Author Topic: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....  (Read 81429 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....
« on: January 13, 2013, 08:18:38 AM »

Jedan od osnovnih pojmova u jedriličarstvu je LETANJE ili LETATI
                   Naravno da se to nemože slikom uslikati, jer je to cijeli niz radnji, pa zato na skici.

ps. Nije istina, dadne se snimiti, ali ako snima neko drugi, pa evo i na videu:
Primjer preleta, ili letanja. Nažalost kvaliteta video snimke nije kao na sljedečem primjeru, jer je i druga kamera:

https://www.youtube.com/watch?v=HQE2nBMTZyY&feature=youtu.be

Kvaliteta videa nije, ali je prelet kako treba :laughing7:

A tu je kvaliteta OK, ali osim letanja ima i malo (možda i puno :laughing7:) paradiranja: (morao sam blizu, da dadnem uputstva supruzi na video kameri :angel4:)

Ali je zato prelet pred samom kamerom u detalje vidljiv :icon_joker:

I ovdje palo paradiranja pred kamerom sa preletom, ali opet loša kvaliteta videa:

Snimala bi me supruga i dalje do bove na kojoj je Leisure  vezana, ali je crko akumulator kamere

U vjetar se naravno nemože, ali se hoče ili mora baš tamo. Na skici tamo od kuda puše vjetar. Da nebi bilo da se nemože, tamo se vozi u cik caku, tj da vjetar dolazi s liva, pa pramcem kroz vjetar i on dolazi s desna, i tako dalje po potrebi, a kaže se „jedrim desnim uzdama“, kad je vjetar s liva i suprotno. Koliko pak u vjetar je stvar onoga koji poslužuje jedrilicu, odnosno njegovog finog osječaja za pojam jedrenje.
To prolaženje pramcem kroz vjetar se naziva LETANJE

Baš tako kao u naslovu do točkica, ovdje umjesto točkica:  Isploviti jedrima, a nema se baš puno mjesta, jedna mogučnost:

Onaj konop s krme na obalu; ako nemaš nekog ko će ga skinuti stavi se udvojak. Ali se prije treba promisliti kako će se kraj koji se baci s broda ponašati kod provlačenja oko bitve. Da ne zapne :icon_scratch:

Izjedriti jedrima vjetrom odnaprijed, vjetar kako pokazuje strelica, prostor za manevar ograničen, otprilike kao na skici:
a     jedrilica je u vjetar, jedra dignuta, vele jedro u sredini, leprša. s krme pružen konop; špring na bitvu, fok izbačen u desno, kormilo isto, skine se pramčani konop, pramac izbija u livo, krma na špringu ide desno.
b     Pravovremeno se jedra postave u live uzde, škote prema situaciji zatežu, kormilo je u sredini, ili po potrebi, ako na obali nema pomagača, prije se je postavio udvojak, povuče sa na brod, jedrilica počne jedriti time i slušati kormilo
c   jedrilica je uhvatila brzinu sve je pod kontrolom, manevar isplovljavanja je završen.
« Last Edit: September 02, 2015, 12:44:07 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
Re: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....
« Reply #1 on: January 13, 2013, 09:30:27 AM »
Ako su konstalacije prostora i vjetra otprilike ovakve, uz obalu,  prostor ograničen, vjetar u pola pramca, isplovit jedrima se može i tako:
a  Krmeni se konop skine, ostane se na pramčanoj vezaljci,
b    jedrilicu pustiti da se ravna vjetru, podiči jedra, kormilo udesno, vele škotu popustiti, fok izbaciti u vjetar, skinuti pramčanu vezaljku
c  veleškotu zategnuti, fok škotu prikupiti
d   isploviti i jedra potrimati kurs po potrebi.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: January 14, 2013, 09:05:31 PM »
  Pristajanje jedrima na molo, a u vjetar

