedeceg..znaci neka jarbol ima dva kriza

vanjska najdonja je V1, uutarnja najdonja D1, izmedu 1. i 2. kriza je V2 vanjsak i D2 i na vrhu V3

sad kako mi natezemo sartije, bilo ni loicno da jarbol ide dole ali nemoze posto ima svoj eleziste u peti jarbola..zato se jarbol izvija, kao kad na stap koji je oslonjen u pod počnete pritiskat i on posto nemoze propast u zemlju s epocne izvijat

kod jarbola to zanci da kad ga mi natezemo sartija (tlacimo) on s epocne izvijat..nadam se da sad jasnije =)
« Last Edit: November 08, 2008, 03:33:27 PM by Dario »

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #12 on: November 08, 2008, 06:05:30 PM »
Jasno, sve pet!

Offline sailpower

• Timunjer
  • **
« Reply #13 on: November 08, 2008, 06:24:24 PM »
E Dario, moze jedno offtopic pitanje? Koliko si imao prilike na faxu slusati o projektiranju, stabilnosti i sl malih plovila odnosno jedrilica? Znam da su nasi faxevi brodogradnje vecinom okrenuti ovim vecima brodovima sto je i logicno, al opet jel se dotaknete malo i ovih manjih...
Live to sail. Sail to live.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #14 on: November 08, 2008, 06:30:10 PM »
plovnost i satbilitete ti ej jednaka za velike i male brodove, jedino za podmornice i jedrilice drugacije radi drugacijeg tezista

mi smo mogli izabrat na pocetku 3. godine veliku ili malu brodogradnju (neki predmeti, slusas o satkloplastici itd.) ali opet proracun naprezanja i osatlog je slican,  samo ti ovisi o materijalu koji koristis i prema njemu dimezioniras elemente broda/barke

ako te sat zanima slobodno otvori temu u opcenito da tu ne offtopicarimo

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #15 on: November 09, 2008, 07:59:50 PM »
Koje su vanjske a koje unutarnje?

Offline Dario

• Admiral
« Reply #16 on: November 10, 2008, 01:06:56 AM »
kako mislis? vanjske su one prema brodu boka (skoro vertikalne sto prolaze kroz kraj kriza) a unutarnje su one sta idu iz iste baze ali prema bazi križa (pod kutem)

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #17 on: November 10, 2008, 10:12:08 AM »
Pitam zato jer imam par koji ide:
paluba-prvi kriz-jarbol (ispod drugog kriza) i drugi par koji ide:
paluba-prvi kriz-drugi kriz-vrh jarbola

... pa ih ja zovem donje i gornje. Stvar terminologije je bitna da znamo o cemu pricamo.
Tnx

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #18 on: November 10, 2008, 11:25:46 AM »
nepotrebno citiranje
I kod mene je tako. Plus još male sartige od palube do baze donjeg križa, ispred i iza jarbola, dakle po dve sa svake strane
« Last Edit: November 10, 2008, 11:49:04 AM by denister »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN