Author Topic: Grčki pomorci  (Read 6620 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Maestral

• Noštromo
Grčki pomorci
« on: February 17, 2019, 01:24:24 PM »
Grčki pomorci oduvijek su bili među najboljima na svijetu, i to više od 3000 godina. Egejsko more nije od šale, kada zapuše maltemi a to je jako često. Naši pomorci (Jadrolinija) u takvim uvijetima ne bi nikada radili to, što rade Grci bezbroj puta - za njih skoro i ne postoji ružno more a ni uvijeti, u kojima se ne bi moglo ploviti.

Offline hidrotherapy

• Global Moderator
  • Komodor
Re: Grčki pomorci
« Reply #1 on: February 17, 2019, 07:06:28 PM »
Nemoj tako, ipak smo mi "pomorska nacija".
Tako se barem busamo u prsa, a glavna uzrečica vezano za more je: hvali more, drž' se kraja.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: February 17, 2019, 08:48:19 PM »

Dovoljno ste pohvalili Grkljane, ja se pridružujem, iako ne znam ni sam zašto im nisam baš sklon.
A ovaj manevar, odnosno muvanje po luci sam odavno pogledao i nisam tada i sada promijenio mišljenje. Koliko god da su sposobni, ali pametan kapetan, i to još trajekta to ne smije raditi. Zabadava njegova sposobnost, ali tako ne nikako.
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #3 on: February 17, 2019, 09:34:06 PM »
Nekada davno navigao sam izmedju Ravene, Venecije i Grckih otoka sa RO-RO brodom o 1000T i mogu reci da njihovi kapetani su  klasa ali ima i onih drugih . Tip je znao za jednu paletu salame iskrcati doslovno na plazu , nikada nije odbio uci u porat i iskrcati ili ukrcati teret vrijeme nije bilo razlog.  Jednom smo iz Rodosa izasli treso a na vezanim putnickim brodovima bila je Panika Generale. Jedino nikada ne znas kada ce ti se iskrcati sa broda i ostavit brod negdje u luci. Sa jednom budalom u Korintskom prolazu, izgubio je brzinu pa smo se odbijali od strana kanala a njega i pilota uhvatila panika. Jednom u Nigeriji kompletna posada mi je napustila brod , htio je i komandant ali sam ga zadrzao dok ne dodje drugi. Licno ih ne volim zbog karaktera ali sto se moze moralo se navigati i zaradjivati htio ja to ili ne.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #4 on: February 17, 2019, 09:37:07 PM »
Jesu pomalo ludi, ali treba im priznati da znaju svoj posao.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #5 on: February 17, 2019, 09:46:59 PM »
Ma radi se o ljudima, a ne vrećama kumpira. I onaj od Koste Konkordije je bio navodno sposoban.
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline more

• Admiral flote
« Reply #6 on: February 17, 2019, 10:24:28 PM »
Interesantna tema.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: February 18, 2019, 12:12:45 PM »

Sposobnih ima jako mnogo, u svemu i svačemu. Ovdje spomenuto i pohvaljeno "Grčkih pomoraca".
Međutim biti sposoban i ne znači biti i mudar ili pametan.
Konkretno onako velikim brodom kod onakvog vremena uploviti u onako malu luku, naseljeno mjesto, more i valovi s mora, punu brodova onaj vojni brod krmom u ravnini pristana, pa i sidro, navodno je zapelo i povuklo drugo, to jest lanac nekog tamo broda, pa nedovoljno jaki krmeni privezni konopi, pa što bi se tu trebalo hvaliti. Meni je više za se naježiti, jer vidim dalje nego samo pomoračke sposobnosti tog kapetana i eventualno posade.
A što bi bilo da je nešto krenulo po krivom? Ne trebam nabrajati što, ne treba ni imati mnogo mašte, a jedno krivo bi povuklo drugo i možete li si zamisliti, onako veliki brod u maloj luci ogromno visokog nadgrađa, po tom vjetru i moru, što bi se desilo..
Zato se baš u tom primjeru ne trebaju hvaliti sposobnosti komande broda.
Drugo bi bilo da je kapetan svoje znanje upotrijebio da bi brod i luku spasio od katastrofe, e onda za svaku hvalu, a ovako nepromišljenom odlukom dovesti luku i brod u opasnost, to je za svaku osudu.

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #8 on: February 19, 2019, 09:45:19 PM »
Uvažavam tvoje razmišljanje, ali u Grčkoj otoci nisu kao kod nas svakih par milja pa nema problema malo počekati da prođe ono najgore. Njihovi su otoci desecima milja pa i više između sebe (barem najveći i najposjećeniji) i brod dolazi jednom dnevno a maltemi puše svaki dan ljeti i diže velike valove. Znači treba ploviti i stići prije svega radi turista (oni ne mogu čekati danima da se smiri more), zato i jesu njihove pomorske vještine, filozofija i navike poprilično drugačije od naših, pa mi to zvali neodgovornost, vreću krumpira ili ...
Evo još tipičnog primjera njihove svokodnevnice:

« Last Edit: February 19, 2019, 11:37:17 PM by Maestral »