Škola jedrenja za neznalice > Ponašanje u neverama

Cudna nevera Hvar 21.07 2016

(1/5) > >>

dmeter:
Otok Marinkovac i otok Planikovac
noć 21.07
Hvarska luka naravno puna,sidrim pod jakom maestralu između Marinkovca i Planikovca.
Naravno znam za jaku struju,ali oko mene je bilo oko 60 brodova.
Sve sam po PS. obavija ukopa sidro,zaronija i pregleda itd.
Žena i posada bi više na Planikovac i vezali se na obalu ali svih sam ih odjebao,jer znam da burin koji će doči s noći zna biti neugodan.
Okrenija slab burin a ja sam na sidru za maestral ali znam da je jako sidro nisam reagirao(greška)jer mi se nije dalo,ponoč dolazi francuz i sidri se prema buri,sve u redu natira me je da u pola noći dižem sidro i bacim ga ponovno prema buri.sričom mjesećina je sad je oko nas 100 brodova.taman sam bacija sidro kad jaki reful bure mi oće iščupat bimini,skupim bimini i počinje šou,na Planikovcu super jahte u super jedrilice (20-40 metara)prooralo im sidro čuju se panični glasovi zazivanje upomoć uglavnom svi pometeni u jednu gomilu,zapetljani lanci,sudari ta ogromna jedrilica sa posadom na sikama kolumbom,nakon 1 ure se bez večih oštečenja su se iskoprcali. ostalo na sidru samo 5-6 brodova koje nisu drugi natirali na bijeg.Ja  sam inaće bija spustija lanca oko 50 metara tako da sam sad ja francuzima došao na 5 metra namjerno nek se sad oni seru u gaće sad sam ja njima preko njihovog lanca.Ali na kraju sam se smilovao pa sam im bacija moj konop da se veži na mene jer im je sidro prooralo i tili su i oni pobjeći ali meni se nije dalo dizati moje sidro njihova jedrilica je 45 stopa,čarter naravno.Pošto je meni sidro preveliko za mene dosta isto mi je odgovaralo više opterečenja na njega da ode dublje . oko 3 sata okrenija zapadni vitar maestral usrid noći eto nas na drugoj strani.sričom i francuzi nisu spavali otpustili moj konop ja skratija lanac na 40 metara da ne udari drugu jedrilicu na muringu,niti sam se vratija odjednom okrenija vitar na slabo jugo eto nas sad na srid kanala,malo kasnije opet zapadnjak,pa slabi burin u zoru sa par refula bure.ujutro bonaca skoro pa totalna.Cilo vrime anchor alarm mi je bija namješten na 18 metara i nije mi cilu noć dao spavati.Sričom s menom je bija moj pas kad bi alarm se upalija on počne lajati i takoreći me budi,jer muzika od alarma je prva pomoć a on je alergičan na taj zvuk.Ujutro kad sam izvadija sidro na njemu najmanje 0,5 m3 posidonie,ogromni buseni sa korjenom,ode 15-20 godina rasta.Odabir kobra 2 sidra je bija pravi pokodak,ipak ono jedino probija busene trave ,jedina mi je greška šta sam kupija 25 kg sidro što je sidro za 20 metara brod a ne 12 metara pa ga motor teško startno zakopa,inaće sidro sam testirao na 60 čvorova bure podloga muljevita drži bez problema jedino potoni 1 metar ispod površine pa sam ga jedva izvadija vani.Sad moram kupiti novi lanac jer ovaj je ipak 12 godina star.

