Brodska oprema i sustavi > Brodski dizajn i samogradnja

i550 #470

(1/29) > >>

mirjo:
Evo nakon predstavljanja, da otkrijem i pravi razloig dolaska na forum.

Nakon cca mjesec dana informiranja, između ostalog i na NP forumu, kupio sam nacrte za gradnju i550.
Ne treba puno spominjati koliko me sve skupa oduševilo, kao i nekloliko mojih frendova koji su zagrizli.

Nismo baš za sada daleko dogurali, tražimo adekvatan prostor i stavljamo na papir troškovnik, pregovaramo o cijeni materijala i opreme, a moramo i nagovoriti još nekolicinu da se uključe za bar 3 broda...

Na netu ima dosta toga i zbilja ne nedostaje pravih informacija iz prve ruke,ali ipak mi se čini da je ovaj forum nezaobilazno mjesto za milijardu pitanja koja ću imati.

Ono što me privuklo je činjenica da sami gradimo brod, da ih ima još u HR, a kao brod za jedrenje je prva liga.

Sama gradnja se ne čini problem, ima nas u ekipi jedriličara, stolara, bivših brodograditelja,riggera...

Najviše pitanja se nameće oko izvedbe pojedinih segmenata, odnosno uklapanja u pravila klase/box rulea.
Postoji li uopće OZBILJNA namjera da se jedri kao klasa za sebe, i što to povlači za sobom?
Konkretno, jedan ili dva timuna, kabina/bez kabine, jarbol kroz kuvertu ili na kabini, jedan ili dva križa...?

PS Početkom mjeseca sam vidio jednog u Baški, mislim da je to prvi (orjen_ri ?), sa naljepnicama sponzora na krmenom kvartiru, prva liga izgleda uživo,
sve pohvale za trud i konačan rezultat

morskavila:
 anim19

dobro nam dosao (na NP mozemo svi biti na ti?!)
vidio si MORSKU VILU (Udruga Morska vila ima i550 Morska vila! a to su ti zapravo Ante i Ante iliti na NP Ante Ri i Barba)
Orjen ima i550 koji se zove Nemirna i on je isto clan udruge Morska vila
a ona lijepa Zveltica koja mijenja boje je barka nasih prijatelja Grobnicana

"Postoji li uopće OZBILJNA namjera da se jedri kao klasa za sebe", (nema neki smajlic kako te tucem po guzi pa evo ti onda jedan ozbiljni DA)

"i što to povlači za sobom?" - kava u Rijeci sa Antom, Antom, Orjenom.........?

sorry, nisam jos citala tvoje predstavljanje - odakle si?

veliki pozzz
slp

morskavila:
aaaaaaaaaa zadar
ante i ja smo cesto u zadru pa moze kavica i u uskoku

imamo i ekipicu s molata (mi smo molat, oni su brgulje) koja gradi i550 u zagrebu

vidim ja, bit ce tu jedrenja i u zadarskom arhipelagu :))))

:sail:

Ante_Ri:
Bok!

Koja god informacija ti treba ili sto ti je nejasno pitaj.
Skini building guide pa ga procitaj pa pitaj sto ti ne "sjedne".

Odgovori na tvoja pitanja:

Mi imamo jarbole sa 2 kriza buduci da se genaker dize na vrh jarbola. Neki amer ima karbonski jarbol sa jednim krizem pa je pisao da mu se po umjerenom vjetru dosta savija jarbol pod genakerom. Mislim da je kasnije ugradio jos par krizeva. U Australiji TTB ima aluminijski jarbol isto sa dva kriza prvenstveno radi genakera na vrhu.

Jarbol na kabini je jednostavniji za dizanje i spustanje.

O brodu potpuno bez kabine mi nismo ni razmisljali, dakle o onome koji ima skroz ravnu kovertu. Ovako je kabina barem valobran pa spremiste pa sve sto treba.
Sva 3 broda na Kvarneru imaju kabinu ali onu kracu odnosno duzi kokpit.
Da idem ponovno graditi barku napravio bih istu kabinu ali bih isao na onu varijantu sa jos sirim kokpitom, dakle uzim bokovima.

Po pravilima klase mozes napraviti 2 timuna, o tome sam odlucujes.

Samnom si pricao u Baski, Orjenov i550 nema toliko naljepnica.
Taj i550 sa naljepnicama je cetvrti porinut kod nas.
Prvi je crne boje koji plovi negdje kod Vodica, vlasnik i graditelj mu je Sasa_V koji je tu na forumu. Ne znam je li plovio ovo ljeto.
Druga u more je isla Zveltica, pa NeMirna pa Morska vila.

mirjo:

--- Quote from: morskavila on August 27, 2012, 10:04:51 AM ---aaaaaaaaaa zadar
ante i ja smo cesto u zadru pa moze kavica i u uskoku

--- End quote ---

može kava, dapače, uživo bi vas tek izbombardira sa pitanjima
kad ste u ovim krajevima 091 1906 004

što se tiče izvedbe detalja oko izvedbe opreme i jedrilja, pitam zato jer je moguće da se pojave značajne razlike u brzini brodova, pa onda to može potegniti razne rasprave, polemike i optužbe itd...
ameri rade svašta, i čini mi se da dobar dio njihovih brodova izlazi iz zadanih okvira
brod bez kabine nije u klasi, ali bi mogao uskoro biti, a neki imaju i pomični baštun

jedan frend u vrsaru u kontaktu je sa nekima zainteresiranima iz pule i istre, i njihova je ideja da se skupi ekipa za 10-tak brodova i da se to da radit nekoj firmi da bi svi bili isti, uključujući i opremu, i u načelu sam protiv toga da mi neko drugi napravi brod, međutim dobro bi bilo znati neke osnovne smjernice da bi se eventualne razlike svele na minimum

mislim da ću iz tog razloga ići vašim načinom, onako "školski"

jeste li svi registrirali brodove?
ja bi gradija samo za sportske svrhe, jer brod za đitu imam, zna li itko treba li i u tom slučaju prijavljivati samogradnju?

uff, dosta pitanja , iden malo i raditi

hvala i LP

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version