Author Topic: Unutarni motor na rabljenoj jedrilici?  (Read 13860 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pelig

• Barba
Unutarni motor na rabljenoj jedrilici?
« on: September 15, 2015, 08:44:28 AM »
Ono što bi mene zanimalo, kad kupujem rabljenu jedrilicu, kako vrednovati ugrađeni motor? Što gledati? Koliko se čovjek može pouzdati u indikator radnih sati? Usporedba firmi i sl.
« Last Edit: September 15, 2015, 08:46:19 AM by pelig »

Offline pija mali

• Chief
Re: Unutarni motor na rabljenoj jedrilici?
« Reply #1 on: September 15, 2015, 09:32:17 AM »
 Prvo ga pogledaš , onako šeretski , dakle vizualni dojam (slika vlasnika) , uglavnom vidiš kako je održavan i s koliko pažnje, zatim pogledaš njegovu okolinu i vidiš koliko "nereda"radi oko sebe dali ima uulja u kaniželi. Vizualno snimiš stanje priključnih cijevi i el. vodiča. Zatim ga pomiluj i izvuci šipku kontrole nivoa ulja i vidi boju (mora bit uredno "crna" ili smeđa ako je neposredno mijenjano . pod prstima pogledaj probaj da li ima mikro špene u ulju (da nisu ležajevi prošli). zatim provjeri ispod čepa ulja da nema "emulzije" taloga sive boje koji indicira vodu u ulju. tada ga probaj upalit, vidi kako vergla, veselo - lijeno i koliko mu treba da upali (starta)  na ispuhu kakav dim proizvodi ( ispočetka može crno zadimit malo ) plavičasti dim znak da troši ulje . E sada zvučni dojam da li trese (postamenti dotrajali) škripi (remeni laški) kucka (podizači ventila i ventili). grebanja ne smije bit (ma ne treba sad kajdanka da zapisuješ) . prisloni na minimumu dlan na ispuh na minimumu (ako ga možeš dohvatit) i vidi da li ima gareži ulja i kakvo je zaprljanje ujedno ako osjetiš podtlak na dlanu može bit da je ventil izgoren ili blatan.Zatim na motoru zkini čep od ulja i vidi da ne baca jako konpresiju , to isto vidiš na odušniku (iberlaufu)., pogledaj kako baca vodu (hlađenje) na minimumu. ako ti se do sad čini nekako ok probaj kopču (tu uglavnom čuješ i po zvuku vidiš da nema sumnjivih zvukova , vizualno jedino vidiš da li spojka "baca". onda saslušaš priču vlasnika i ako procijeniš iskrenost vidi br. sati
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline Friga

• Timunjer
  • **
« Reply #2 on: September 15, 2015, 09:46:18 AM »
i ako možeš, provezite se bar 2 sata i vidite da li pada tlak ulja.
Van de Stadt Jupiter

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #3 on: September 15, 2015, 09:58:53 AM »
Radni sati motora su relativni!!!!
Pogledaj kakve su santine ispod motora, stanje ventila usisa mora, i probaj dok motor radi i vezan je ubaciti kopcu naprijed sa punim gasom i dali baca crni dim na ispuh i da nema vibracija. Uglavno od pija mali savjet je dobar, mozda da uzmes nekoga sa iskustvom sa sobom jer on gleda drugim ocima nego ti. Kupuj ocima a ne srcem i napravi si dobar ugovor o kupnji da si ipak zasticen.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline pija mali

• Chief
« Reply #4 on: September 15, 2015, 10:11:40 AM »
 Iz iskustva kupnja po "drugoj ruci" ne može se baš oslonit na zaštitu ugovorom , čast Damire, ni vlasnik ne može jamčiti kad će nešto vrisnut, možda od kakve prevare , uglavnom se svodi na "viđeno kupljeno" a poslije je sve u moralu i obrazu prodavca,. htio bi još samo dodati da kad se odlučiš kupit , barku- motor, čim prije treba servis da znaš da je bar to 100% (ulja, filteri, remeni). zatim vjerovat da će te poslužit bar jednu sezonu gdje će se pokazat eventualne manjkavosti , no ipak mislim da je većina tih motora u našim uvjetima"nepoderiva"
Živim danas jer sutra nije izvjesno

Offline estan

• Admiral
« Reply #5 on: June 30, 2017, 09:38:27 PM »
Tema je stara, ali mislim da bi vrijedilo napomenuti, kako je osim stanja motora, jako važna pri kupnji i njegova tržišna vrijednost. Tako npr, neki Albin od 10 ks može biti u savršenom sanju, ali njegova tržišna vrijednost je vrlo niska i ne može puno uticati na ukupnu vrijednost broda, tj, treba cijenu tretirati gotovo kao i da njema motor.

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #6 on: June 30, 2017, 10:01:57 PM »
. . . . i napravi si dobar ugovor o kupnji da si ipak zasticen.
Dragi moj Damire,
napraviti dobar ugovor je svakako bolje nego ga ne napraviti, ali da si time zaštićen - to se samo možeš nadati.   :'(  :sad1: :pain10:
Pogledaj koliko ovdje traju sudski sporovi pa zaključi koliko ti realno vrijedi i najbolji ugovor.   :BangHead:

Paagus

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #7 on: June 30, 2017, 10:24:18 PM »
Moras kod kupnje imati malo puno srece :sunny: Pokusas na najbolji moguci nacin zastititi sebe i svoj novac koji ulazes u nesto sto bi ti trebalo donesti radost i srecu a ono di donese samo probleme. :toothy4:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #8 on: July 01, 2017, 11:50:43 AM »
Damire rabljene stvari kupuju vidjeno-kupljeno,nema tu garancije,klauzula ugovora.Meni je exsplodirao motor na motornjaku 3sata nakon preuzimanja 480 ks i bija sa austrijancima2 godine na sudu.a novo