1.  Jedri se prema glavi mola, što je više u vjetar moguče, pa se između 1. i 2. ubere fok
2.  i ukoliko se može još; eventualno jedri se sa vele jedrom
3.   pa se izbace bokobrani drži se brod u vjetar, paralelno molu, gubi se na brzini
4.  hvataju konopi i veže se.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: January 15, 2013, 12:52:45 PM »

Pristati i vezati se s vjetrom na obalu ili molo se mora dobro ocijeniti; kakvo je vrijeme, vjetar, dno, sidrena oprema, posada, no ne ulazeči u potrebu pristajanja u ovim uvjetima (jer vjetar može biti sasvim bezazleni dašak, a vrijeme stabilno, pa se skiper tako odlučio).

a. Jedri se več prema uvjetima prema poziciji sidrenja, a ako je sidrište usko, onda samo fokom.
b.   U okretu se ubiru jedra, brod se dovodi zaletom na poziciju sidrenja, pa kad se brod zaustavi, obori se sidro
c.   i ne zatežuči (da kod laganog vjetra ne zaustavlja brod) popušta se lanac, a ako je vjetar jak onda se lanac zadržava
    toliko koliko je potrebno da brod ide k obali (ako u takvim uvjetima uopče tu sidriti?) tako da vjetar polako nosi brod na obalu.

Leo

• Guest
« Reply #4 on: January 15, 2013, 01:02:33 PM »
Iz mog skromnog iskustva čini mi se da je puno povoljnija situacija pristajanja "u vjetar" nego niz vjetar.
Lakše je kontrolirati brod a i ako ostane isti smjer vjetra i otplovljenje je jednostavnije.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #5 on: January 15, 2013, 01:52:40 PM »
"Jedrom ili jedrima" tako sam nazvao temu, dakle bez upotrebe motora. Ovdje je od mene tako zamišljeno i nacrtano kako bi eventualno postupio, a napomenuo sam koliko je uopče za tako uraditi. No ako bi se iz bilo kojeg razloga moralo, ja bi otprilike tako. A da je više vjetra, naravno da bi gledao sidriti negdje drugdje, no kad bi morao, vjerojatno bih doplovio na mjesto sidrenja, prije na vrijeme ubravši jedra i sidrio pramcem prema obali, pustio da me sidro zaustavi, time se i ukopa, pa pustio da se me vjetar na sidru okrene (i dobro pratio kako radi sidro i u kom je smjeru ukopano) i nosi k obali.
To su samo primjeri kako bi se moglo, a svak koji sidri i pristaje radi to več po svome, ili kako mu dođe. I dobro je da se o tome diskutira, i dobro bi bilo kad bi i drugi opisali i pokazali kako bi se moglo. Time što ja to crtam i pokazujem, probam navuči i ostale da budu aktivniji, a dali je tako pravilno ili najbolje je eto za diskusiju :angel4:
                 "U Rim se može doči iz različitih pravaca i različitim načinima, čak ako nema ceste"
« Last Edit: January 20, 2015, 01:27:03 PM by Strici »

