Brodska oprema i sustavi > Software

Besplatan navigacijski softwer Sea Clear

(1/8) > >>

slaven:
Kako nemam svoj brod, već čarteriram, volim imati svoju navigaciju. Naarvno za taj tjedan ili dva godišnje ne da mi se kupovati skupe plotere i karte, već sam mislio upogoniti svoj laptop.

Za sada sam pronašao, na forumu već spomenuti, Sea Clear http://www.sping.com/seaclear/index.htm, besplatan program za navigaciju morem.

Naravno, besplatne karte nisam našao, ali kako imam svoje male karte uredno kupljene, počeo sam skenirane verzije kalibrirati, što je mukotrpan posao. Zanimljivo je da HHI svoje elektronske nautičke karte prodaje preko Jepsena, a od HHI-a ih nije moguće naručiti.

Program podržava uvoz kalibriranih rasterskih mapa iz raznih formata uključujući i OZI Explorer, a priča se  :) da postoje TOPO karte HR baš tako kalibrirane, i da su te karte u 1:25000 mjerilu, a znamo da su nautičke u 1:100000.

Ako netko zna za bolje rješenje,ili ima iskustva s raznim formatima rasterskih mapa i kalibracijom, neka pomaže!

Na primjer, još uvijek nisam našao pouzdan podatak o projekciji i datumu nautičkih karata. ...

Nogicom:
Bok...
Projekcija i datum HHI malih karti? Mercator projekcija, a datum je Bessel 1841...s karte... :)
Prije par godina sam gledao taj Seaclear ali mi nije bio nesto. Zasto ne OZIexplorer, ako ga mozes spojiti na GPS? OZI BSB karata ima, mozda ne najnovijih.

grancipor:

--- Quote from: slaven on April 02, 2010, 03:08:22 PM ---Kako nemam svoj brod, već čarteriram, volim imati svoju navigaciju. Naarvno za taj tjedan ili dva godišnje ne da mi se kupovati skupe plotere i karte, već sam mislio upogoniti svoj laptop.
Program podržava uvoz kalibriranih rasterskih mapa iz raznih formata uključujući i OZI Explorer, a priča se  :) da postoje TOPO karte HR baš tako kalibrirane, i da su te karte u 1:25000 mjerilu, a znamo da su nautičke u 1:100000.

Ako netko zna za bolje rješenje,ili ima iskustva s raznim formatima rasterskih mapa i kalibracijom, neka pomaže!

--- End quote ---
Imam male karte osim broja 11 i 12 već kalibrirane za Sea Clear. Javi mi koje te područje zanima i mogu ti poslati e-mailom. format je: WCI

Nogicom:
Seaclar je valjda OK. Malo su mi meniji konfuzni... Stvar je i na sto se naucis.
Ja nasao prije par godina working OZI 3.80.2 za skinuti na stranici nekog stranog nauticara, vise se ne sjecam. Mozda zato sto je stara verzija - od 2000 god. Prednost je sto tako star radi bas na svemu... Ako neko...
Kalibrirat kartu (BMP scan npr.) je jednostavno rijeseno i brzo. Treba upisat barem tri tocke s poznatom pozicijom. Ako je scan kvalitetan biti ce i rezultat. Kreira dodatni MAP file s podacima o kalibraciji, a scan ostaje u svom formatu.

grancipor:
Nije neposredno vezano uz SC ali možda nekoga može znimati site na kojem je kalkulator koji izračunava magnetsku deklinaciju.
Primjenjivo za starije karte.
http://www.ngdc.noaa.gov/geomagmodels/struts/calcDeclination

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version