Author Topic: Windsurf orca  (Read 8970 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Surfer

• Mali od palube
  • *
Re: Windsurf orca
« Reply #10 on: March 13, 2009, 12:33:44 PM »
Dečki moram reći surfam već dugo i nije mi uopće bitno pod kojim kutem u orcu surfam. Dok matoi ovdje nije postavio to pitanje nisam o tome niti razmišljao. U rekreativnom windsurfingu se obično jedri okomito na vjetar i kad se jedri za svoj gušt ne obilaze se bove niti je bitno stići o neku točku. Zato je meni bitnija brzina jer ona daje adrenalin i gušt jedrenja na dasci dok me za kut orce baš i nije previše briga. Naravno ono što sam već rekao u prethodnom postu na nekim daskama se jedri bolje u orcu na nekim slabije ali dovoljno dobro da bi se stiglo natrag u točku iz koje smo krenuli, pa makar trebalo više puta okretat.

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #11 on: March 13, 2009, 12:57:33 PM »
nije mi uopće bitno pod kojim kutem u orcu surfam

Pa da, to je pristup koji prevladava kod ljudi koji su se zarazili i uspješno savladali tehniku kratkih dasaka. Uživaju u brzini i zato ih vidiš kako stalno jurcaju gore dole po istoj kratkoj ruti s vjetrom u bok, ili ako su otišli još dalje u savladavanju tehnike onda u blizini polazišta izvode front loopove i slične ludorije na valovima.

Ali jedan dio ljudi voli i napraviti npr. đir oko nekog otoka, a tu je onda bitno i kakvu orcu možeš ostvariti, i koliki raspon vjetra i valova možeš pokriti s opremom s kojom izađeš. Mog brata, koji je dosta bolji od mene, obično više brine pad vjetra nego prejaki vjetar ali to je druga tema... Prošlog ljeta je obišao Zlarin, Prvić i Tijat, ja sam do sada samo Prvić, pred mnogo godina. Izmjenjalo mi se od bonace, do nevere s kišom i nekog srednjeg vjetra. Tada još nisam kužio ni vodeni start i bio sam bez trapeza tako da sam po povratku bio mrtav, ali osjećaj je bio sjajan.

Imam dojam da su se u zadnjih par godina i proizvođači dasaka malo orjentirali na taj pristup, s longboard revivalom. Valjda zato što se tržište ovih sportivo speed manijaka zasitilo, pa sad opet gledaju kako da privuku interes prosjećnog "škembića"....

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #12 on: March 13, 2009, 02:22:40 PM »
Zanimljivo da ste i Surfer i matoi iznijeli u biti dva aspekta jedrenja na dasci. Isprobao oba i slažem se da je "jurcanje" pogotovo po dobrom jugu, a u Zadru kod Porthosa je izuzetno dobra vala u kojoj se i val potencira super. Ali isto tako se slažem matoi-evom postavkom u vezi orce. Počeo sam jedriti na dasci 1975, home made DASKA, dakron jedro (rigorozno trokut) kardanski zglob (ne guma) drvena peraja i perajica. Protuklizna površina boja i pijesak zatim napredak boja i šečer. S takvom daskom je bilo mučenje po onome što je raj za "jurilice", e da naravno: trapez a što je to?. S takovom daskom je bilo ugodnije ići do nekog cilja, a to su meni u Zadru bili đir oko Ošljaka i Školjića, ili do Malog Ždrelca ili do Ugljana ili do Zatona. Sorry za duži uvod ali u svrhu podrške onoj tvrdnji kako mi je kut orce bio i te kako važan. A kako sam po prirodi ziheraš onda sam uvjek nastojao da mi ruta podrazumjeva odlazak u vjetar a povratak u krmu ili još bolje mezonavu. Jer orcivati par sati držeći bum u rukama koje skoro pane osjećaš nije maksimum a pogotovo ako te maestral prevari (onda nije bilo stibrinog članka) i ugasi se prije a ostane mareta.
Leo