Offline estan

• Admiral
« Reply #6 on: January 15, 2013, 02:17:11 PM »
Meni je najproblematičnija situacija, kada sam vezan na muringe u lučici, tijesno između drugih brodova, a vjetar puše ravno s krme. Vezan sam uz obalu provom, ali problem je i ako sam vezan krmom. Okolo je masa iskrižanih konopa o koje se može zapeti, ako se ne isplovi besprijekorno. Inače, ako sam usidren s krme i provom vezan prema obali, tada se povučem na sidro, te pomoću sidrenog konopa okrenem brod u pravom pravcu da se može startati jedrima. Ajmo dečki, rješenje za onu gornju situaciju (privez na relativno kratke muringe u lučici, vjetar ravno s krme, vesala nema, a ni motora). Sad kad se ovako kradu pente, pravo rješenje je plovidba isključivo jedrima.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: January 15, 2013, 04:36:34 PM »
 :icon_scratch:
Estane, drugi nemaju vremena, pa se zasad ne javljaju, no zato ja čimavica. Koliko sam ja razumio vjetar ti puše u krmu, odnosno pramac, več kako si u četverovezu vezan. Naravno da jedrima nemožeš isploviti, a ako hočeš bez motora, ili moraš, onda si moraš pomoči. Ustvari aj nacrtaj otprilike kako to izgleda i napiši udaljenosti, jer nikada nije da baš nekako nije, a u ovom slučaju se sigurno nemože isploviti da bude od oka, od oka ne, ali samo na početku; malo zatim sve se to može uraditi da bude i za oko. A ako češ uraditi kako si ja zamišljam, onda če to biti "pomorački" kako ja mislim, a oni koji to vide če se kuckati o glavu i pokazivati da si munjen. No oni su samo zavidni što nemaju muda tako izjedriti :icon_joker:
A najvažnije je za početak glava, koja mora biti bistra, a ako te je trta, nesmiješ pokazati. :icon_scratch:
Ja pak znam kako bih to uradio, ako sam dobro zamislio opisanu situaciju. No ako bi bilo drukčije, svakako bi se rješenje našlo. Pomisli samo kako su to prije radili kad nije bilo motora. A isto su isplovljavali i uplovljavali. :icon_tongue:
« Last Edit: January 16, 2013, 05:52:17 PM by Strici »

Offline estan

• Admiral
« Reply #8 on: January 16, 2013, 10:10:03 AM »
Sad, kako ovdje nešto nacrtati i staviti, do te faze još nisam došao. No, na stalnom vezu, prova mi je okrenuta ravno na istok, a vjetar na naštem području puše najčešće sa zapada, dakle ravno u krmu (brod je vezan provom prema obali). Ako je vjetar slab, još bolje, ako se osjeti tek izvan lučice, isplovljenje nije problem. Poslužim se jednim patentnim mačkom, koji bacam što dalje mogu iz ruke i pomalo se povlačim po sidrenjaku i tako nekoliko puta za redom. Ali, ako puše jako, a tada se to dobro osjeti tamo gdje sam vezan, a ima i ponešto vala u krmu, tada je takvo isplovljavanje nemoguće, osim ako imam bajbot spreman, pa odnesem sidro dosta daleko, ili pak zaplivam sa sidrom. Naravno, uvijek imam sa sobom pentu pa tako riješim problem, ali kako si postavio temu samo s jedrima, tako sam se uhvatio rješavanja ovog problema. Inače, znao sam ja isploviti i bez upotrebe pente, pomogavši se sidrom ili veslom od gumenjaka, ali to je bilo zato što je jedna penta bila na redovitom godišnjem servisu, a druga već konzervirana. Zbog onih iskrižanih konopa svuda naokolo i česte situacije da se susjedni brodovi znaju međusobno spojiti pa tako zatvoriti ulaz u vez, izbjegavam plovidbu bez pente, jer i s njom, uplovljavanje ponekad zna biti jako komplicirano. Ponekad sam se morao i po tri puta vraćati krmom, te u ponovljenim pokušajima juriti na provu s mezomarinerom, kako bih u pravom momentu pogurao spojene brodove, a pri tome ne poništio vlastitu brevu (inerciju) te uspješno uplovio u vez, a pri tome ne zapeo s kolombom za ničiji muring. Kad su dvojica na brodu to sve ide dosta lakše, a ako su dobro usklađeni da se uvijek uploviti s jedrima.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: January 16, 2013, 12:41:07 PM »
Ja pak mislim malo drukčije, ali sad nemam vremena. Nacrtaj na A4 formatu, skeniraj bar sa 150 dpi i sve to pošalji kao sliku u forum, ali ne sa onim linkom kojim ti šalješ. Ja taj link više ne otvaram :angel4:
« Last Edit: January 25, 2013, 04:58:24 PM by Strici »