Brodska oprema i sustavi > Brodski dizajn i samogradnja

Jedrilica po mjeri Hrvatskog covjeka

(1/78) > >>

Dario:
Na ideju clana "grafit", otvaram temu o idealnom brodu svakog od Vas

svatko moze iznijeti neke podatke i obrazlozenje, mislim da bi tema mogla biti jako interesantna, a tko zna, mozda se nesto kasnije iz toga i izrodi  happy0034

advmatic:
...moji kriterijumi bi bili:

1. 7 dana rekrativnog jedrenja u komadu;
2. za 3 do 6 članova posade različitog jedriličarskog iskustva;
3. malo komfora (ipak sam ja malo stariji);
4. best buy, da ipak ne bude deranje cijenom...

Ima li neko ideju koja bi jedrilica bila optimalna (može i second hand, naravno)... fkuu

jazavac:
Ovako na prvu loptu... confuse0006 za neke obiteljske i rekreativne brodove bez ozbiljnijih regatnih ambicija

LOA 7-10m
širine 2,7-3,1m
(problemi veza i pristupačni troškovi nabave i održavanja)
nešto pliće kobilice radi lakšeg zavlačenja u pliće dijelove, recimo gaza barke do 120-140 cm...ili u narudžbi birati nekoliko varijanti kolombe...120, 160,200cm...) ili podizna za manje barke (zašto ne i veće?)
prostrane palube i kokpita za ljeto jer se zimi ionako većinom ne jedri a još manje živi na brodu
stajaća visina u salonu sa najosnovnijom mogućnosti pripreme hrane, ne preširoke kabine na dijelu iznad palube
bar 4 kreveta ili 2+1'bračni' za obiteljske varijante
wc i tuš u posebnom odjeljku gdje se može sušiti mokra odijela (naravno u 7m malo teško...)
široka otvorena (moderna)  krma (treba li obrazloženje? Panula, ribolov, kupanje, mjesta na večer oko stola...)
Al jarbol i dakron jedra (povoljni omjer cijene i trajnosti)
raspored opreme po palubi (i sam dizajn broda) koja omogućava jednostavno i sigurno jedrenje  manje iskusnoj ili brojčano ograničenoj posadi i po jačem vjetru
mogućnost ugradnje i unutrašnjeg motora
Hladnjak, fotonaponski paneli
mogućnost kupnje u raznim fazama kompletiranosti broda
cijena koja bitno ne premašuje cijenu jednog do dva obiteljska automobila niže klase (naravno da se cijenas osjetno mijenja od 7-10 m ) što znači da bi država svojim zakonima trebala omogućiti da se ti brodovi u startu od nabave materijala i opreme do registracije ne opterećuje davanjima i haračima ali tu sam već zakoračio u svijet bajki pa ću prestat s**t.
još samo ovo...rekoh na početku bez regatnih ambicija, ali da se recimo uspije napraviti neki monotip narodnog obiteljskog broda, regatavanje njima u istoj klasi 'bačvi' bio bi podjednak gušt u kontekstu rekreativnioh ili obiteljskih posada uz druženje i zabavu  party3 kao recimo utrke peglica, buba , fića  anim64
 :-X

advmatic:
..divan opis... happy0034  . svakako roll geona, možda i gl.jedro...untrašnji motor svakako...duljina oko 27 ft .. happy0034... može li još i model i cijena sličnih, postojećih, ako ne tražim too much ? anim32

dag:

--- Quote from: advmatic on March 15, 2010, 01:24:41 AM ---može li još i model i cijena sličnih, postojećih, ...

--- End quote ---
Ja sam ovu temu shvatio kao mastanje o hipotetetskom idealnom brodu, a ne kao nabrajanje postojecih modela.
Google je tvoj prijatelj, stisni gumb na tastaturi.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version