Mala od portala:

Zanimljivo iskustvo, Dmeter.  :icon_thumleft:

Nešto slično, možda u manjoj mjeri, doživjeli smo i mi u uvali Artatore (M. Lošinj) negdje oko 6. ili 8. kolovoza, ne sjećam se točno datuma. Nagli neverin s jugozapada s popriličnim valom napravio je kaos na sidrištu jer je Artatore otvoren na tu stranu, nekolicini velikih motornjaka zaoralo sidro, jedna je skoro završila na sikama usred noći. Bilo je bježanja, presidravanja, panike, bježali su i veliki i mali, ali na sreću sve je dobro prošlo i nije bilo štete. Izgleda da mnogi čarteraši jako podcijene i more i vjetar, a precijene svoje nautičko znanje. Naša dva sidra (malo pojačani tandem) dobro ukopana u pijesak na nekih 9 ili 10 metara dubine sa 50-ak metara lanca odradila su posao besprijekorno, čak i nakon što nas je dobro zavrtilo kad je okrenulo prvo na sjeverozapadnjak pa kasnije pred jutro i na buru.

Sve u svemu čudno ljeto sa puno jake buretine. Izgleda da sve jasnije osjećamo klimatske promjene. :angry2:

dmeter:

--- Quote from: Mala od portala on August 21, 2016, 12:35:24 PM ---
Zanimljivo iskustvo, Dmeter.  :icon_thumleft:

Nešto slično, možda u manjoj mjeri, doživjeli smo i mi u uvali Artatore (M. Lošinj) negdje oko 6. ili 8. kolovoza, ne sjećam se točno datuma. Nagli neverin s jugozapada s popriličnim valom napravio je kaos na sidrištu jer je Artatore otvoren na tu stranu, nekolicini velikih motornjaka zaoralo sidro, jedna je skoro završila na sikama usred noći. Bilo je bježanja, presidravanja, panike, bježali su i veliki i mali, ali na sreću sve je dobro prošlo i nije bilo štete. Izgleda da mnogi čarteraši jako podcijene i more i vjetar, a precijene svoje nautičko znanje. Naša dva sidra (malo pojačani tandem) dobro ukopana u pijesak na nekih 9 ili 10 metara dubine sa 50-ak metara lanca odradila su posao besprijekorno, čak i nakon što nas je dobro zavrtilo kad je okrenulo prvo na sjeverozapadnjak pa kasnije pred jutro i na buru.

Sve u svemu čudno ljeto sa puno jake buretine. Izgleda da sve jasnije osjećamo klimatske promjene. :angry2:

--- End quote ---
Evo ja se jučer vratija doma da operem robu i sutra idem opet u buru.I ovi put opet na hvaru ja se vračam ujutro a jedna bavarija 50 zaavezana za mene ustravljen škotlanđanin izvinjava se ali sidro mu prooralo i on se veza za mene.burin bija 5-6 čvorova. Ujutro je diga sidro a ono sidro danfort od 10 kg za brod od 50 stopa.Koja budala tako opremi čarter brod.
Ali više neću to tolerirat nego kidam konop bez pardona. u mene je lanac 8mm i on može puknut jedva je dovoljan za mene na 60 čvorova šta da je zapuhalo.
Nekog našeg sa jedrilicom 8-9 metara ču tolerirati ali njima ne triba pomoć.

dmeter:
Opet me opalila jutros nevera 55.59 knots. sve skupa oko 4 sata ujutro do 5 sati

dmeter:
Ja stvarno ne znam di mi je pamet bila.
oko 17:30 17:45 Sam isplovija iz splitske luke prema braću i nagovorili me za hvar.
u hvar sam došao u 19:10
Prosječna brzina na jedra skoro 14 čvorova(nisam ni zna da bavaria može glisirat) i sve sam morao ručno biti za kormilom.Na izlazu iz Splita brzina je bila 30 čvorova,malo u kanalu i po 65 čvorova,između hvara i braca 76 čvorova. jedno 5-6 puta nemam pojma kako se nisam prevrnija. Ostatak prijatelja nije mi virovao da sam stigao tako brzo,pa sam morao slikat se i poslat im sliku.naće na moru prvi put da sam bija sam na ruti. jedno 3 jedrilice na motor su bižale u Milnu i jedan katamaran od 20-25 metara na jedra je jedrija,jedan gumenjak

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version