Author Topic: Samogradnja  (Read 29144 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Re: Samogradnja
« Reply #20 on: December 26, 2012, 01:12:45 PM »
Imao sam prilike razgovarati s Nenadom Vlahovićem. Čovjek kaže, da prije nego je počeo raditi brod, nije nikada niti jednu dasku prepilio. S druge strane, čovjek je tehničke struke i čitanje nacrta za njega ne predstavlja problem. Rezultat, a vidio sam i dobro pregledao njegov brod, je izvrstan, vrlo uredan rad, a brod izgleda baš kao u nacrtu (što kod mnogih samogradnji nije slučaj, već u prirodi sagrađen brod djeluje puno ružnije od skice u nacrtu). Ali, čovjek se posvetio tome, u početku radio polako i jako pažljivo, a kasnije se izvještio pa je posao išao brže. Uz to je i smislio način kako financirati gradnju (držao je školu plesa) i stvar se odvila do kraja iako ne bez osobnih žrtava (raspala mu se dugogodišnja veza, ali ne za vrijeme gradnje, već za vrijeme plovidbe oko svijeta).

Offline Mala od portala

• Administrator
  • Barba
  • Riječi lete, zapisano ostaje
« Reply #21 on: December 26, 2012, 01:23:47 PM »

Estan, kad si već spomenuo Nenada Vlahovića, upravo sam prije nekoliko dana, motivirana ovom raspravom o samogradnji, kontaktirala Vlahovića i zamolila ga da za portal ispriča svoja iskustva sa samogradnjom. Prihvatio je poziv, naći ćemo se odmah iza Nove godine i negdje krajem sljedećega tjedna imat ćemo priču o iskustvima gradnje vlastitoga broda iz usta Nenada Vlahovića.  :hello2:

Složit ćete se, on stvarno ima što za ispričati.

Čovjek mora napraviti ono što čovjek mora napraviti.  Žena mora napraviti ono što on ne može. (Rhonda Hansome)

Offline Gec

• Noštromo
« Reply #22 on: December 26, 2012, 02:31:47 PM »

Estan, kad si već spomenuo Nenada Vlahovića, upravo sam prije nekoliko dana, motivirana ovom raspravom o samogradnji, kontaktirala Vlahovića i zamolila ga da za portal ispriča svoja iskustva sa samogradnjom. Prihvatio je poziv, naći ćemo se odmah iza Nove godine i negdje krajem sljedećega tjedna imat ćemo priču o iskustvima gradnje vlastitoga broda iz usta Nenada Vlahovića.  :hello2:

E Mala, svaka ti čast, to se zove žemska inicijativa :hello2: dovuci čovjeka ovamo, on stvarno ima što za reći. Baš sam neki dan imao žestoku diskusiju o gradnji tog njegovog broda sa bratom koji je filozofirao da je tip bio nevješt graditelj i da je zato toliko dugo gradio. Moj je stav da si najveći neznalica ako imaš volje i želje za kratko vrijeme češ postati pravi expert za gradnju. Motiv čuda radi.
na bovi

Offline spich

• Barba
« Reply #23 on: December 27, 2012, 02:28:32 PM »

E Mala, svaka ti čast, to se zove žemska inicijativa :hello2: dovuci čovjeka ovamo, on stvarno ima što za reći. Baš sam neki dan imao žestoku diskusiju o gradnji tog njegovog broda sa bratom koji je filozofirao da je tip bio nevješt graditelj i da je zato toliko dugo gradio. Moj je stav da si najveći neznalica ako imaš volje i želje za kratko vrijeme češ postati pravi expert za gradnju. Motiv čuda radi.

:icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #24 on: December 28, 2012, 12:24:36 AM »
Ne treba zaboraviti, da valja ishodovati i atest,a koliko sam pratio samograditelje i550  :icon_salut:  :icon_thumright: proceduru valja započeti prije same gradnje...
T

Offline more

• Admiral flote
« Reply #25 on: December 28, 2012, 12:24:11 PM »
Kada sam ja gradio moju Costabellu (tip Hombre, LOA 7,65), Hrvatski registar je tražio punovažni projekt a kapetanija je tražila certifikat tog registra da bi mi mogla izdati plovidbenu dozvolu. Da nisam imao taj projekt, morao bi brodicu podvrći testiranju (bacanje u vodu s neke određene visine + ostale provjere performansi). I ako bi rezultati bili prihvatljivi, tek onda bi mi Registar izdao certifikat. Naravno, Registar bi i pratio pojedine zahvate gradnje.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #26 on: December 29, 2012, 11:49:24 PM »
,,Hrvatski registar je tražio punovažni projekt a kapetanija je tražila certifikat tog registra da bi mi mogla izdati plovidbenu dozvolu...,,
 :toothy9: bio nazočan kada je komisija ispitivala ,,nešto,, na jedra...10mjesec; čovjek je bordiživao u lučici ,,Delfin,, na kraju ga je (vjerojatno) morao kapelat i izravnat;neka 4 lika su nešto gledala i pisala...mjesec dana nakon,tu sam barku vidio na sajmu u Puli-simpatična plastična tvorevina od cca 4m s jedrilem...svejedno,ja to nebi!-ali atestiranje je očito prošla,pa je plovna! :laughing1:
T

Offline spich

• Barba
« Reply #27 on: December 30, 2012, 12:51:52 AM »
,,Hrvatski registar je tražio punovažni projekt a kapetanija je tražila certifikat tog registra da bi mi mogla izdati plovidbenu dozvolu...,,
 :toothy9: bio nazočan kada je komisija ispitivala ,,nešto,, na jedra...10mjesec; čovjek je bordiživao u lučici ,,Delfin,, na kraju ga je (vjerojatno) morao kapelat i izravnat;neka 4 lika su nešto gledala i pisala...mjesec dana nakon,tu sam barku vidio na sajmu u Puli-simpatična plastična tvorevina od cca 4m s jedrilem...svejedno,ja to nebi!-ali atestiranje je očito prošla,pa je plovna! :laughing1:

ako je za prodaju, mora imati svakakve certifikate, čak su prošle godine smislili C certifikat ... ne nisam zaboravio E kao CE, nego je...i C certifikat kojeg moraš imati ako želiš graditi brodove u hrvatskoj za hrvatske kupce. Za van ti je potreban svjetski CE. Za prodaju stranih proizvoda u Hrvatskoj je potreban CE. ali ako mi gradimo za nas ... C kao ...

Samogradnja ne treba ništa od toga, smo dimenzije i skicu glavnog rebra, pa ti objasni u lučkoj kapetaniji da nemaš glavno rebro na jedrilici kao na pasari.